هوافضا- علوم هوایی
ستاری:

سفارتخانه ها نقشی راهبردی در توسعه تعاملات فناورانه ایفا می کنند

سفارتخانه ها نقشی راهبردی در توسعه تعاملات فناورانه ایفا می کنند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در اولین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال ۱۴۰۱ از تشکیل کمیته همکاری مشترک با وزارت امور خارجه در این حوزه استقبال و تصریح کرد: وزارت امور خارجه و سفارتخانه های کشورمان نقشی راهبردی در توسعه تعاملات فناورانه ایفا می کنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در این جلسه که با حضور حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و تعدادی از معاونان بین الملل وزارت خانه ها و دستگاه های دولتی با هدف بررسی راهکارهای تقویت "تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین" در حوزه دیپلماسی اقتصادی برگزار شد، ضمن اشاره به کارهای این معاونت در جهت تعامل فناورانه با سایر کشورها اظهار داشت: زیست بوم فناوری و نوآوری، بیشتر از هرچیز مبتنی بر شکل گیری یک فرهنگ است و می باید این فرهنگ در حوزه دیپلماسی و روابط خارجی کشور هم رسوخ و نمود پیدا کند.
ستاری افزود: در سالهای اخیر با هدف توسعه بازار شرکتهای دانش بنیان و خلاق، افزایش توان صادراتی این شرکت ها و ورود محصولات ایران ساخت به بازار بین المللی، حمایت های مختلفی همچون راه اندازی خانه های صادرات محصولات ایران ساخت در کشورهای مختلف، پشتیبانی از حضور شرکت ها در رویدادهای بین المللی و تفاهم نامه با کشورهای مختلف در راه استفاده از توانمندی های دانش بنیان و خلاق کشورمان صورت گرفته است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، ضمن ابراز خرسندی از همکاری نزدیک وزارت امور خارجه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از تشکیل کمیته همکاری مشترک دراین زمینه استقبال کرد و اهتمام بخشیدن به امور علمی و فناوری کشور و تلاش برای مساعدت با پیشرفت شرکتهای دانش بنیان که طی سالهای اخیر خدمات ارزشمند ای به کشور عرضه کرده اند را از طریق های اعتلای کشور خواند.
او همینطور به پیشرفت های به دست آمده طی سالهای اخیر اشاره و تصریح کرد که وزارت امور خارجه و سفارتخانه های کشورمان می توانند نقش مهمی را در توسعه صادرات محصولات و خدمات شرکتهای دانش بنیان و خلاق ایفا کنند.
توسعه بازار و کسب و کار دانش بنیان ها
مهدی قلعه نوی، رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این جلسه، اظهار داشت: استفاده از ظرفیت وزارت خانه ها و سازمان های اجرایی در خارج کشور بعنوان خانه های نوآوری و فناوری برای صادرات محصولات دانش بنیان و همکاریهای فناورانه یکی از اقداماتی است که معاونت علمی و فناوری طی چند سال گذشته انجام داده است.
وی ادامه داد: خانه هایی که بعنوان مرکزی برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان شناخته شده اند، در کشورهایی چون چین، سوریه، روسیه، ترکیه و کنیا راه اندازی شده اند و امسال در چند کشور دیگر هم ایجاد خواهند شد.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی افزود: کمک به حل مشکلات اجرایی شرکتهای دانش بنیان در سالی که به نام آنها نامگذاری شده است و همراهی همه دستگاه های اجرایی در برنامه های داخلی و بین المللی معاونت علمی و فناوری از دیگر راهکارهایی است که می تواند به توسعه بازار و کسب و کار این شرکت ها کمک نماید.
قلعه نوی همینطور بر آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع نیازهای فناورانه دستگاه ها از راه شرکتهای دانش بنیان تصریح کرد.
وی استفاده از ظرفیت دستگاه های اجرایی برای جذب سرمایه های خارجی در حوزه های فناورانه را هم حیاتی دانست و اظهار داشت: اگر همه نهادهای ذیربط در این عرصه کمک کنند، می توانیم همکاریهای خوبی با دیگر کشورها برای جذب سرمایه آنها داشته باشیم.
همکاری جدی با معاونت علمی در جهت توسعه دیپلماسی اقتصاد دانش بنیان
مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، از آمادگی این وزارت خانه برای همراهی و تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای مساعدت با توانمندسازی شرکتهای دانش بنیان و خلاق گفت و افزود: توانمندی فناورانه این شرکت ها، نقشی مهم در توسعه دیپلماسی اقتصادی کشور ایفا می کند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این سال ها، گام های ارزشمندی را در حمایت و رونق این کسب وکارها و هم نهادینه کردن اقتصاد دانش بنیان در کشور برداشته است. وزارت امور خارجه آمادگی کامل دارد تا در کمک به این شرکت ها، صادرات محصولات و خدمات این شرکت ها و رفع نیازمندی های آنها اقدام نماید.
صفری، بر ضرورت استمرار همکاری ها برای پشتیبانی از کارهای شرکتهای دانش بنیان تصریح کرد و اظهار داشت: توانمندسازی شرکتهای دانش بنیان، باتوجه به اهمیت این حوزه و تأکیدات مقام معظم رهبری، یکی از اولویت هایی است که در وزارت امور خارجه و بخصوص سفرای جمهوری اسلامی در سایر کشورها پیگیری می شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به اقدامات وزارت امور خارجه در معرفی و پشتیبانی از فعالیت بخش های دانش بنیان و خلاق کشور اظهار داشت: علاوه بر آمادگی وزارت امور خارجه برای مساعدت با صادرات، صدور مجوزها و حمایت های مورد نیاز این شرکت ها، پیشنهاد می کنم که کمیته مشترکی برای رایزنی و همکاری مستمر تشکیل گردد تا پیگیری امور در ارتباط با شرکتهای دانش بنیان در چارچوب این کمیته شتاب بگیرد.1401/01/23
10:37:41
0.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا