علوم هوا فضا
برگزیده جایزه مصطفی(ص) مطرح كرد

دسترسی به واكسن كووید ۱۹ تا اواسط مرداد

دسترسی به واكسن كووید ۱۹ تا اواسط مرداد

به گزارش هوا فضا برگزیده جایزه مصطفی(ص) از موفقیت در زمینه تولید واكسن برای مقابله با كووید-19 اطلاع داد و اظهار داشت: تا اواسط مرداد (پایان جولای)، واكسن كووید ۱۹ در دسترس خواهد بود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پروفسور اوگور شاهین (Ugur Sgahin) استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان و برگزیده سومین دوره جایزه مصطفی(ص) در نشست "تبادل تجربیات علم و فناوری جایزه مصطفی" که امروز به صورت آنلاین برگزار گردید در مورد واکسن ویروس کرونا اظهار داشت: این واکسن برای مبارزه با کووید ۱۹ در حال گسترش است چونکه تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، هرروز افزایش می یابند.
وی با اشاره به اینکه این بیماری برای ما یک چالش به حساب می آید، اضافه کرد: پیشبینی می نماییم که کرونا حداقل تا دو سال آینده پیش روی ما باشد و تنها راه پیشگیری آن واکسن است.
اوگور شاهین با اشاره به واکسنی که با همکاری دو شرکت در حال توسعه است، اظهار داشت: آنتی ژنی که از ویروس می آید را کد گذاری و فرموله کردیم تا به بدن انسان تزریق نماییم. واکسن می تواند به صورت تزریق عضلانی باشد. خصوصیت این واکسن، امکان تولید سریع آن است و می تواند بعنوان چاره ای برای این بیماری باشد.
برگزیده جایزه مصطفی با تاکید بر اینکه واکسن ها بسیار ایمونولوژیک هستند و عوارض جانبی چندانی هم ندارند، تصریح کرد: روش بعدی ما برای طراحی واکسن استفاده از مقیاس های کوچک و اختصاصی برای طراحی است چونکه بعنوان آنتی ژن می توانند سلول های ایمنی را فعال کنند.
وی با تاکید بر اینکه در اوایل مرداد سال جاری این واکسن در دسترس خواهد بود، بیان نمود: ما در نظر داریم این واکسن را گسترش دهیم و هم اکنون با دو شرکت برای توسعه آن در حال همکاری هستیم که یک شرکت در چین است و واکسن را توسعه خواهد داد.
شاهین، در مورد زمانبندی تولید این واکسن اظهار داشت: ما تولید این واکسن را آغاز کرده ایم، این واکسن جهت دسترسی میلیاردها انسان است؛ در تلاش هستیم این واکسن در مقیاس کلان تری تولید شود.
وی با اشاره به اینکه اگر واکسن موفقیت آمیزی باشد می توانیم دوزهای بیشتری تولید نماییم، اظهار داشت: اگر بتوانیم واکسنی داشته باشیم، مقدار یک کیلو از آن برای صد میلیون نفر است که تولید آن یک ماه زمان لازم دارد اما اگر دوز پایین تر باشد، می توانیم به افراد بیشتری خدمت رسانی نماییم.
وی تصریح کرد: ما بسیار مشتاقیم واکسنی تولید نماییم که در دسترس همه کشورها باشد؛ براین اساس با سازمان های مختلفی همچون سازمان بهداشت جهانی صحبت هایی شده است که این واکسن مجانی در دسترس همه باشد.
منبع:

1399/03/08
23:29:52
5.0 / 5
2461
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا