هوافضا- علوم هوایی

استقرار نخبگان لازمه توسعه دریا محور در کشور است

استقرار نخبگان لازمه توسعه دریا محور در کشور است

به گزارش هوا فضا، معاون سیاسی و بین المللی مرکز بررسی سیاستگذاری استراتژیک ریاست جمهوری، استقرار نخبگان برای توسعه دریامحور را از ضروریات دانست و اظهار داشت: برای این امر نیاز است تا انگیزه های لازم ایجاد شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر ابوذر گوهری مقدم امروز در چهارمین همایش ملی توسعه سواحل مکران که با محوریت حکمرانی و تاکید بر دیپلماسی و اقتصاد دریا محور به صورت وبینار برگزار شد، ضمن اشاره به ظرفیت های زیاد در سواحل کشور با اشاره به اینکه بهره برداری ما از این ظرفیت، ناچیز بوده است، اضافه کرد: سهم تولید ناخالص داخلی کشور از توسعه دریامحور ۲ درصد است که این عدد نشان داده است ما اهتمام زیادی به این حوزه نداشته ایم.
وی افزود: این در شرایطی است که امرار و معاش ۳ میلیارد نفر در دنیا و ۹۰ درصد از تجارت جهانی وابسته به دریا است.
گوهری مقدم ضمن اشاره به سهم تولید ناخالص داخلی به امر اقتصاد دریایی، خاطرنشان کرد: در طول تاریخ ایران به این حوزه توجهی نداشته است و بگونه ای برخورد شده است که ایران یک کشور "بری" است تا یک کشور "بحری"، ولی جمهوری اسلامی ایران به این امر توجه داشته است.
معاون سیاسی و بین المللی مرکز بررسی سیاستگذاری استراتژیک ریاست جمهوری، حمل و نقل دریایی، شیلات، انرژی و گردشگری را از مؤلفه های اقتصاد دانش بنیان دانست و خاطرنشان کرد: این امر نشان داده است که وقتی از دریا صحبت می شود، باید به موضوعات گوناگونی توجه شود؛ ازاین رو اگر در این عرصه برنامه کلانی نداشته باشیم، نمی توان انتظار داشت که توسعه دریا محور رخ دهد.
وی با تکیه بر این که در حوزه اجرا با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم و تا مرتفع نشود، طرح ها بر روی کاغذ می ماند، اظهار نمود: در حوزه اقتصاد دریا محور چالش های زیادی داریم که یکی از آنها تراکم کم جمعیت در شهرهای ساحلی است، بگونه ای که در ۷ استان ساحلی ۲۲.۵ درصد جمعیت متمرکز شده است و این عدد بر خلاف میانگین های جهانی است.
گوهری مقدم افزود: اگر می خواهیم به توسعه دریامحور برسیم، نیاز است تا به مسئله تراکم جمعیت در سواحل توجه گردد و نخبگان در این مناطق مستقر شوند و برای استقرار نخبگان در این مناطق باید انگیزه های لازم ایجاد شود.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های قانونی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، اظهار داشت: اهتمام جدی در این حوزه در دولت وجود دارد و امیدواریم توسعه سواحل با سهولت بیشتری پیگیری شود.
وی گام نخست توسعه دریامحور را اجرای سیاست های محلی پیشرفت در این مناطق عنوان نمود و اضافه کرد: علاوه بر آن نیاز است تا یک تقسیم کار ملی صورت گیرد. ضمن آنکه باید تعارضات موجود تعیین تکلیف شود؛ چون که در سواحل مکران علاوه بر منطقه آزاد، نهاد استانداری، نیروهای نظامی و غیره وجود دارند و باید هماهنگی میان وظایف این دستگاه ها ایجاد شود.
منبع:

1401/10/22
14:41:06
0.0 / 5
334
تگهای خبر: دانش بنیان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا