هوافضا- علوم هوا فضا
رئیس اتاق فكر ستاد كرونای استان تهران:

موج دوم كرونا كم خطرتر خواهد بود

موج دوم كرونا كم خطرتر خواهد بود

به گزارش هوا فضا حسین قناعتی، رئیس اتاق فكر ستاد كرونای استان تهران پیش بینی نمود موج دوم انتشار كرونا در ایران كم خطرتر و آرام تر طی می شود؛ چونكه ما با رفتار ویروس بهتر آشنا شده ایم.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، حسین قناعتی امروز در هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی، اظهار داشت: امروز نسبت به آغاز انتشار کرونا تجهیزات بیشتر و بهتری داریم، آموزش رفتارهای بهداشت فردی داده شده و مردم بیشتر رعایت می کنند. ازاین رو انتظار داریم موج بعدی شیوع کرونا کم خطرتر باشد و آرام تر طی شود.
حسین قناعتی با اشاره به جهانی بودن همه گیری ویروس کرونا و علایم اظهار داشت: دولت ما و بعضی دولت ها این فرضیه را داشتند که حتی نجات یک نفر مهم می باشد و هیچ بیماری نباید بدون درمان رها شود.
وی در ادامه به راهکارهای پیشگیری از انتشار کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: قرنطینه فرصتی به ما داد تا تعداد افراد مبتلا کاهش پیدا کند. تجهیزاتی مانند ماسک و دستکش هم تا حد ۶۰ تا ۷۰ درصد از انتقال بیماری جلوگیری کردند؛ کشورهایی که سابقه مبارزه با بیماری های همه گیر مانند سارس را داشتند بهتر عمل کردند؛ مانند چین و کره جنوبی که پیش از این با بیماری سارس مقابله کرده بودند.
پزشک بیمارستان امام خمینی(ره) با اشاره به وضعیت ویروس کرونا در ایران اظهار داشت: پیشبینی های متفاوتی از ۱۴ هزار تا ۵۶ هزار مرگ و میر بر اثر بیماری در ایران انجام شد که هیچ کدام به علت اقدامات پیشگیرانه محقق نشد.
وی اضافه کرد: در ابتدا تصویری از مشکل در کشورهای مختلف همچون ایران نداشتیم؛ سازمان های زیادی مسئول هستند ولی نمی دانستیم چه کسی باید این وضع را مدیریت کند تا اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متولی شد. تحریمها هم نقش مهمی در کاستن از توانایی ما در مبارزه با کرونا داشتند؛ با این حال، اقدامات خوبی توسط دولت و مردم صورت گرفت و امروز میزان ماسک هایی که در خانه ها دوخته شده از مجموع ماسکهای تولیدشده در کارخانه ها بیشتر است.
قناعتی به صدمه های ویروس کرونا در بخش اقتصاد اشاره نمود و اضافه کرد: صنایع مختلف از این بیماری صدمه دیده اند و حتی کسب وکارهای کوچک بیشتر ضرر کرده اند؛ سبک زندگی تغییر کرده و در دوران پساکرونا بیشتر هم تغییر می کند.
وی به نقش فناوری اطلاعات در زمان ویروس کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: فناوری اطلاعات در آموزش، بررسی و به دست آوردن اطلاعات بسیار مفید بود. نرم افزارهای بیماریابی یا کمک به بیماران هم از راه فناوری اطلاعات توسعه یافته و عرضه شدند. نقشه ردیابی تماس از دیگر دستاوردهای فناوری اطلاعات است که میزان ارتباط بیمار را با افراد مختلف نشان داده است.
رئیس اتاق فکر ستاد کرونای استان تهران پیشگیری از مراجعات حضوری را یکی از مولفه های درمان کرونا دانست و اظهار داشت: درمان ویروس کرونا و آموزش برای پیشگیری از مبتلا شدن به آن با آموزش های برخط و انواع اپلیکیشن ها امکان دارد.
قناعتی با وجود محاسن فناوری اطلاعات، انتشار بیش از اندازه اخبار را در فضای مجازی مضر دانست و اظهار داشت: البته فناوری اطلاعات می تواند ضررهایی داشته باشد و در زمان کرونا اخبار زیادی در مورد راه های پیشگیری از کرونا منتشر گردید که بسیاری درست نبودند و در حد شایعه بودند.

1399/03/03
22:10:16
5.0 / 5
3145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا