هوافضا- علوم هوایی

حضور 15 دانشگاه در 26 قرارداد وزارت نفت

حضور 15 دانشگاه در 26 قرارداد وزارت نفت

به گزارش هوا فضا معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری از انعقاد ۲۶ قرارداد میان این وزارتخانه و ۱۵ دانشگاه و پژوهشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور خرید تضمینی محصولات دانش بنیان صنعت نفت فهرستی از تأمین كنندگان تهیه شده كه حدود ۵۰ درصد آن از شركت های دانش بنیان است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سعید محمدزاده در نشست خبری امروز صندوق نوآوری وشكوفایی با تاكید بر این كه در سال های اخیر در صنعت نفت اتفاقات ارزشمندی رخ داده است، اضافه كرد: همچون آن می توان به راه اندازی دانشكده ها و دانشگاه ها در مجموعه آموزش عالی اشاره نمود و با این اقدام هم اكنون در حوزه تربیت نیروی انسانی جزء كشورهای تراز اول هستیم.
وی با اشاره به اهمیت توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه اظهار نمود: برای توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در شنبه هفته جاری نشستی میان وزیر نفت با ۹ دانشگاه با محوریت اجرای طرح های توسعه ازدیاد برداشت میدان های نفتی برگزار گردید.
محمدزاده با اشاره به اقدامات انجام شده در این حوزه، تصریح كرد: هم اكنون ۲۶ قرارداد میان وزارت نفت و ۱۵ دانشگاه و پژوهشگاه به امضاء رسید كه از این تعداد ۱۴ قرارداد در حوزه بالادستی و ۱۲ قرارداد در حوزه پایین دستی صنعت نفت بوده است.
توسعه اكوسیستم نوآوری در صنعت نفت
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به اقدامات وزارت نفت در زمینه توسعه اكوسیستم نوآوری، اظهار داشت: در این راستا راه اندازی شورای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و توسعه اكوسیستم در صنعت نفت عنوان شد كه با حضور افراد صاحبنظر راه اندازی این شورا پیگیری شده است.
وی راه اندازی پارك صنعت نفت رازی را همچون این برنامه ها ذكر كرد و اظهار داشت: این پارك و زیر ساخت های لازم آن برای به هم رسانی مجموعه شركت های نوآور صنعت نفت در منطقه شهر ری در ۱۷ هكتار برنامه ریزی شده است. این پارك قرار نیست كه تنها حضور فیزیكی داشته باشد، بلكه محوری برای گرد هم آوردن مجموعه شركت های فعال در صنعت نفت می باشد.
به قول وی در این پارك شركت های دانش بنیان و استارتاپ های صنعت نفت مستقر می شود و امید می رود كه با استقرار شركت ها اثرات خدمات آنها را در صنعت نفت شاهد باشیم.
درهای باز صنعت نفت به روی پژوهشگران
محمدزاده با بیان این كه هر پژوهشگر و فناور برای توسعه محصول خود احتیاج به زیر ساختهای پژوهشی دارد، خطار نشان كرد: بر این اساس برنامه درهای باز پژوهشگاه صنعت نفت، برای پژوهشگران اجرایی می شود؛ چون كه معتقد هستیم باید ظرفیت این پژوهشگاه در اختیار همه پژوهشگران قرار گیرد.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با اشاره به ابلاغ شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها در صنعت نفت، توضیح داد: به منظور آن كه محققان دانشگاهی در حوزه حل مسائل صنعت نفت وارد شوند، شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در صنعت نفت ابلاغ گردید.
وی با بیان این كه با ابلاغ این شیوه نامه استقبال خوبی را از جانب دانشگاه ها شاهد بودیم، اضافه كرد: علاوه بر آن شیوه نامه پرداخت گرنت برای اساتید دانشگاه ها هم ابلاغ گردیده است.
به قول محمدزاده، هر عضو هیات علمی كه در جهت حل مسائل صنعت نفت اقدام نماید و طی فرایندی بتواند محصولات مورد نیاز این صنعت را تأمین كند، حمایت هایی در چارچوب این گرنت به وی اعطا می شود.
به قول وی، شرط اعطای این گرنت حضور دانشجویان دكتری و ارشد در فرآیند اجرای نیازمندی های این صنعت خواهد بود.
راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری نفت
محمدزاده با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت، اظهار نمود: مجوزهای آن طی روزهای آینده دریافت می شود و سرمایه اولیه این صندوق بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.
برگزاری رویدادی در صنعت نفت
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری از برگزاری رویدادی با عنوان گردهمایی شركت های دانش بنیان و استارتاپ های صنعت نفت در اواخر ماه جاری اطلاع داد و اظهار داشت: این رویداد با هدف ارتباط میان عرضه با طرف تقاضا برگزار می گردد كه تابحال ۵۰۰ مجموعه در رابطه با این صنعت آمادگی خویش را اعلام نموده اند.
محمدزاده با بیان این كه بیشتر از هزار نیاز فناورانه صنعت نفت در این رویداد عرضه شد، اظهار داشت: این نیازها در رویداد سه روزه عرضه می شود تا شركت های توانمند بتوانند در جهت رفع چالش های صنعت نفت اقدام نمایند.
برنامه های وزارت نفت برای كاهش وابستگی
محمدزاده با تاكید بر اینكه از راه صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت و هم از جانب شركت های دانش بنیان خدمات تضمینی پیگیری می شود و ازاین رو هر شركتی كه نسبت به حل مسئله صنعت نفت اقدام نماید و محصولی را عرضه نماید، فرآیند خرید تضمینی محصول برای آن اعمال می شود.
او همینطور افزود: در جهت استفاده از توانمندی های كشور برای رفع نیازهای صنعت نفت، لیستی در صنعت نفت تهیه شده و هر تأمین كننده ای كه نام آن در این فهرست وارد شود، با آنها همكاری خواهیم كرد و هر محصولی كه تولید و تایید گردد و همینطور قابلیت استفاده در صنعت نفت آن به اثبات برسد، خرید آن تجهیز از خارج ممنوع می شود.

محمدزاده تاكید كرد: هر شركت یا استارتاپی كه در جهت حل مسائل صنعت نفتی اقدام نماید، ما از آنها هم حمایت می نماییم.
وی با اشاره به اینكه ما در وزارت نفت، نظام پشتیبانی از خرید داریم، اظهار داشت: طی بخشنامه ای كه چندین سال در وزارت نفت در پیش گرفته شده، تجهیزاتی كه در كشور تولید می شود، به جد از واردات آن جلوگیری خواهد شد؛ اگر هر شركتی بتواند نیاز صنعت نفت را مرتفع كند، خرید خارجی آن در وزارت نفت ممنوع اعلام خواهد شد.
وی افزود: همینطور اگر همان شركت بتواند بخشی از نیاز كشور را پاسخگو باشد، همان محصول از جانب وزارتخانه مورد حمایت قرار می گیرد تا از محصول داخلی استفاده گردد.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری بیان نمود: نیاز صنعت نفت تنها معطوف به تجهیزات نمی گردد، بلكه این صنعت نیازمند مواد شیمیایی، كاتالیست ها، نرم افزار، مدیریت و خدمات است. همینطور فناوران می توانند در این حوزه ها به رفع چالش این صنعت بپردازند.
توجه به استانداردها در حوزه صنعت نفت
محمدزاده با اشاره به اینكه صنعت نفت ایمنی محور است، اظهار داشت: باید محصولاتی كه در این عرصه به تولید می رسند، مورد تائید قرار گیرند و بر مبنای استانداردها به تولید برسند.
به قول وی، نهاد صدور گواهینامه و انطباق كیفیت از جانب وزارت نفت توسط انجمن نفت شكل گرفته كه محصولات بر مبنای استانداردهایی به این صنعت وارد می شوند.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری تاكید كرد: هم اكنون صنعت نفت از تجهیزاتی استفاده می نماید كه مورد تائید هستند و بر مبنای استانداردها به تولید رسیده اند.1398/11/07
20:43:40
5.0 / 5
4601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا