علوم هوا فضا
چالش هایی كه شركت های لیزری در كشور دارند

ساخت دستگاه جوشكاری برای صفحات نازك

ساخت دستگاه جوشكاری برای صفحات نازك

هوا فضا: پژوهشگران یكی از شركت های فناور موفق به ساخت دستگاه پرتابل جوشكاری لیزری شدند كه قادر به جوشكاری بر روی صفحات نازك استیل است و بگفته آنها كاربرد این دستگاه سبب كاهش هزینه های تمام شده محصول نهایی خواهد شد.


سید محمدامین موحد ابطحی، مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، تولید دستگاه های جوشكاری لیزری صنعتی را از زمینه های تحقیقاتی این شركت فناور دانست و اظهار داشت: هم اكنون انواع ماشین آلات لیزرهای فایبر را برای حكاكی و لیزرهای جوش طراحی و تولید می نماییم.
وی دستگاه جوش لیزر را از دستاوردهای این شركت نام برد و تصریح كرد: این دستگاه می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش های جوش سنتی باشد؛ چونكه قادر به ایجاد جوش با دقت و با كیفیت بالا بر روی محصولات ساخته شده در صنایع مختلف است.
ابطحی با اشاره به اینكه دستگاه جوش لیزری ساخته شده در هر كارگاه كوچك و شركت تولیدی قابل استفاده می باشد، اشاره كرد: این دستگاه قابل حمل است و بعنوان دستگاه جوش لیزر سیار با توان پایین می توان از آن برای جوش صفحات نازك در صنایعی چون خودروسازی و لوازم خانگی بهره برداری نمود.
بگفته وی، در هر صنایعی كه استیل یك، دو و نیم میلی متر استفاده می شود، می توان از این دستگاه جوش لیزر بهره برد.
مجری طرح با اشاره به اینكه نوع لیزر استفاده شده از نوع لیزرهای فایبر است و اشاره كرد: نور لیزر بوسیله فیبر نوری بر روی گان (هد جوشكاری) منتقل می شود و از آنجایی كه هد جوشكاری توسط اپراتور و با دست كنترل می شود، هر اپراتوری با آموزش های ابتدایی می تواند از این دستگاه استفاده نماید.
وی از تولید نمونه تجاری سازی این دستگاه آگاهی داد و اظهار داشت: این دستگاه به شكلی طراحی شده كه می تواند سرعت جوش را تا ۱۰ برابر افزایش و هزینه های پرداخت كاری و پولیش كاری آنرا كم كند و این امر موجب می شود كه قیمت تمام شده محصول نهایی كم شود.
ابطحی درباب دلیلهای تبدیل نشدن این شركت به شركت دانش بنیان، افزود: انتظار مسؤولان از شركت هایی مانند ما این است كه سورس لیزر را بسازیم، در صورتیكه ساخت لیزر نیاز به سرمایه گذاری بسیاری زیادی دارد. از طرف دیگر نمونه لیزر تولیدی در كشور از لحاظ قیمتی قابل رقابت با نمونه های وارداتی نیست و بسیار بالاتر است و اگر بخواهیم از نمونه های ساخته شده در كشور استفاده نمائیم، قیمت محصول ما رقابتی در بازار نیست؛ بدین جهت مجبور هستیم از محصولات با قیمت رقابتی استفاده نمائیم.
منبع:

1398/12/02
13:55:42
5.0 / 5
4284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا