هوافضا- علوم هوایی
تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها،

تسهیلات نیاز نیست، بازار فروش محصولات دانشی را دریابید

تسهیلات نیاز نیست، بازار فروش محصولات دانشی را دریابید

به اعتقاد فعالان حوزه دانش بنیان یکی از موانع جدی در راه تولید محصولات دانش بنیان بازار است و تا زمانی که این بازار ساماندهی نشود، اعطای سایر تسهیلات بی اثر است؛ چون که این شرکت ها باید راهکاری برای پرداخت اقساط داشته باشند.


حمیدرضا میناروش، مدیر عامل یکی از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه نرم افزارهای توسعه کسب و کار در گفتگو با ایسنا به بهانه مزین شدن سال جاری به نام «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» اظهار داشت: خیلی از شرکتهای دانش بنیان که محصولی را تولید کردند، باید به بخش های دولتی عرضه کنند چون دولت استفاده کننده اصلی این محصولات است که در این حوزه فرآیندهای برون سپاری به شرکت ها مقداری جای بهبود دارد.
وی افزود: در این حوزه قوانینی وضع شده مانند ممنوعیت واردات محصولاتی که در کشور ساخته شده است که به توسعه شرکتهای دانش بنیان کمک کرده است، ولی شاهدیم که در بعضی موارد گوشه چشمی به شرکتهای خارجی دارند و این مورد همچون مواردی است که باید اصلاح گردد.
میناروش، استفاده از روش های سنتی را از دیگر موضوعات مطرح در توسعه فناوری کشور نام برد و خاطرنشان کرد: مشکل بسیار بزرگی که در حوزه نرم افزار وجود دارد، این است که نگاه مدیران از نظر برآورد هزینه ها غیر واقعی است، به این معنا که نرم افزارهای ساخته شده در کشور با نرم افزارهای آماده در بازارهای دنیا مقایسه می شود و تفاوت سیستم های سفارشی با سیستم های آماده به خوبی درک نمی گردد.
به قول این فعال حوزه فناوری، یک سیستم آماده که بدون امکان تغییر در آن امکان دارد با ۵۰ میلیون تومان پیاده سازی شود و در صورتیکه این سیستم سفارشی تولید شود و دارای کاربردهای خاص باشد، هزینه های پیاده سازی آن بیشتر از سیستم های آماده است؛ چون که در پیاده سازی سیستم های سفارشی چندین برنامه نویس خبره فعال می باشند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، افزود: ازاین رو خیلی از شرکتهای کوچک و متوسط شدیدا درگیر چانه زنی با سازمان ها و نهادها هستند و اطمینان دارم که خیلی از این شرکت ها امکان ادامه فعالیت نداشتند و ورشکست شدند و شاهد بودم که بعضی از تیم های فناوری که در آن ۹ نفر از فارغ التحصیلان مقطع دکتری دانشگاه ها فعال بودند، در این فرایند متلاشی شدند و از این تعداد ۷ نفر آنها به خارج مهاجرت کردند.
میناروش، با تکیه بر اینکه این مسئله که نهادها و سازمان ها، شرکتهای دانش بنیان را یک موجود خارجی می دانند، آفت بزرگی به حساب می آید، تصریح کرد: در فرایند چانه زنی تلاش می شود که کالاهای دانش بنیان را با ارزان ترین قیمت خریداری کنند که این رویکرد دور از رشد و شکوفایی صنعت کشور است.
وی ضمن اشاره به توسعه بعضی از شرکتهای خارجی و موفقیت آنها در کسب بازارهای جهانی، خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که در اختیار شرکت ها قرار داده می شود، به اندازه ای نیست که بتوان در بازارهای جهانی رقابت کنیم؛ ولی میتوان دیدگاه های مدیران دولتی در بهره برداری از محصولات دانش بنیان داخلی را اصلاح کرد و آنها این مورد را درک کنند که با خرید محصولات دانشی داخلی، چرخ های صنعت داخلی کشور چرخانده می شود.
وی مهم ترین نیاز شرکتهای دانش بنیان را توسعه بازار دانست و اظهار داشت: بزرگترین بازار این شرکت ها دولت می باشد و تا زمانی که این بازار اصلاح نشود و به آن سامان ندهیم، سایر حمایت ها تاثیری در روند توسعه این شرکت ها نخواهند داشت.
میناروش با طرح این سوال که اگر شرکت ها بازار مناسبی در اختیار نداشته باشند، چگونه می توانند اقساط تسهیلات را پرداخت کنند، خاطرنشان کرد: اگر نسبت به ساماندهی بازار اقدام نشود، حمایت ها تنها انجام کارهای سطحی است.
وی ضمن اشاره به محصولات این شرکت در زمینه نرم افزار، اظهار نمود: اغلب مشتریان ما از بخش های خصوصی هستند و ما با قیمت های غیرواقعی این نرم افزارها را به آنها عرضه کردیم، بگونه ای که یکی از نهادها با استفاده از نرم افزار ما فعالیت خویش را مکانیزه کرده، ولی با قیمت غیر واقعی و سال ها است که از خدمات ما بهره برداری می کنند.
مجری طرح پیاده سازی نرم افزارهای توسعه کسب و کار با اشاره به اینکه زمانی که مبادرت به تولید این نرم افزار کردیم، خیلی از سازمان ها با تعجب به ما نگاه می کردند، اضافه کرد: حرکت کردن در لبه دانش در کشور بسیار دشوار است و باید از بهره برداری از فناوری های لبه دانش گذشته باشد تا گوش مدیران به فناوری آشنا شود، پس از آن که به فناوری ایرانی رجوع می کنند، دائم فناوری داخلی با نمونه های خارجی مقایسه می شود، ضمن آنکه نمونه های داخلی با قیمت واقعی به فروش نمی رسند که این رویکرد باعث صدمه رساندن به اکوسیستم نوآوری کشور خواهد شد.
منبع:

1400/01/09
13:36:21
0.0 / 5
883
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا