هوافضا- علوم هوایی

کندی رگولاتوری چالش کشور برای توسعه هوش مصنوعی

کندی رگولاتوری چالش کشور برای توسعه هوش مصنوعی

به گزارش هوا فضا معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، فارغ التحصیلی سالانه ۳ هزار دانشجو، ۵۰۰ عضو هیات علمی و ۳۰۰ شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی را از ظرفیت های کشور در این عرصه دانست و اظهار داشت: فاصله بخش رگولاتوری و فناوری سبب شده که نتوانیم از این ظرفیت بهره مند شویم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا ستار هاشمی امروز در مراسم رونمایی از دو پروژه پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه هوش مصنوعی با اشاره به اینکه سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد در دنیا تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۲۴ درصد ارزیابی شده است، اضافه کرد: یعنی تا ۳ سال آینده سهم اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد ۲۴ درصد می شود، در حالیکه سهم امروز اقتصاد دیجیتال به ۳۰ درصد یعنی حدود ۳۰ تریلیون دلار رسیده است.
وی با تکیه بر این که بالغ بر ۴۰ کشور دنیا سهم اقتصاد دیجیتالشان ۴۰ درصد است، اظهار نمود: بخشی از این جهش ناشی از انتشار کرونا و بخش دیگر آن در ارتباط با تحولات حوزه فناوری است.

هاشمی، هوش مصنوعی را یکی از مؤلفه های کلیدی در شکل گیری اقتصاد دیجیتال عنوان نمود و خاطرنشان کرد: سهم هوش مصنوعی به تنهایی در اقتصاد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵ درصد ارزیابی شده است.
معاون فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه این حوزه در کشور بر طبق این آمارها را نیازمند برنامه ریزی و تدبیر دانست و اضافه کرد: بر مبنای نتایج مطالعات توسعه هوش مصنوعی ۹۷ شغل بوجود می آورد و ۸۵ شغل را از بین می برد. این فناوری مشاغلی را که احتیاج به تکرار دارند، از بین می برد، ولی در مقابل احتیاج به متخصص را زیاد می کند.
وی افزود: بر این اساس جهت گیری ما در تربیت نیروی انسانی باید بر استفاده حداکثری از ظرفیت های نیروی انسانی متمرکز باشد.
هاشمی، فارغ التحصیلی سالانه ۳ هزار دانشجو، ۵۰۰ عضو هیات علمی و ۳۰۰ شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی را از ظرفیت های کشور در این عرصه دانست و خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی و استفاده از این ظرفیت باید تلاش نماییم ضمن نگهداشت نیروی انسانی در کشور، سهم مناسبی از کاربرد هوش مصنوعی را ایجاد نماییم.
وی فاصله رگولاتور با فناوری را از چالش های کشور در این عرصه ذکر کرد و افزود: فناوری ها به سرعت درحال توسعه هستند، ولی بخش رگولاتوری نمی تواند با سرعت مناسب به پیش برود که این امر باعث شکافی شده و نمی توانیم از ظرفیت های موجود در هوش مصنوعی استفاده نماییم.

منبع:

1400/11/10
23:15:33
0.0 / 5
814
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا