هوافضا- علوم هوایی
فدراسیون سرآمدان علمی اعلام كرد؛

رشد خیره كننده مقالات علمی ایرانی در نشریات معتبر بین المللی

رشد خیره كننده مقالات علمی ایرانی در نشریات معتبر بین المللی

هوا فضا: فدراسیون سرآمدان علمی اعلام نمود ایران رشد خیره كننده ای در تولید مقالات علمی از سال 2016 داشته است.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی و فناوری، هر چند بارها اعلام شده است که انتشار مقالات علمی، به خودی خود به معنای گسترش علم و تجاری سازی فناوری نیست، اما رشد مقالات در نشریات معتبر بین المللی و تأیید شده می تواند یک ادله مؤثر در رشد گام به گام و غیر قابل انکار زیست بوم دانش بنیان کشور محسوب شود.
بر این اساس طبق اعلام فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا آخر سال ۲۰۱۹ در حدود ۴۲۰۰ مقاله با حمایت این فدراسیون، با آدرس حداقل یک مؤسسه ایرانی در یکی از نشریات معتبر بین المللی مورد تأیید انتشار یافته است. برمبنای اعلام این نهاد معتبر علمی، انتشار این مقالات از سال ۲۰۱۶ با رشد و شتاب بیشتری همراه بوده است.
رشد قابل توجه مقالات علمی
تعداد نشریات در ابتدا ۶۲ نشریه بوده که بعد از بررسی های مجدد به ۱۱۴ نشریه ارتقا پیدا کردند. تا آخر سال ۲۰۱۹ حدود ۴۲۰۰ مقاله با آدرس حداقل یکی از مؤسسات ایرانی در این نشریات انتشار یافته است. هر چند در سال های خیلی دور مانند ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ در نشریات بسیار معتبری مانند JACS و PRL مقالاتی توسط پژوهشگران دانشگاه های شریف و تهران انتشار یافته است ولی رشد منظم و مداوم مقالات ایران در این نشریات از سال ۱۹۹۷ شروع شده است. در این سال ۱۰ مقاله در نشریات برتر از جانب ایران انتشار یافته است.
بیشترین تعداد مقاله در نشریات گروه فیزیک مانند PRD و PRB انتشار یافته است و بیشترین تعداد مقاله از حوزه شیمی، در نشریه Anal. Chem است. برمبنای اعلام فدراسیون سرآمدان علمی، این داده ها از بانک داده های Web of Science استخراج شده است و داده ها فقط مقالاتی را در بر می گیرد که به صورت Article و Review است و سایر اسناد موجود در این بانک مانند Note، Editorial Material و … را شامل نمی گردد.منبع:

1399/02/11
11:11:54
5.0 / 5
2718
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا