علوم هوا فضا

ساخت گرمكن های پاك بدون احتیاج به آب

ساخت گرمكن های پاك بدون احتیاج به آب

هوا فضا: یکی از شرکتهای فناور به دانش فنی ساخت گرمکن های تشعشعی نانو کاتالیستی دست یافته است که فاقد شعله بوده و احتیاج به آب ندارد، ضمن آنکه آلایندگی آن بسیار اندک است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، عبدالرضا اسدبیگی، مدیر مهندسی و اجرای طرح یکی از شرکتهای فناور اظهار داشت: سال ۸۸ طرح ساخت گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی با همکاری دانشگاه علم و صنعت عرضه و اجرا شد و هم اکنون از طراحی تا اجرا و پیاده سازی این گرمکن ها را انجام می دهیم و موفق به عرضه این محصول به بازار شدیم.
وی با اشاره به اینکه گرمکن های نانوکاتالیستی احتیاج به آب ندارد، اظهار نمود: این محصول را میتوان به صورت ماژولار استفاده کرد، به این معنا که بنا به نیاز، تنها درصدی از آن به کار گرفته شود.
سید مصطفی حسینعلی، مدیرعامل این شرکت هم با اشاره به اینکه حدود ۵ سال است که در زمینه توسعه این فناوری در مقیاس آزمایشگاهی تحقیقات انجام می دهیم، اظهار نمود: بر مبنای نتیجه ای که به دست آمد، این شرکت را تاسیس کردیم و در ادامه به توسعه فناوری گرمکن های کاتالیستی پرداختیم و یکی از دستاوردهای ما، ساخت نمونه مدور این گرمکن ها است که مشابه خارجی ندارد.
حسینعلی افزود: معمولا در صنعت از گرمکن های حمامی استفاده می شود که به آب نیاز داشته و آب بوسیله ی یک منبع گرم می شود که به علت این سازوکار، اینرسی بالایی دارند، در حالیکه این گرمکن نانوکاتالیستی امکان رسیدن سریع به دمای مورد نظر را دارند.
وی نبود آلاینده های NOx و آلودگی اندک CO را از خصوصیت این محصول دانست و خاطرنشان کرد: این مزیت سبب شده که این آبگرمکن تبدیل به یک محصول پاک شود. از دیگر مزیت های این فناوری، مصرف کم سوخت آن و امکان رصد و پایش گرمکن به صورت آنلاین است.
به نقل از ستاد نانو، به قول این محقق این گرمکن در شرکت گاز استان تهران مورد بهره برداری قرار گرفته و امکان استفاده از آن در دیگر ایستگاه های شرکت ملی گاز ایران وجود دارد.
منبع:

1400/03/18
22:15:08
0.0 / 5
922
تگهای خبر: آنلاین , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا