هوافضا- علوم هوا فضا
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خبر داد

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه امیركبیر

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه امیركبیر

به گزارش هوا فضا معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر از راه اندازی باشگاه مهارت و اشتغال در این دانشگاه آگاهی داد و اظهار داشت: در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تكمیلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان انجام می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر حسین حسینی تودشکی با اشاره به برگزاری فرصت مطالعاتی خارجی کوتاه مدت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این برنامه از دو سال قبل شروع شده و در تابستان اجرا می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: سال ۹۶ تعداد ۲۰ نفر، سال ۹۷ تعداد ۱۸ نفر به این فرصت مطالعاتی اعزام شده اند که امسال نیز ۱۵ نفر جهت شرکت در این فرصت مطالعاتی انتخاب شده اند.

دکتر حسینی تودشکی اشاره کرد: برنامه ریزی های لازم برای اجرای این فرصت مطالعاتی انجام شده، اما برای اجرای آن باید دید که وضعیت بیماری کرونا چگونه خواهد بود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: برنامه دیگر دانشگاه ستاندن ایندکس های بین المللی برای ژونال های دانشگاه است؛ چونکه با اجرای این برنامه اعتبار بین المللی دانشگاه رشد خواهد یافت.

برنامه ریزی برای تقویت پروژه های صنعتی دانشگاه

دکتر حسینی تودشکی با اشاره به افزایش و تقویت پروژه های صنعتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در سال قبل دو پروژه صنعتی کلان که دارای رقم قرارداد بالایی بودند، در دانشگاه برنامه ریزی شد که الان به مرحله عقد قرارداد رسیده اند.

وی با اعلان اینکه حوزه های "آب و محیط زیست، انرژی، سلامت و ایمنی، تحقیقات همگرا و فناوری اطلاعات و هوشمندسازی" حوزه های دارای اولویت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به شمار می روند، اضافه کرد: برنامه داریم کارهای پژوهش و فناوری دانشگاه را در این عرصه ها بوسیله حمایتهای ویژه و ایجاد زیرساختهای جدید تقویت نماییم.

دکتر حسینی تودشکی عنوان کرد: دانشگاه این آمادگی را دارد که از طرح هایی که در حوزه اولویت های دانشگاه هستند، حمایت کند و در این راستا امسال حداقل از ۱۰ طرح که منجر به ایجاد زمینه برای آوردن پروژه های صنعتی بزرگ شود، حمایت می شود.

وی اظهار نمود: فعالیت جدیدی در حوزه ارتباط با صنعت در دانشگاه تحت عنوان بازاریابی شروع شده که در این طرح بوسیله فضای مجازی نیازهای صنایع به اساتید اعلام و پیگیری می شود. امسال در این واحد میزان پیشرفت پروژه های صنعتی مطابق برنامه زمانبندی پیگیری می شود و در مطالبات مالی از صنعت پیگیری های لازم به عمل خواهد آمد.

برگزاری جلسات مشترک صنعت با دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: یکی از اقداماتی که از سال قبل آغاز شد، برگزاری جلسات مشترک با صنایع مختلف در حوزه های تخصصی معین با مشارکت اعضای هیئت علمی فعال در آن حوزه انجام شد.

دکتر حسینی تودشکی عنوان کرد: در سال قبل ۵ جلسه صنایع با اعضای هیئت علمی در حوزه های معادن، ارتباطات و نرم افزار، خودرو، صنایع غذایی و صنایع شوینده انجام شد که برگزاری این جلسات منجر به ایجاد بردهای مشورتی بین دانشگاه و صنعت شد و این روند امسال نیز دنبال خواهد شد.

وی اظهار داشت: برنامه دیگر پژوهشی این دانشگاه استقرار دفاتر تحقیق و توسعه شرکت ها در دانشگاه است که در سال قبل بیش از ۵ مورد از دفاتر تحقیق و توسعه در برج فناوری و یا دانشکده های مرتبط در دانشگاه آغاز به کار کردند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: در دفاتر تحقیق و توسعه به صورت مداوم و مرتب باید نیازهای شرکت ها به اساتید و دانشجویان منتقل شود و بر این اساس دانشجویان و اساتید بازوهای رفع نیازهای شرکت ها و موتورهای خلاقیت و نوآوری صنایع خواهند شد.

دکتر حسینی تودشکی اضافه کرد: استقرار دفاتر تحقیق و توسعه در دانشگاه منجر به تعریف و اجرای پروژه های صنعتی و ظهور استارتاپ های جدید خواهد شد.

وی با اعلان اینکه دانشگاه برنامه دارد تا در حوزه های چند رشته ای ورود یابد، اشاره کرد: فناوری های چند بعدی و چند رشته ای منجر به ایجاد و خلق تکنولوژی های نوین و پیشرفته چند رشته ای خواهند شد. اگر برنامه ریزی و اجرای منسجم همراه کار تیمی خوب صورت گیرد، می تواند منجر به بروندادهای فناوری با سطح پیشرفته شود که موجبات ارتقاء کیفی و همین طور ظهور شرکتهای تجاری و اثرگذار در موضوع های فناورانه شود.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: در این راستا برنامه داریم از حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی کمک بگیریم.

وی اظهار داشت: توسعه کارهای مرکز فناوری و نوآوری و تجاری سازی برون دادهای علمی و فناوری دانشگاه از دیگر برنامه های معاونت پژوهش و فناوری است.

آخرین وضعیت برج فناوری دانشگاه
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با حمایتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه افزایش ۵.۵ طبقه به برج فناوری شماره۱ (ساختمان ابن سینا) دانشگاه شروع شده است. با اجرای این پروژه ۸۵۰۰ متر مربع به فضای مراکز نوآوری دانشگاه اضافه می شود.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: بعد از اتمام این پروژه برج فناوری دانشگاه به ۱۱ طبقه افزایش می یابد و فضای فعلی برج فناوری شماره ۱ بیش از ۲ برابر خواهد شد.

وی افزود: برج فناوری شماره ۲ دانشگاه نیز درحال بازسازی است. این برج قرار بود سال قبل افتتاح شود که به سبب مشکلاتی که با شهرداری و مقاوم سازی پروژه داشتیم، با تاخیر در حال اجراست و بنظر می رسد تا شهریورماه این برج نیز به افتتاح برسد.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: برج فناوری شماره ۲ دانشگاه نیز در ۹ طبقه و ۲۲۰۰ متر مربع فعال خواهد شد. در این برج که دو شتاب دهنده کسب و کار مستقر می شوند و در ۲ تا ۳ طبقه از این برج نیز شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شهر هوشمند مستقر خواهند شد. همین طور صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز در این برج مستقر خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: مراکز تحقیق و توسعه دو شرکت نیز در این برج مستقر می شوند.

دکتر حسینی تودشکی عنوان کرد: درحال حاضر بیش از ۲۲۵ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در مجموعه مراکز نوآوری و برج های فناوری این دانشگاه مستقر هستند و پیش بینی می شود تا اختتام امسال تعداد این مراکز به ۳۰۰ واحد فناور و شرکت برسد.

وی اظهار داشت: برج فناوری شماره ۳ دانشگاه نیز در خیابان بزرگمهر با حضور ۲۰ شرکت دانش بنیان رویشی مشغول به فعالیت هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه پروژه برج فناوری شماره۴ این دانشگاه نیز درحال بررسی است، اظهار داشت: برنامه داریم در این برج ۳۰ تا ۵۰ شرکت رویشی دانشگاه مستقر شوند که تامین فضای فیزیکی این برج مذاکراتی صورت گرفته و در حال نهایی شدن است.

راه اندازی ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده ها

دکتر حسینی تودشکی افزود: در سال قبل سیاست ایجاد مراکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه شروع شد و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تابحال ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه به راه افتاده است.

وی عنوان کرد: این مراکز در دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی و یک بخش در دانشکده مهندسی کامپیوتر هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در دانشکده مهندسی کامپیوتر ۴ دفتر تحقیق و توسعه شرکت های مختلف در حال فعالیت و یا توسعه فضای فیزیکی هستند.

دکتر حسینی تودشکی اظهار نمود: یک مرکز نوآوری تخصصی در حوزه انرژی با تمرکز در بخش نفت و گاز و با حمایت بخش خصوصی در طبقه دوم دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه به وجود آمده که به سبب شیوع بیماری کرونا افتتاح آن به تاخیر افتاده است. انتظار می رود این مرکز اواخر خردادماه و یا اوایل تیرماه بصورت رسمی افتتاح شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: همین طور در حوزه نفت و گاز یک مرکز تخصصی نوآوری در پردیس ماهشهر این دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وجود آمده است که به زودی افتتاح می گردد.

دکتر حسینی تودشکی افزود: پردیس ماهشهر دانشگاه دارای تجهیزات آزمایشگاهی خوب، فضای کارگاهی و ساخت مناسب و امکانات خوابگاهی خوبی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: دانشکده های مهندسی عمران، شیمی، پلیمر، مواد، صنایع، فیزیک، مدیریت و معدن نیز درخواست راه اندازی مرکز تخصصی نوآوری دارند که امیدواریم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بتوانیم امسال در این دانشکده ها نیز مراکز تخصصی نوآوری ایجاد نماییم.

راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری

دکتر حسینی تودشکی با اشاره به راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این مرکز به تجاری سازی پروژه های داخل دانشگاه که مستعد تجاری سازی هستند، کمک می نماید.

وی افزود: همین طور شرکت هایی که فرآیندی را در تجاری سازی طی کرده اند، اما نیاز به سرمایه گذار دارند، می توانند به مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری دانشگاه که محل استقرار آن در برج فناوری شماره ۲ است، مراجعه کنند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: خدماتی مانند آموزش مشاوره، ثبت پتنت و انتقال تکنولوژی نیز در آینده در این مرکز ارائه خواهد شد و شرکت هایی که خدمات به شرکت های دانش بنیان و فناور ارائه می دهند، می توانند در این بخش مستقر شوند.
دکتر حسینی تودشکی اشاره کرد: همین طور در این مرکز صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز مستقر خواهد شد که این صندوق در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری مجوز لازم را ستاندن کرده و کارهای اداری راه اندازی آن در حال تکمیل است.

وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این صندوق با شرکتهای خصوصی شریک است و ۳۴ درصد از سهام این صندوق مربوط به دانشگاه است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: باید برنامه داریم در سه ماهه دوم سال جاری فعالیت صندوق را به صورت رسمی و عملیاتی آغاز نماییم. سرمایه این صندوق ۱۰ میلیارد تومان است و اگر خوب فعالیت کند، قادر خواهد بود تا ۱۰ برابر این میزان خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کند.

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه

دکتر حسینی تودشکی اشاره کرد: برنامه اشتغال و مهارت افزایی فارغ التحصیلان تنها مربوط به معاونت پژوهشی نیست و بخش هایی از آن در رابطه با معاونت آموزشی است که رویه جدیدی در هیات رئیسه دانشگاه دراین زمینه مصوب شده است.

وی ادامه داد: در این راستا معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مجری ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال است که در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تکمیلی برای دانشجویان برگزار می گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار نمود: دوره های مربوط به باشگاه مهارت و اشتغال، تعریف و سایتی نیز برای آن به وجود آمده است که برای اجرای نخستین دوره ثبت نام ها شروع شده و برای سه کلاس ۵۰۰ نفر دانشجو و فارغ التحصیل ثبت نام کرده اند.

وی ادامه داد: با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درحال مذاکره جهت ستاندن مجوز پارک علم و فناوری و یا ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستیم.

ارتقای جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی

وی با اعلان اینکه جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی ارتقا یافته است، اظهار داشت: جایگاه این دانشگاه در رتبه بندی های کیو اس، تایمز و لایدن نسبت به سال های پیش ارتقای شایان توجهی داشته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: برمبنای رتبه بندی کیو اس در سال ۲۰۱۸ شاخص ارجاعات بر تعداد هیات علمی این دانشگاه رتبه ۴۰ بوده که در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۲۸ و در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۲۲ بین المللی ارتقا یافته است.

دکتر حسینی تودشکی اشاره کرد: کیفیت برون دادهای دانشگاه طی سال های اخیر بسیار عالی بوده و در سطح بین المللی اثرگذاری خوبی داشته است.

وی ادامه داد: برمبنای رتبه بندی تایمز دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه دوم کشوری در بین دانشگاه های صنعتی، برمبنای رتبه بندی لایدن رتبه نخست در بین دانشگاه های صنعتی کشور را به خود مختص کرده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: ۱۹ نفر از اساتید این دانشگاه در سال قبل جزء یک درصد دانشمندان بین الملل بوده اند.

دکتر حسینی تودشکی اظهار داشت: برنامه داریم سیاست های افزایش کیفیت مقالات دانشگاه را اجرایی کرده و درصد تولید مقالات بین المللی مشترک افزایش یابد.

وی افزود: سیاست هایی که در حوزه اعطای گرنت پژوهشی و ارتقاء اعضای هیات علمی در دانشگاه تدوین شده است، در امتداد توسعه کیفی بروندادهای علمی بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: نسبت تعداد مقالات با همکاران خارجی در این دانشگاه طی دو سال قبل حدود ۳۰ درصد رشد یافته است.

وی اشاره کرد: همین طور در حوزه افزایش تولیدات علمی و فناوری برنامه ای از سال قبل اجرایی شده است که طی آن صنعتگران و اساتید دیگر دانشگاه ها بوسیله پژوهشکده های فعال دانشگاه می توانند بعنوان استاد همکار به صورت نیمه وقت در دانشگاه همکاری داشته باشند و کارهای پژوهش و فناوری خودرا به مقالات علمی و یا محصولات فناورانه تجاری تبدیل کنند.1399/03/12
12:47:49
5.0 / 5
2455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا