هوافضا- علوم هوا فضا
در كمیسیون نخبگان مطرح شد؛

كشورمان وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است

كشورمان وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است

به گزارش هوا فضا یك مقام مسئول در معاونت عملی اظهار داشت: كشورمان با پشت سر گذاشتن جهش های علمی كه باعث ارتقاء كشور در زیرساخت های علم و فناوری شد، وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، جلسه ۱۰۴كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید.
در این جلسه كه به ادامه بحث و بررسی پیرامون زیست بوم استارت آپ كشور اختصاص داشت، گزارش تدوین شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط پیمان صالحی معاون نوآوری وتجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اینباره عرضه شد.
در این گزارش با اشاره به هماهنگی مناسب میان نقش آفرینان و كنش گران بخش دانش بنیان كشور، این مورد هم یاد شده قرار گرفت كه كشورمان با پشت سر گذاشتن جهش های علمی كه باعث ارتقاء كشور در زیرساخت های علم و فناوری شد، وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است.
در بخش دیگر این گزارش عنوان شد بعد از ورود به این دوره نوین، مبحث اقتصاد دانش بنیان مورد توجه قرار گرفت و قوانین و مقررات كشور به سمت پشتیبانی از شركت های فعال در این عرصه متمایل شد.
در ادامه این گزارش با اشاره به موج توسعه نوآوری در كشور كه آغاز این موج به تصویب قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و ایجاد صندوق نوآوری و شكوفایی برمی گردد؛ گزارش دستاوردهای پنج سال گذشته در این عرصه عرضه شد و این مورد هم یاد شده قرار گرفت كه این موج توانست زمینه مناسبی برای ایجاد و رشد شركت های نوآور استارت آپ فراهم سازد.
در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر خصوصیت های زیست بوم استارت آپ مانند خود ایجاد شوندگی و خود توسعه دهندگی این مورد مورد تاكید قرار گرفت كه دولت صرفا نقش حامی و پشتیبان از این زیست بوم را ایفا می كند و برای ایجاد و داشتن زیست بوم های موفق باید اجزای مختلف با محوریت كار آفرینان كنار هم قرار گیرند و حمایت دولت و دانشگاه ها در موفقیت آنها نقش اساسی دارد.
در بخش دیگری از گزارش، عنوان شد مركز شتاب دهی كه در پارك های علم و فناوری زیر مجموعه معاونت بوجود آمده سبب ایجاد رشد استارت آپ ها شده است و هدف آن ترویج كار آفرینی از راه رشد شتاب دهی و گسترش پارك های فناوری است.
از جانب دیگر كمك به ایجاد و توسعه استارت آپ های پایدار یكی از اهداف مراكز شتاب دهنده است و با بررسی مباحث مطرح در تجارت بین الملل معلوم شد یكی از بهترین راهكارها برای نیل به این اهداف رویدادهای كار آفرینی است.
در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان شد یكی از اهداف شتاب دهندها ایجاد فضای كار اشتراكی بین چند تیم و تبدیل ایده های خام به ایده های پخته و قابل استفاده و تولید است كه یكی از برنامه های و اهداف مراكز شتاب دهی كه از سال ۹۳ بوجود آمده ترویج فضای كارآفرینی و نوآوری است.
در ادامه گزارش ضمن عرضه برخی آمارها در این زمینه این مورد یاد شده قرار گرفت كه رویدادهای كار آفرینی در حدود ۵۰ شهر كشور در حال اجرا هستند و این روند خوشبختانه رو به رشد است.
گزارش تدوین شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به خدمات آموزشی عرضه شده به شركت های استارت آپ، اتصال این شركت ها به شبكه های سرمایه گذاری عرضه خدمات حقوقی و... را هم یاد شده قرار گرفته است.
در ادامه نسرین سلطانخواه رئیس كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری اظهار داشت: مراكز شتاب دهنده باید در حوزه بازار و جلب مشتری برای استارت آپ هایی كه در حوزه های فنی وتخصصی فعالیت می نمایند، بیشتر كار كنند.
وی اضافه كرد: پژوهش با نگاه با نیازهای بازار می تواند مكمل فعالیت شركت های استارت آپ باشد.

1398/06/21
13:10:55
5.0 / 5
4221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا