هوافضا- علوم هوایی
توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفت؛

تهیه و مشخصه یابی سامانه دو دارورسانی برای درمان سرطان سینه

تهیه و مشخصه یابی سامانه دو دارورسانی برای درمان سرطان سینه

هوا فضا: پژوهشگران گروه مهندسی شیمی-زیست پزشکی دانشگاه تربیت مدرس، طی تحقیقی به تهیه و مشخصه یابی سامانه دو دارورسانی بر پایه پلیمرزوم حساس به pH برای درمان سرطان سینه اقدام نمودند.به گزارش هوا فضا به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، در دهه های اخیر از نانو حامل های پلیمری حساس بهpH به عنوان یک روش هدفمند برای رهایش کنترل شده دارو در درمان سرطان همچون سرطان سینه استفاده شده است. در این میان، پلیمرزوم های حساس به pH به سبب داشتن مزایایی مانند: اندازه مناسب، امکان بارگذاری همزمان دو دارو، پایداری بالا و رهایش کنترل شده و هدفمند مورد توجه قرار گرفته اند.
در این پژوهش که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد دانیال رحمانی در رشته مهندسی شیمی-زیست پزشکی انجام شد، ابتدا پلی کاپرولاکتون آلدهیددار و سپس پلی وینیل الکل هیدرازین دار سنتز شده و کوپلیمر پیوندی پلی کاپرولاکتون-پلی وینیل الکل بوسیله سازوکار واکنش شیف باز تشکیل شد و ساختارهای به دست آمده بوسیله آزمون هایFTIR وH-NMR مورد ارزیابی قرار گرفتند و مشخص شد که پلی کاپرولاکتون و پلی وینیل الکل بوسیله پیوند حساس به pH هیدرازون به یکدیگر متصل شده اند. درجه جانشینی برای کوپلیمر سنتز شده ۸۴% و میزان پلیمر آب دوست (پلی وینیل الکل) داخل زنجیره ۳۸% بدست آمد.
برای تشکیل پلیمرزوم از روش جایگزینی حلال استفاده شد که ترتیب افزودن حلال آبی به آلی کمترین اندازه، ۱۳۶نانومتر را برای پلیمرزوم فاقد دارو و ترتیب افزودن حلال آلی به آبی بیشترین میزان بازده بارگذاری برای دارو کورکومین۹۲% و دارو متوترکسات۶۰% را داشت. اندازه پلیمرزوم ها حاوی دو دارو توسط آزمونDLS، ۲۲۰ نانومتر ثبت گردید و ساختاردو غشایی آنها توسط آزمونTEMتایید شد.
همچنین با ارزیابی میزان رهایش پلیمرزوم های حاوی کورکومین و متوترکسات میزان رهایش دارو در محیط با۵/۵pH بیش از محیط با ۴/۷ pH بود که نشان دهنده حساس به pH بودن سامانه است. میزان رهایش کورکومین و متوترکسات در pH۵/۵ پس از ۴۸ ساعت به ترتیب ۹۱% و۶۳% به دست آمده است. با ارزیابی میزان سمیت سلولی سامانه پلیمرزومی پس از ۴۸ ساعت مشخص شد که پلیمرزوم تنها فاقد سمیت بوده و پلیمرزوم حاوی دو دارو سمیت بیشتری نسبت به دو دارو آزاد و پلیمرزوم تک دارو بر روی سلولهایMCF-۷ به وجود می آورد.
گفتنی است این پژوهش با راهنمایی دکتر سهیل بدوحی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد.


منبع:

1401/05/31
14:07:32
0.0 / 5
510
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا