هوافضا- علوم هوایی
با نانوذرات لیپیدی؛

استفاده از برخی داروها برای زنان حامله ایمن شد

استفاده از برخی داروها برای زنان حامله ایمن شد

هوا فضا: پژوهشگران اطلاعاتی در مورد طراحی نانوذرات لیپیدی جهت استفاده ایمن در دوران حاملگی ارائه دادند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، در بیشتر موارد داروها و روش های درمانی که مورد کارآزمایی بالینی روی زنان حامله قرار نگرفته، از فهرست داروهای مجاز برای این گروه خارج می شود و چه بسا ممکنست دارو برای آنها مشکلی نداشته باشد. اما بتازگی پلتفرمی ارائه شده که به این زنان کمک می نماید ژن درمانی را به گونه ای ایمن انجام دهند.
نانوذرات لیپیدی (LNPs) از زمان ساخت واکسن های mRNA ضدکرونا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون در تلاش هستند تا با درمان بیماری در سطح ژن، مسیر انواع روش های درمانی جدید را باز کنند.
کاترین وایتهد می گوید: «در فکر کردن به آینده ژنتیک، مایلیم بدانیم چه چیزی می تواند برای افراد حامله نیز مفید باشد.»
وایتهد در مقاله ای که در PNAS انتشار یافته است، اطلاعاتی در مورد طراحی نانوذرات لیپیدی جهت استفاده ایمن در دوران حاملگی ارائه می دهد. نانوذرات لیپیدی وسایل انتقال دهنده ای هستند که mRNA را وارد سلول ها می کنند.
بخشی از این سوالات در مورد ایمن بودن ژن درمانی برای افراد باردار، به موضوع فقدان ابزاری امن برای انتقال مواد ژنتیکی است. این گروه تحقیقاتی روی این مساله کار می کردند که چگونه نانوذرات در بدن افراد حامله نسبت به دیگران رفتار می کند.
سیستم ایمنی و واکنش معمول آن به هر چیز خارجی، در طول حاملگی تغییر می کند. درک تغییرات در پاسخ ایمنی به نانوذرات لیپیدی به سبب سمیت های بالقوه و سایر مسائل مهم می باشد.
مطالعات این گروه نشان میدهد که اثرات نانوذرات لیپیدی در دوران حاملگی وابسته به شیمی است. گنجاندن لیپیدهای مختلف در نانوذره، شیمی آنرا تغییر می دهد، که به نوبه خود نحوه واکنش سیستم ایمنی را تغییر می دهد.
در این مطالعه، پژوهشگران ۲۶۰ لیپید مختلف را بررسی کردند. آنها شامل موادی بودند که بدون ایجاد پاسخ ایمنی به خوبی کار می کنند و موجب پاسخ ایمنی می شوند.
این مطالعه نشان میدهد که نانوذرات لیپیدی مورد استفاده در آزمایش های این گروه به جنین نمی رسد. در دوران بارداری، بدن موانع مختلفی برای تحویل دارو دارد. یکی از بارزترین آنها جفت است. در تامین مواد مغذی برای جنین کلیدی است و در عین حال مانع از انتقال هر چیز سمی می شود. بیشتر درمان هایی که یک زن به آن نیاز دارد باید از جنین دور نگه داشته شود. تحقیقات این گروه نشان میدهد که می توان mRNA را به جفت رساند بدون این که در جنین انباشته شود.
تعدادی از بیماریها وجود دارد که در آنها اختلال عملکرد جفت وجود دارد. یکی از شایع ترین آنها پره اکلامپسی است. وایتهد می گوید: «اگر بتوانیم mRNA را به جفت برسانیم، فرصت هایی برای درمان و همین طور کشف علت وقوع این بیماریها باز می شود.»
محققان همین طور به بررسی نانوذرات لیپیدی پرداختند که در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود که التهاب زا هستند و دریافتند که مانع رشد جنین می شوند.
شیمی های خاصی وجود دارد که پژوهشگران می توانند پیش بینی کنند که هر چیزی حاوی آن گروه ساختاری خاص، مشکل بوجود آورد. با درک بهتر ساختار-عملکرد، پژوهشگران می توانند با دقت بیشتری پیش بینی کنند که از چه لیپیدهایی در آینده بهره گیرند.


منبع:

1402/12/25
12:23:45
0.0 / 5
221
تگهای خبر: آزمایش , سیستم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا