هوافضا- علوم هوایی

حذف ۹۹ درصدی آلاینده پساب بیمارستانی با نمك طعام

حذف ۹۹ درصدی آلاینده پساب بیمارستانی با نمك طعام

هوا فضا: پژوهشگران یكی از شركت های مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر دستگاهی را برای گندزدایی آب معرفی كردند كه بگفته آنها با استفاده از آن توانستند پساب بهداشتی را تا بیشتر از 99 درصد گندزدایی كنند.


محمدجواد نوروزخانی از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا حوزه كارهای این شركت را در حوزه محیط زیست و تولید گندزداهای نوین در بخش آب و فاضلاب دانست و اظهار داشت: در این راستا موفق به ارائه نرم افزارهای بحران آب و همین طور دستگاه های تصفیه آب در شرایط بحرانی شدیم. دستگاه تصفیه آب ساخته شده می تواند در شرایط بحرانی چون جنگ، زلزله و سیل هر نوع آبی با هر كیفیتی و حتی آب هایی از چشمه های لب شور را با كیفیت استاندارد تصفیه كند.
وی با اشاره به جزئیات دستگاه تصفیه آب با اشاره به اینكه اساس این دستگاه برمبنای الكترولیز غشایی نمك طعام است، اظهار نمود: اساس كار این سیستم به این صورت است كه با استفاده از غشایی كه توسط پژوهشگران این شركت تولید شده، سدیم از كلر تفكیك می شود و از این طریق قادریم یك ماده گندزدا با خصوصیات چهار اكسیدكننده بسیار قوی "كلر"، "ازن"، "دی اكسید كلر" و "اكسیژن" تولید نماییم.
نوروزخانی از كاربردی كردن این دستگاه برای تصفیه پساب های بیمارستانی آگاهی داد و در این زمینه اظهار داشت: شایع ترین آلودگی پساب های بهداشتی و بیمارستانی شاخص "توتال كلی فرم" (یكی از پارامترهای میكروبی آب آشامیدنی) است و در بررسی ای كه بر روی نمونه پساب بیمارستانی در آزمایشگاه دانشگاه تهران انجام دادیم، مشاهده كردیم كه میزان این شاخص پیش از انجام پروسه گندزدایی حدود ۵۰۰ هزار MPN بود، ولی با گندزدایی با استفاده از این دستگاه به مدت سه دقیقه، اثربخشی این پروسه بررسی گردید و نتایج نشان داد كه با استفاده از این روش غلظت توتال كلی فرم به ۴۰ MPN رسید.
این محقق اشاره كرد: نتایج به دست آمده نشان داد كه این روش گندزدایی می تواند ۹۹.۹۶۳ درصد توتالی كلی فرم را در مدت سه دقیقه حذف كند. استاندارد محیط زیست برای دفع فاضلاب های بیمارستانی در فاضلاب های شهری هزار MPN است؛ بدین جهت این روش می تواند راهكار مناسبی برای گندزدایی بیمارستانی باشد.
وی از ستاندن مجوزها برای كاربردی شدن این دستگاه برای یك بیمارستان آگاهی داد تا از آن برای تصفیه پساب و گندزدایی ابزارهای بیمارستانی استفاده گردد.
نوروزخانی همین طور از تجاری سازی این دستگاه در یكی از شهرهای جنوبی كشور آگاهی داد و اشاره كرد: با قراردادی كه با شركت آب و فاضلاب جنوب كشور منعقد شد، تعداد ۱۳ دستگاه از این سیستم در منطقه ای در شهر آبادان نصب گردید و با بهره برداری از آن، آب آشامیدنی جمعیت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفری گندزدایی شد، ضمن آنكه با این روش توانستیم ۱۰ سیلندر یك تنی گاز كلر را از این مجموعه حذف نماییم.
بگفته وی، تا پیش از آن گزارش هایی از نشت گاز كلر و خفگی افراد و پرسنل ناشی از نشت گاز كلر ارائه شده بود.
این محقق این شركت دانش بنیان با اشاره به اینكه این دستگاه در اتاق تصفیه خانه ها و بعد از آنكه آب از فیلترهای مختلفی عبور می كند و گل و لای آن ته نشین می شود، نصب خواهد شد، افزود: با كاهش میزان كدورت آب، بمنظور گندزدایی میكروبی آن از آب گاز و پودر كلر و سایر مواد استفاده می شد كه این سیستم در این مرحله نصب می شود و آب را بدون استفاده از كلر و با استفاده از نمك خوراكی، گندزدایی می كند.
وی پیاده سازی نرم افزار مدیریت بحران آب را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی این شركت ذكر كرد و تصریح كرد: این نرم افزار، در هر نقطه از خط انتقال آب نصب می شود و عوارضی چون نشت كلر و یا آب را عارضه یابی می كند و در هر نقطه ای كه گرفتار افت كلر شده باشد، اعلام خواهد شد. علاوه بر آن این نرم افزار مجهز به حسگرهای خاصی است و می تواند آلودگی های آب را نیز تشخیص دهد و اعلام نماید.
بگفته این محقق، این نرم افزار تا سال آینده به بهره برداری می رسد.1398/11/18
14:53:01
5.0 / 5
4617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا