علوم هوا فضا

تدوین امتیازات ویژه ای در آیین نامه های جدید برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه

تدوین امتیازات ویژه ای در آیین نامه های جدید برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه

به گزارش هوا فضا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در آیین نامه های وزارت علوم برای بخش ارتباط بین صنعت و دانشگاه امتیازات جامع و ویژه ای برای کلیه رشته ها دیده شده است.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر محمد علی زلفی گل که در روزهای هفته دولت بعنوان نماینده دولت به کرمان سفر کرده است، امروز (چهارم شهریورماه) در دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان اشاره به این که استان کرمان به علت شهدای عزیزی که شخصیت های فرا ملی دارند، استثنایی در کشور است، اضافه کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی دنیای استکبار را به چالش کشید و یک شخصیت جهانی پیدا کرد و از این لحاظ جایگاه و شأن ویژه ای دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه استان کرمان دارای ۱۰۰ مرکز آموزشی است افزود: از لحاظ جایگاه مدیریتی استاندار کرمان یکی از شخصیت های دانشگاهی، فرهیخته و نمایندگان هم جزو شخصیت های ملی هستند که موقعیت استثنایی را در کشور برای کرمان می توانند رقم بزنند.

وی افزود: کرمان یک شهر استثنایی است و همه شرایط دست به دست هم دادند تا استان کرمان یکی از استانهای پرچمدار توسعه و سرمایه نظام اجتماعی باشد.

دکتر زلفی گل با تاکید بر این که طبق اصل ۳۰ قانون اساسی دانشگاه ها دانشجو در حد نیاز و خودکفایی تربیت کنند خاطرنشان کرد: کرمان مهد صنعت است و ارتباط دانشگاه با صنعت در استان کرمان می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد.

وی ضمن اشاره به مسکن استادان دانشگاه ها تصریح کرد: باید مسکن برای استادان تازه استخدام، حدود ۸ تا ۱۰ سال تامین گردد تا دغدغه مسکن را نداشته باشند، میتوان همانند دانشگاه صنعتی اصفهان خانه های ویلایی برای استادان تاسیس کرد تا عضو هیئت علمی از اول تا زمان بازنشستگی از این خانه ها استفاده نمایند که امیدواریم در کرمان این مهم هم محقق شود تا افراد مستعدتری به کار گرفته شود.

وزیر علوم ضمن اشاره به این که در یک بند از قانون جهش تولید دانش بنیاد آمده است که هزینه کردن در دانشگاه ها به منزله مالیات تلقی می شود اظهار داشت: دانشگاه‎ ها می توانند از این ظرفیت نهایت استفاده را داشته باشند.

دکتر زلفی گل با تاکید بر ارتباط صنعت و دانشگاه اظهار داشت: در آیین نامه های وزارت علوم برای بخش ارتباط بین صنعت و دانشگاه امتیازات ویژه ای برای همه رشته ها دیده شده است.

وی ضمن اشاره به این که ایجاد پارک های علم و فناوری از طریق های افزایش درآمدهای دانشگاه ها است، خاطرنشان کرد: در مورد ایجاد دومین پارک علم و فناوری کرمان باید زمینی به وسعت یکصد هکتار واگذار و سند تک برگ آن دریافت شود تا مجوز ایجاد آن صادر شود.

وزیر علوم افزود: دانشگاه و پارک های علم و فناوری دارای ارزش نمادین هستند و تهیه سند تک برگ به منظور پیشگیری از مشکلات بعدی برای فضاهای تعیین شده نیاز است.

دکتر محمد مهدی فداکار، استاندار کرمان هم در این جلسه با اشاره به اینکه در ارتباط با واگذاری زمین برای پارک علم و فناوری اظهار داشت: در مقیاس های بزرگ باید زمین با سند تک برگ از دولت بگیریم و قرارداد واگذاری بعد از اجرای طرح صورت می گیرد و هم اکنون قرارداد واگذاری ۲۰ هکتار برای پارک گرفته شده است.

دکتر فداکار با اشاره به اینکه نشست روسای مراکز آموزش عالی استان کرمان با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فرصتی است تا مشکلات و مسائل مراکز آموزش استان کرمان را مطرح کنند اضافه کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان بعنوان دانشگاه مادر استان کرمان نیازمند توجه است و اگر به این مرکز آموزشی کمک گردد بار لطمه را از استان و کشور بر می دارد.

وی خاطرنشان کرد: بودجه دانشگاه های شهرستان ها همچون رفسنجان و جیرفت کم است و امیدواریم در بودجه سال جاری کمک بیشتری شود تا وضعیت مالی آنها بهتر شود.

حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان کرمان هم در این دیدار اضافه کرد: وزارت علوم بازبینی منطقی در زمینه ترفیع ها، تبدیل وضعیت ها و پردیس های دانشگاهی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان، حجت الاسلام علیدادی سلیمانی به تأمین مسکن استادان دانشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: کرمان، شهر شهید سلیمانی و پایگاه مقاومت است و دستور پژوهشکده جهان اسلام با محوریت پایگاه مقاومت در استان کرمان داده شود. وی تصریح کرد: به صنعت و دانشگاه ها توجه ویژه شود و در کرمان بسترهای این مهم در حوزه صنعت فراهم است.

منبع:

1401/06/05
08:38:35
0.0 / 5
524
تگهای خبر: آموزش , فناوری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا