علوم هوا فضا
نتایج تحقیقات محققان حوزه بیوتكنولوژی مشخص كرد

رفتار مسئولانه مردم، شرط روند نزولی مبتلاشدن به كرونا

رفتار مسئولانه مردم، شرط روند نزولی مبتلاشدن به كرونا

هوا فضا: گروهی از دانشجویان بیوتكنولوژی دانشگاه تهران با بهره گیری از تكنیك یادگیری ماشین، پیش بینی هایی با دقت بیش از 95 درصد در زمینه شیوع ویروس كرونا ارائه كردند كه برمبنای آن تاكید دارند كه سیر نزولی و صعودی تعداد مبتلایان به این ویروس به رفتار مردم برای پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری بستگی دارد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، گروهی از دانشجویان بیوتكنولوژی دانشگاه تهران كه در چارچوب یك شركت دانش بنیان فعال می باشند و موفق به تولید كیت های تشخیص ویروس كرونا شده اند، بتازگی نیز مطالعاتی را در زمینه پیش بینی شیوع این ویروس با هدف ارائه آگاهی های لازم برای مقابله با همه گیری كرونا ویروس با بهره گیری از فناوری یادگیری ماشین كردند.
یادگیری ماشین (machin e learning) یكی از تكنیك های مطرح دنیا در زمینه تحلیل و پیش بینی (analysis and forecast) بشمار می رود و این پژوهشگران با استفاد از این تكنیك موفق به پیش بینی وضعیت شیوع با دقت بیشتر از ۹۵ درصد شدند. بررسی آماری پاندمی كووید ۱۹، این پژوهشگران نیز در واقع یك نوع مدل سازی و آزمودن این مدل است.
ویروس كووید ۱۹، عاملی ناشناخته و جدید برای دانشمندان بشمار می رود بدین جهت در اختیار داشتن اطلاعات و همین طور رجوع به روند شیوع ویروس كرونا ویروس های پیشین نظیر "سارس" (SARS) می تواند روشن كننده نحوه مقابله با این ویروس باشد.
مدلی كه در این مطالعه ارائه شد قادر می باشد برمبنای چندین تكنیك، وضعیت شیوع را به صورت كوتاه مدت و همین طور دراز مدت پیش بینی نماید.
جزئیات مدل سازی شیوع كووید۱۹
بر طبق این گزارش، شیوع بیماری جدید و نوظهور كووید ۱۹ همه كشورها را درگیر كرده است و مخصوص به ایران نیست. این بیماری یك بیماری تنفسی و عامل آن یك كرونا ویروس می باشد و بعد از ابتلای بیماران، سبب بروز پنومونی ریه و مشكلات حاد تنفسی و در نهایت مرگ آنها شود.
این بیماری در اواسط ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ از شهر "ووهان" چین شیوع یافت و طی مدت كوتاهی كشورهای بسیاری را آلوده كرد. با وجود آنكه نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری نسبت به خیلی از بیماری های دیگر كمتر است (حدود ۲ تا ۳ درصد كُشندگی) شیوع و انتقال آن سرعت بسیار بالایی دارد.
نكته دیگر آنكه افراد ناقل این ویروس برای چند روز ابتدایی دوره بیماری علائم قابل توجهی ندارند و به همین علت این ویروس را به دیگران منتقل می كنند. بدین جهت اطلاعات دقیق از میزان شیوع آن می تواند برای كادر درمانی و نظام سلامت مفید باشد.
بر این اساس، این پژوهشگران تلاش كردند تا با بررسی روند مبتلاشدن و شیوع این بیماری در جهان و استفاده از این آمارها، مدلهای مختلف ریاضی و آماری، برای حصول یك پیش‎بینی از وضعیت روزهای آینده این بیماری عرضه كنند. چشم اندازی كه در این طرح بررسی آماری پاندمی كووید ۱۹ دنبال می شود، ارائه پیش بینی هایی با حداكثر دقت است.
بگفته این پژوهشگران در این مطالعات از تكنیك های مبتنی بر یادگیری ماشین استفاده شده است. تكنیك های یادگیری ماشین كه از تازه ترین ابزارها دراین زمینه بشمار می رود از دقت بالایی برخوردارست به شكلی كه قادر می باشد با انجام محاسبات بهینه سازی شده، نتایج قابل اتكا و ارزشمندی را عرضه نماید. همه آمار، ارقام و داده ها از وب سایت سازمان بهداشت جهانی استخراج شده است. از طرف دیگر آمار سازمان بهداشت جهانی حدودا با یك روز تاخیر منتشر می شود.
برمبنای آمارهای این پژوهشگران، پیش بینی می شود در ایام آینده الگو شیوع این ویروس در جهان روند نزولی یابد كه این امر می تواند ناشی علل مختلفی چون عوامل انسانی، زیست محیطی و یا ژنتیكی باشد.
برمبنای پیش بینی مدل كامپیوتری، آمار مبتلایان جدید هر روز حدودا تا ۶۵ هزار مبتلای جدید در روز افت خواهدنمود و در هفته آینده حدودا ۵۲۵ هزار مورد مبتلاشدن جدید به كووید ۱۹ را شاهد خواهیم بود.
برمبنای مدل ارائه شده در این مطالعات پیش بینی می شود كه آمار مبتلایان جدید در ایران افزایش یابد البته ممكنست این روند، نزولی باشد و تحقق این امر به رفتار مسئولانه مردم برای پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری بستگی دارد.
آغاز موج دوم اپیدمی در بیماری های ویروسی
خیلی از اپیدمی ها، همیشه بعد از پشت سر گذاشتن پیك شاخص و كاهش آمار مبتلایان، با موج دوم مبتلاشدن به صحنه بازگشته اند. این اتفاق برای بیماری های مشابه چون سارس و H۱N۱ نیز رخ داده است و احیانا كووید ۱۹ هم به همین ترتیب موج دومی از مبتلاشدن را تجربه خواهدنمود.
پیش بینی دقیق پیك دوم تا حد زیادی به رفتار مسئولانه مردم بستگی دارد. اما به سبب شباهت بسیار بیماری كووید۱۹ و سندرم حاد تنفسی می توان الگویی مشابه را پیش بینی نمود.
اینكه موج دوم شیوع كووید۱۹ چه زمانی شروع می شود، می توان برمبنای شیوع سارس، حدس هایی را در این زمینه زد. به كمك مطابقت الگوهای شیوع، در یكصد و دهمین روز بعد از شیوع یعنی در دهه سوم اردیبهشت ماه، باید انتظار موج دوم بیماری را، اما با توان ۶۶ درصدی پیك حال حاضر(حداكثر ابتلای ۵۵ هزار بیمار جدید در هر روز) و ادامه یافتن آن به مدت ۱۰ روز، شاهد بود.
منبع:

1399/01/28
13:40:22
5.0 / 5
3096
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا