هوافضا- علوم هوایی

ساخت ۱۸۰ محصول دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران

ساخت ۱۸۰ محصول دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران

به گزارش هوا فضا، رئیس دانشگاهی علوم پزشکی تهران با یادآوری این که امروزه امید در کشورمان مورد هجمه قرار گرفته است، اضافه کرد: آیا می دانید شرکتهای دانش بنیان دانشگاه با تولیدات چشم گیر خود، افزون بردرآمدزایی، بار بسیاری را از دوش نظام سلامت و کشور برداشته اند. ۱۸۰ محصول دانش بنیان در دانشگاه ساخته شده و همین دستگاه نویگشینی که جراحان مغز و اعصاب با آن کار می کنند ساخت ایران است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی در نشست هم اندیشی با اساتید و دستیاران گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران بعد از شنیدن جزئیات برنامه عملیاتی ۴ ساله گروه مغز و اعصاب، این گروه را از لحاظ نظم، حرکت علمی و سختی کار زبانزد جامعه پزشکی دانست و اظهار داشت: جراحی مغز و اعصاب رشته عظیمی است، چونکه با مغز انسان سروکار دارد و بشر، با وجود پیشرفت های بسیاری که به دست آورده، هنوز نتوانسته ساده ترین کارهای مغز را شبیه سازی کند.

دکتر قناعتی با اشاره به اینکه پیچیده ترین فرایندهای مدیریتی، ساده ترین کار برای مغز است، اظهار داشت: مغز و اعصاب به خودی خود، ماهیت علم مدیریت را دارد و کمک می نماید با پیچیدگی های علم مدیریت بهتر آشنا شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، حرکت برنامه محور را در جهان بی ثبات کنونی، باعث برقراری ثبات دانست و اظهار داشت: باآنکه برنامه های بزرگی در جهان پیشبینی شده که به هدف نرسیده؛ مانند پوشش همگانی بهداشت که ۳ هزار دانشمند WHO برای برقراری عدالت در سلامت تا سال ۲۰۳۰ آنرا برنامه ریزی کرده بودند، ولی با همه گیری کرونا این برنامه به هم خورد و به تعبیر جامعه شناس بزرگ آلمانی، جهان به دو عصر قبل از کرونا و بعد از کرونا تقسیم شد. با این حال، برنامه ریزی همچنان رکن اساسی پیشرفت در جهان بی ثباتی است که در آن قرار داریم و کمک می نماید که بدانیم چه می خواهیم و باید در چه مسیری حرکت نماییم.

دکتر قناعتی با اشاره به اینکه هرچه بی ثباتی بیشتر باشد، جهت منحنی های مدیریت، به سمت استقامت و عشق بیشتر می شود، اظهار داشت: عرفای بزرگ ما هم در اشعار و سخنان خود مانند این بیت مولانا «پای استدلالیان چوبین بود* پای چوبین سخت بی تمکین بود» به این امر تاکید داشته اند. در جنگ تحمیلی هم مقاومت و عشق و امید سبب پیروزی کشورمان شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با یادآوری این که امروزه امید در کشورمان مورد هجمه قرار گرفته است، اضافه کرد: آیا می دانید شرکتهای دانش بنیان دانشگاه با تولیدات چشم گیر خود، افزون بردرآمدزایی، بار بسیاری را از دوش نظام سلامت و کشور برداشته اند. ۱۸۰ محصول دانش بنیان در دانشگاه ساخته شده و همین دستگاه نویگشینی که جراحان مغز و اعصاب با آن کار می کنند، ساخت ایران است.

دکتر قناعتی، در تکمیل این بخش از سخنان خود با تاکید براینکه «ما می توانیم» به شرط آنکه با «برنامه» پیش برویم، اظهار داشت: درست است که برنامه ریزی و سیاست گذاری مهم است؛ اما نحوه اجرای سیاست و برنامه هم اهمیت بسیاری دارد. مدیریت علم است و شاخصهای پیچیده ای دارد که باید با دقت پیش برویم و کشتی بزرگ دانشگاه را به سلامت به مقصد برسانیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به رایزنی های انجام شده برای پشتیبانی از نیروی انسانی و دستیاران، اظهار داشت: نیروی انسانی اساس پیشرفت
دانشگاه است و برای پشتیبانی از آنان، برنامه های خوبی داریم.

دکتر قناعتی با تکیه بر گسترش فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و تربیت جراح عروق مغز توانمند، اظهار داشت: لیست تجهیزات مورد نیاز بخش ها را با علل آن ارسال کنید که برای تهیه آن اقدام گردد. به منظور مدیریت و استفاده بهینه از تجهیزات پزشکی نرم افزاری طراحی شده که مشخصات همه تجهیزات دانشگاه در آن ثبت می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران توسعه فعالیتهای بین المللی گروه جراحی مغز و اعصاب را ضروری دانست و اظهار داشت: دانشگاه در خیلی از کشورها میزهای فعالی دارد که شما می توانید با بخش های بین المللی مرتبط، تعامل برقرار کنید.

دکتر قناعتی یکی از برنامه های دانشگاه را توسعه توریسم سلامت دانست و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی تهران، خدمات پیشرفته پزشکی را با هزینه مناسب عرضه می دهد که اگر فرهنگ توریسم تقویت شود و بیمار احساس آرامش کند و کیفیت خدمات را ببیند، می توانیم جایگاه خویش را در این حوزه ارتقاء دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی مرکز جراحی مغز و اعصاب در منطقه ۲۲ را ظرفیت مناسبی برای توسعه فعالیتهای گروه جراحی مغز و اعصاب دانست و اظهار داشت: این مرکز از نظر فضای فیزیکی بزرگترین مرکز جراحی مغز و اعصاب جهان است و امکانات خوبی دارد که می تواند در اختیار جراحان مغز و اعصاب قرار گیرد. در حال برنامه ریزی هستیم که مراحل ساخت آن تکمیل شود.

دکتر قناعتی در انتهای سخنان خود با تاکید براینکه وظیفه ما تأمین سلامت جامعه است، اظهار داشت: بخش عمده ای از بودجه کشورها صرف درمان بیماری های غیرواگیر می شود که اگر این بیماری ها کنترل شود، خیلی از هزینه ها هم کاسته می شود. باید با تمام قوا و با امید پیش برویم تا بتوانیم به سهم خود، سلامت جامعه را ارتقاء دهیم.

طرح مسائل و تشریح برنامه ۴ ساله گروه جراحی مغز و اعصاب

در ادامه اساتید و دستیاران گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران برنامه و چالش های گروه خویش را مطرح نمودند و رئیس دانشگاه راهکارهای پیگیری و رفع مسائل را ارائه نمود.

سپس، دکتر محمد شیرانی، مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب ضمن اشاره به خصوصیت های این رشته و سنگینی کار فوق تخصصی که بر دوش اساتید و دستیاران است، اظهار داشت: این نشست فرصت مغتنمی است که برنامه ها و چالش های گروه را مطرح نماییم.

دکتر شیرانی با تکیه بر توسعه کمی و کیفی نیروی انسانی، اظهار داشت: تا ۳۰ سال آینده پزشکی در صدر نیازها قرار می گیرد، باید بگونه ای برنامه ریزی نماییم که بتوانیم این نیازها را پاسخ دهیم.

مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب ضمن اشاره به تدوین برنامه ۴ ساله گروه بر اساس برنامه عملیاتی دانشگاه، اظهار داشت: بیشتر از دو ماه است که این برنامه در کمیته راهبردی متشکل از ۱۷ نفر از اساتید باتجربه و صاحبنظر جراحی مغز و اعصاب تدوین شده است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه دکتر کوروش کریمی، معاون بین الملل گروه جراحی مغز و اعصاب، سند استراتژیک این گروه را شرح داد و اظهار داشت: تدوین این سند از اسفند ۱۴۰۰ شروع شده و تا شهریور ماه سال جاری ادامه داشته است. واژه ها و کلماتی که در این سند به کار برده شده، بگونه ای انتخاب شده که افق آینده را ترسیم کند و جنبه های مختلف فعالیت گروه را زیر پوشش قرار دهد.

دکتر کریمی ضمن اشاره به مأموریت ها، نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدها و چشم انداز پیش روی گروه، اظهار داشت: در این برنامه ۱۰ راهبرد شامل ارتقای فعالیتهای آموزشی، پژوهشی، درمانی، تعهد حرفه ای، فعالیت بین الملل، همکاری و هماهنگی، ارزیابی و بازنگری راهبردی، جلب مشارکت، جذب و توانمندسازی و همینطور ارتقای تشکیلاتی در نظر گرفته شده و برای هریک از این راهبردها، راهکار ها و اولویت هایی پیشبینی شده است.
منبع:

1401/10/26
11:37:54
0.0 / 5
485
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا