هوافضا- علوم هوایی

شناسایی فسیل مغز سالم ۳۱۰ میلیون ساله

شناسایی فسیل مغز سالم ۳۱۰ میلیون ساله

هوا فضا: پژوهشگران استرالیایی موفق به شناسایی یکی از قدیمی ترین فسیل ها از مغز یک خرچنگ نعل اسبی شده اند که به شکلی مناسب حفظ شده است. این فسیل مربوط به 310 میلیون سال قبل است.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، بخش اعظم دانش انسان از موجودات ماقبل تاریخ ناشی از بررسی استخوان های این مخلوقات است. به عبارت دیگر، بافت های نرم این موجودات به طور معمول به خوبی فسیل نمی شوند. برخی سازوکارها برای حفاظت از این بافت های شکننده وجود دارد که اسکن کردن آنها برای شناسایی خاصیت های مغز و دیگر ارگان های این موجودات را ممکن می کند.
قدمت قدیمی ترین بافت مغزی برجای مانده از یک فسیل مربوط به ۲۳۰ میلیون سال قبل است. رسوبات گلی می توانند بافت های نرم موجودات ماقبل تاریخ را در قالب لایه های کربنی حفظ کنند. اما حفظ بخش هایی از سیستم عصبی آنها بدین شکل تا به امروز بسیار نادر بوده است.
اگر حیوانات در گل دفن شوند، مواد معدنی بدن آنها در قالب ترکیبی موسوم به کربنات آهن جامد باقی می مانند. ترکیب مورد اشاره موجب حفظ بخش های زیادی از بدن حیوانات مرده می شود و این دفعه به برجای ماندن شبکه عصبی مغز فسیل خرچنگ نعل اسبی کمک کرده است.
این خرچنگ نعل اسبی از گونه Euproops danae است که مغز آن به رنگ سفید تیره بر روی یک سنگ قهوه ای بر جای مانده و ساختار آن طی ۳۱۰ میلیون سال تغییر چندانی نداشته است. پس می توان ساختار مورد اشاره را با ساختار مغز خرچنگ های نعل اسبی زنده مقایسه کرد تا تحولات آنرا در گذر زمان درک کرد.


منبع:

1400/05/16
20:46:38
0.0 / 5
777
تگهای خبر: سیستم , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا