هوافضا- علوم هوایی

ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی گل اركیده

ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی گل اركیده

عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی دانشگاه زابل با تحقیق بر روی گل ارکیده و ساختار مورفولوژیکی خاص آن، موفق به ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی ارکیده فلانوپسیس شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر فاطمه بیدرنامنی با بیان اینکه گیاه ارکیده بعنوان گیاهی با ارزش و ظرفیت اقتصادی فراوان است، بهترین روش تکثیر و پرورش آنرا "استفاده از بذر در محیط کشت بافت" و بهترین راهکار برای تولید ارقام جدید آنرا "تلقیح مصنوعی و دو رگ گیری" دانست و اظهار داشت: در دنیا از روش های بسیار ساده مانند سوزن، چوب و یا وسایل پیش پا افتاده برای تلقیح مصنوعی ارکیده بهره می برند که استفاده از این روش ها گاهی سبب انتقال آلودگی از جانب کاربر به کپسول محتوای بذر و عدم تشکیل کپسول می شود.

وی در تشریح طراحی و سازوکار سرنگ تلقیح مصنوعی گل ارکیده فلانوپسیس، اضافه کرد: این دستگاه متشکل از دو پیستون، شاسی، چراغ و سوزن های تلقیح متشکل از خلال دندان است که ضمن صرفه اقتصادی، کارایی دستگاه برای تلقیح را تا ۱۰۰ درصد افزایش داده و آلودگی انتقال دانه گرده به مادگی را هم به حداقل می رساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه زابل که با همکاری همسرش دکتر مهدی شعبانی پور موفق به ساخت سرنگ تلقیح مصنوعی و عرضه یک پروتکل تولید جدید برای گل ارکیده شده است، تصریح کرد: ارکیده گلدانی به قول مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی و خیلی از کارشناسان، می تواند بعنوان بهترین جایگزین صادراتی برای نفت درنظر گرفته شود و این امر با عنایت به این حقیقت که قیمت هر چهار گلدان از این گیاه با قیمت یک بشکه نفت برابری می کند چندان دور از انتظار نیست.

وی در ارتباط با پروتکل تولید انبوه که برای گیاه ارکیده عرضه کرده است، اظهار داشت: با تغییر روش های رایج ساخت محیط کشت و به کارگیری ترکیبات متفاوت با دیگر پروتکلهای مشابه در دنیا؛ موادی را به محیط کشت بافت اضافه کردیم که علاوه بر افزودن خواص دارویی، سبب افزایش مدت زمان احتیاج به واکشت گیاهان هم شد.

دکتر بیدرنامنی اضافه کرد: با تزریق موادی با خاصیت های دارویی به محیط کشت و اندازه گیری پارامترهایی مانند میزان فنل، فلاونوئید و آنتی اکسیدان شاهد بودیم که میزان فنل و سایر فاکتورهایی که سبب ممانعت از سرطان می شوند هم افزایش پیدا کرده است. ترکیباتی که برای این پروتکل استفاده شده است کاملاً نوآورانه بوده و میزان ماندگاری و زنده مانی گیاهچه را چه در مرحله کشت درون شیشه ای و چه در مرحله سازگاری افزایش داد.
وی در انتها از زحمات و پیگیری های دکتر افراسیاب رئیس دانشگاه زابل و دکتر عرفانیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه برای حمایت و توجه به طرح های کلیدی و باارزش اقتصادی بالا قدردانی کرد.
به نقل از وزارت علوم، مهم ترین ارزش این ایده و اختراع نوآورانه علاوه بر به حداقل رساندن احتمال انتقال آلودگی های قارچی و ویروسی، افزایش دقت و سرعت تلقیح و به تبع آن افزایش بهره وری در فرآیند تلقیح مصنوعی و تولید ارقام جدید از این گونه اقتصادی و پرارزش است.
1400/02/02
13:02:55
0.0 / 5
901
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا