هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا مطرح شد

چالش تامین سرمایه برای واحدهای فناور مستقر در پارک های فناور

چالش تامین سرمایه برای واحدهای فناور مستقر در پارک های فناور

به گزارش هوا فضا، رئیس پارک علم و فناوری زیست فناوری خلیج فارس تامین سرمایه برای شرکت های فناور مستقر در پارک ها را از چالش های این مراکز عنوان نمود و اظهار داشت: اگر نتوانیم برای آنها راهکارهای مناسبی بیابیم، زمینه برای خروج آنها از کشور فراهم خواهد شد.


محمدشریف رنجبر در گفتگو با ایسنا، پارک علم و فناوری خلیج فارس را یک پارک تخصصی در مورد زیست دریا معرفی نمود و اضافه کرد: تمرکز فعالیتهای شرکتهای دانش بنیان و هسته های فناور در این پارک بر روشهای فنی دریایی چون پرورش و تکثیر آبزیان و همینطور تولید محصولاتی از گیاهان آبزی است.
وی با اشاره به اینکه عمده پارک های علم و فناوری چالش هایی در زمینه کمبود زیر ساخت ها دارند، اظهار نمود: با عنایت به تصویب قانونی، اُستاندارها درحال پیگیری و حل این چالش ها هستند و در استاندار هرمزگان هم گامهای اساسی در این حوزه برداشته است.
رنجبر، چالش دیگر پارک ها را مربوط به شرکتهای فناور دانست و افزود: شرکتهای فناور و دانش بنیانی که به مرحله تولید می رسند، برای ادامه فعالیتهای خود مجبور هستند از دستگاههای مختلفی مجوزهای لازم را دریافت نمایند و اگر حتی یکی از آنها برای صدور مجوز پاسخ منفی بدهد، سایر دستگاه ها از صدور مجوز خودداری می کنند.
رئیس پارک علم و فناوری زیست فناوری خلیج فارس با اشاره به اینکه صدور مجوزها از جانب دستگاههای مختلف مانع بزرگی برای شرکت ها محسوب می شود، تصریح کرد: پیشنهاد می شود ک پارک ها رابط میان دستگاه ها با شرکت ها باشند تا بتوان این مسیر طولانی صدور مجوزها را کوتاه کرد.
وی تامین سرمایه برای این شرکت ها را از دیگر چالش های مطرح در همه پارک های فناوری عنوان نمود و خاطرنشان کرد: عمده افرادی که در پارک های علم و فناوری مشغول به فعالیت هستند، از میان جوانان خلاق و با استعداد و نخبه هستند که از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند و می خواهند ایده های خویش را تبدیل به محصول کنند و زمانی که آنها برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود به صندوق های پژوهش و فناوری و یا سیستم بانکی رجوع می کنند، از آنها وثایق سنگین درخواست می کنند.
رنجبر افزود: این در شرایطی است که این شرکت ها وثایق ملکی در اختیار ندارند تا بتوانند وام مورد نیاز خویش را دریافت نمایند، ازاین رو فعالیت آنها متوقف خواهد شد.
رئیس پارک علم و فناوری زیست فناوری خلیج فارس افزود: ما اگر نتوانیم مشکلات این شرکت ها را مرتفع نماییم، سرخورده می شوند و گاها از کشور خارج خواهند شد و این روند نگران کننده ای است؛ ازاین رو نیاز است تا در این حوزه چاره اندیشی کرد.
وی پیشنهاد کرد: در این زمینه پیشنهاد می شود که بانک ها، ضمانت نامه های پارک ها را برای بازگشت وام قبول کنند.1401/09/04
13:16:34
0.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا