هوافضا- علوم هوا فضا

تصویب ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در حوزه مدیریت تاب آوری زلزله

تصویب ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در حوزه مدیریت تاب آوری زلزله

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، ایجاد مرکز منطقه ای یونسکو در زمینه مدیریت ریسک و تاب آوری زلزله در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله توسط مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، لایحه ایجاد "مرکز منطقه ­ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب ­آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا" به­ عنوان مرکز منطقه ­ای یونسکو در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
درخواست ایجاد مرکز مذکور، توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو در سال ۱۳۹۴ به مقر یونسکو در پاریس ارسال شد و پس از ۷ سال پیگیری مستمر و انجام ارزیابی های فنی مختلف توسط کارشناسان یونسکو و تایید توانمندی پژوهشگاه برای تأسیس این مرکز، ایجاد این مرکز به تأیید کمیته اجرایی یونسکو رسید. سپس در آبان ماه سال ۱۳۹۸، ایجاد این مرکز در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در چهلمین مجمع عمومی یونسکو در پاریس و با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، عنوان شد و با اجماع به تصویب رسید.
برپایه موافقت نامه ای که در جهت آن، لایحه مذکور تدوین شده است، مأموریت اصلی این مرکز منطقه ای کمک به کشورهای واقع در غرب و مرکز آسیا در زمینه مدیریت کاهش ریسک زلزله و توسعه روش های مناسب جهت ارتقای تاب آوری در مقابل زلزله های احتمالی بر مبنای خصوصیت های فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای این منطقه است.
کمک به دولت ­های منطقه برای توسعه نقشه راه و تدوین طرح جامع کاهش خطرپذیری زلزله در سطوح مختلف به منظور ارتقای تاب آوری در مقابل زلزله (مطابق با چارچوب سندای برای کاهش خطرپذیری بلایا)، کمک به دولت ها در شناسایی اولویت های ملّی و منطقه ای در زمینه کاهش خطرپذیری بلایا و پاسخ به نیازهای مرتبط، تقویت ظرفیت ها و توانمندی های ملّی تا منطقه ای در زمینه کاهش خطرپذیری زلزله، برگزاری دوره­ های آموزشی و تحصیلی جهت ارتقای آگاهی عمومی و دانش تخصصی در منطقه از مهم ترین اهداف این مرکز به حساب می آید.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، همکاری با کشورها در اجرای پروژه ها و فعالیتهای آموزشی مشترک، نظیر اجرای مانورهای منطقه ای زلزله و جلب مشارکت حامیان محلّی و بین المللی برای پشتیبانی از پروژه های کاهش خطرپذیری بلایا در منطقه از دیگر اهداف ایجاد این مرکز است.
مرکز منطقه ­ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب ­آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا یکی از معدود مراکزی در ایران خواهد بود که هم از بعد محدوده جغرافیایی زیر پوشش (غرب و مرکز آسیا) و هم از بعد دامنه فعالیتهای حرفه ای (آموزش و پژوهش در زمینه ریسک و تاب آوری) بسیار شاخص بوده و حوزه فعالیتهای آن هم مورد نیاز تمامی کشورهای منطقه است، بنابراین این مرکز می تواند ظرفیت های مضاعفی برای کشور ایجاد نماید تا با عرضه خدمات علمی و فناوری، محوریت فعالیتهای مدیریت ریسک و بحران زلزله را در سطح منطقه به عهده بگیرد.
منبع:

1401/08/20
14:05:40
0.0 / 5
495
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا