هوافضا- علوم هوا فضا
طرح های فناورانه ای كه برای جذب سرمایه عرضه شدند

پروتز دست مصنوعی با ادراك ۴ حس

پروتز دست مصنوعی با ادراك ۴ حس

به گزارش هوا فضا محققان شرکتهای فناور کشور علاوه بر آنکه به دانش فنی تولید خالص ترین گرید الکل بایو فناوری دست پیدا کردند، پروتز دست مصنوعی را ارائه کردند که دارای ۴ ادراک حسی است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در رویداد دوشنبه های استارت آپی امروز صندوق نوآوری و شکوفایی ۶ طرح از جانب شرکتهای استارت آپی و دانش بنیان در حوزه فناوری های همگرا در حضور سرمایه گذاران ارائه شد که به این شرح است:
شناسایی ۱۵ پارامتر خون در ۱۰ دقیقه
نوید یاراحمدی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد تشخیص های پزشکی مبتنی بر داده های آزمایشگاهی است، اظهار داشت: هر فرد حداقل سالی ۲ بار تحت تست آزمایشگاهی قرار می گیرد که به علت دریافت حجم زیادی از خون، وجود سرنگ های بزرگ و احتمال انتقال عفونت، افراد کمتر رغبت به رفتن به آزمایشگاه دارند.
وی ضمن اشاره به ضرورت پایش های دائمی برای بیماران مبتلا به سرطان و یا کلیوی، تصریح کرد: برای رفع این چالش مبادرت به طراحی و ساخت دستگاه "شمارس کامل خون" کردیم که می تواند در کمتر از ۱۰ دقیقه ۱۵ پارامتر CBC همچون تعداد گلبول های قرمز و سفید و پلاکت خون را برای تشخیص بعضی از سرطان ها و نوع کم خونی اندازه گیری نماید.
یاراحمدی شمارش CBC خون را از پرکاربردترین تست در حوزه پزشکی دانست و خاطرنشان کرد: این دستگاه با دریافت یک قطره خون از دست بیمار، آنرا بر روی چیپ دستگاه ریخته و چیپ حاوی خون بیمار در داخل دستگاه قرار داده می شود و بعد از ۱۰ دقیقه داده های مورد نیاز را عرضه خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در این دستگاه از فناوری های هوش مصنوعی، اپتیک و مکاترونیک بهره برده شده است، اظهار نمود: این طرح در فاز نیمه صنعتی است و نیازمند ۸ میلیارد تومان برای توسعه آن هستیم.
پروتز مایوالکتریک دست مصنوعی حسی
علی پیش بین بنیانگذار استارت آپ طراح پروتز مایوالکتریک دست مصنوعی حسی همچون ایرانی ها خارج از کشور است که در برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور به کشور برگشته و هم اکنون تولید پروتز دست مصنوعی را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله نیمه صنعتی رسانده است.
این فناور در مورد محصول خود با عنوان "تنونیک؛ پروتز مایوساند و مایوالکتریک دست مصنوعی با پسخورد حسی" اضافه کرد: این محصول برای توان یابان (افرادی که از ناحیه دست محروم هستند) طراحی و ساخته شده است، این پروتز دارای وزن ۱.۳ کیلوگرم، قابلیت جا به جایی بار ۵ تا ۸ کیلوگرم، ۷ درجه آزادی و هم ۴ ادراک حسی بهینه شامل دما، فشار و لامسه با سیستم عصبی انسان را دارد.
وی اظهار داشت: بر مبنای آمار در ایران ۳۷ هزار قطع عضو و ۱۸۸ هزار نقص عضو در ناحیه دست وجود دارد و بیشتر از صد هزار مصدوم جنگی در کشورهای منطقه مانند عراق و سوریه وجود دارند.
وی ضمن اشاره به اینکه سرمایه درخواستی برای توسعه این محصول ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: هدف از تولید این محصول این بوده که توان یابان استفاده از یک دست واقعی را حس کنند.
بندآورنده های خون با نانو
دکتر طیبه ظهرابی از محققان شرکت طراح بندآورنده های خون با نانو با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از تصادفات به علت خونریزی است، اظهار داشت: ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان طلایی برای پیشگیری از خونریزی است، ازاین رو در این شرکت با مطالعاتی که انجام دادیم، بر مبنای نیاز کشور، بندآورنده های خون بر مبنای نانو فناوری را عرضه کردیم که بدون اعمال فشار در مدت یک دقیقه قادر به قطع خونریزی است.
وی افزود: این طرح در فاز تولید نیمه صنعتی برای دریافت مجوزها قرار دارد.
پایش هوشمند قلب و عروق
دکتر حسین حسینی نژاد از محققان یکی از شرکتهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیر تپش قلب و فشار خون بالا را از آریتمی های قلبی دانست و اظهار داشت: آریتمی قلب، ناهنجاری در عملکرد قلب است که درصورت عدم تشخیص درست آن باعث سکته و مرگ فرد خواهد شد.
وی افزود: برای پایش آریتمی قلب از نوار قلب و دستگاه هولتر استفاده می شود که استفاده از این دستگاه باعث بروز اختلال در زندگی افراد خواهد شد.
حسینی نژاد، تصریح کرد: ما برای رفع این مشکل دستگاه پایش هوشمند عملکرد قلب و عروق را عرضه کردیم که قادر به عرضه خدماتی چون نوار قلب، پالس اکسیمتر است و داده های دریافت شده را به موبایل ارسال می کند. این داده ها در فضای ابری گوشیهای همراه ذخیره سازی خواهد شد.
این محقق افزود: این دستگاه امکان خود مراقبتی بیماران مبتلا به آریتمی قلب در شرایط انتشار کرونا در منزل را دارد.
به نقل از ایشان، میزان سرمایه گذاری روی این طرح ۲ میلیارد تومان به ازای واگذاری ۱۵ تا ۲۰ درصد سهام شرکت است.
تولید اتانول ۹۹.۸ از ذرت
احمد رایج از محققان این طرح با اشاره به اینکه سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار لیتر الکل با خلوص بالا در آزمایشگاه ها و بخش های صنعتی استفاده می شود، اظهار داشت: الکل گرید HPLC خالص ترین نوع الکل اتانول است که هر لیتر آن در بازارهای بین المللی با قیمت ۱۵۰ یورو (۴.۵ میلیون تومان) معامله می شود و در ایران این نوع الکل با گرید بایو تک تولید نمی گردد.
وی ضمن اشاره به تولید اتانول ۹۹.۸ درصدی از ذرت اظهار نمود: این محصول مشتریانی از حوزه های نظامی، آزمایشگاه ها و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها داشته است.
رایج، میزان ناخالصی های این الکل را ۱۰ پی پی ام ذکر کرد و خاطرنشان کرد: از پسماندهای فرایند تولید اتانول از ذرت، فرآورده های خشک دامی هم تولید کردیم.
این محقق اضافه کردن نانو نقره به این محصول را فاز توسعه ای آن نام برد و اظهار نمود: در اروپا دستورالعمل هایی برای عدم استفاده از گوگرد دی اکسید بعنوان افزودنی ضد عفونی کننده به الکل صادر شده است؛ چون که این ماده سمی و سرطان زا است، بر این اساس ما تلاش داریم نانو نقره را جایگزین این ماده نماییم.
وی ضمن اشاره به نحوه تأمین ذرت مورد نیاز این محصول، اظهار داشت: در سال اول و دوم مبادرت به واردات آن خواهیم کرد، ولی از آنجایی که گرگان پتانسیل تولید این محصول را دارد، از سال سوم مبادرت به کشت این محصول می نماییم.
به قول وی نیاز سرمایه گذاری روی این طرح ۴ میلیارد تومان است.
دستگاهی برای استخراج ماده ژنتیکی
جواد زمانی از محققان یکی از شرکتهای مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه زیست فناوری، استخراج ماده ژنتیکی RNA و DNA را از مهم ترین تست های آزمایشگاه های تشخیص ژنتیکی دانست و اظهار داشت: دقیق‎ترین تست کرونا PCR است که مبتنی بر استخراج ماده ژنتیکی RNA و DNA است و در صورتیکه استخراج این مواد ژنتیکی با خطا همراه باشد، تست منفی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه استخراج ماده ژنتیکی علاوه بر تشخیص بیماری کرونا در تشخیص بیماری های ژنتیکی و هپاتیت هم کاربرد دارد، اظهار نمود: هم اکنون فرایند استخراج ماده ژنتیکی دستی است و در صورتیکه آزمایشگاه ها بخواهند با دستگاههای اتوماتیکی خارجی مجهز شوند، نیازمند صرف هزینه ۶۰۰ میلیون تومانی برای خرید این دستگاه هستند، ضمن آنکه کیت های آن هر کدام به مبلغ ۸۰ هزار تومان است.
زمانی افزود: ما مبادرت به طراحی و ساخت این دستگاه با ۱۰ درصد قیمت خارجی کردیم، ضمن آنکه قیمت کیت های آن ۳۰ درصد نمونه خارجی است.
به نقل از ایشان، توسعه این طرح نیازمند سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد تومانی است.
منبع:

1399/12/20
11:36:59
0.0 / 5
857
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا