علوم هوا فضا

نظام رتبه بندی دانشگاه ها بازبینی می شود

نظام رتبه بندی دانشگاه ها بازبینی می شود

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور اظهار داشت: انتظار ما این است كه دانشگاه ها بر مبنای مأموریت گرا شدن، بر مبنای شاخصهای بازبینی شده مورد ارزیابی قرار گیرند. در این حوزه وزارت علوم قول مساعد برای بازبینی شاخصهای رتبه بندی داده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، منصور کبگانیان در حاشیه صدوسی وسومین جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران، با اشاره به عرضه گزارشی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اضافه کرد: طبق مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها باید به سمت مأموریت های ویژه سوق پیدا کنند و رویکرد حل مسئله در این دانشگاه ها تقویت شود. ازاین رو در جلسه امروز گزارش بسیار خوبی از جانب معاون آموزشی وزارت بهداشت عرضه شد و در این گزارش بیان شده بود که مأموریت های دانشگاه ها در حوزه بهداشت و سلامت در استان های مختلف به چه شکلی توزیع شده است.
وی افزود: علاوه بر آن برخی از اعضاء درخواست نمودند که معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد ویروس کرونا گزارش به روز شده ای را ارائه نمایند که اعضاء جلسه از تلاشهای شبانه روزی ستاد مقابله با کرونا تقدیر و تشکر کردند.
کبگانیان تصریح کرد: در صورتیکه به دلیل بعضی از سهل انگاری ها آمارهای مربوط به انتشار کرونا در کشور نگران کننده می شود، به عهده دستگاه خاصی نیست، آنها تلاش بی وقفه ای در این زمان داشته اند و ما از مردم می خواهیم که به جدیت رعایت مسائل بهداشتی را داشته باشند.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور دستور جلسه دوم را مبحث مأموریت گرایی دانشگاه ها ذکر کرد و خاطرنشان کرد: بحث اصلی امروز ستاد نقشه جامع علمی کشور در مورد اصلاحات و اختیاراتی بود که دانشگاه جامع امام حسین (ع) برای ارتقاء آئین نامه خود درخواست کرده بود.
ایشان در ادامه اضافه کرد: مشکلی که ما در مورد ارتقاء دانشگاه ها وجود دارد این است دانشگاه ها اعلام نموده اند که مأموریت گرایی دانشگاه ها را قبول دارند ولی معتقد هستند که باید این مأموریت ها از راه دستگاه های اجرایی و صنعتی و دستگاه هایی که دارای بودجه های کافی و قراردادهای زیادی با کشورهای صنعتی دارند به دانشگاه ها واگذار کند و ما به دنبال این مورد هستیم.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه خوشبختانه دانشگاه جامع امام حسین (ع) این مأموریت ها را دارد، تصریح کرد: مدارک این دانشگاه را مشاهده کردیم که از جانب مقام رهبر معظم انقلاب و ستاد کل فرماندهی کل قوا مأموریت های ویژه ای به این دانشگاه ابلاغ گردیده است ضمن آنکه از طرفی فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مأموریت های فنی و صنعتی و همینطور مأموریت های حوزه مدیریتی و علوم انسانی به این دانشگاه ابلاغ گردیده است.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه امام حسین درصدد است که وضعیت اعضای هیات علمی خویش را بر طبق این مأموریت ها ارتقا دهد، افزود: این دانشگاه مجوزهای خاصی را در ۴ ماده می خواستند. این دانشگاه درخواست داشت که در ماده یک که شامل بخش فرهنگی آئین نامه ارتقا این دانشگاه حوزه "امیدآفرینی و تدبیر دستاوردهای انقلاب اسلامی" و در ماده ۲ شامل بخش آموزشی حوزه "شاگرد پروری و تربیت شاگردان قوی" به مأموریت های اساتید دانشگاه اضافه کنند.
کبگانیان با اشاره به اینکه این دانشگاه در ماده سوم آئین نامه ارتقا که شامل بخش پژوهشی است تکیه ویژه به حل مسئله دارد، اظهار نمود: در این نشست مقرر شد اساتید در شاخص پژوهشی از راه اندازه گیری شاخص هایی چون ثبت اختراع و انتشار مقالات و کتب مورد ارزیابی قرار گیرند و در ماده ۴ آئین نامه این دانشگاه بر مسئله یابی تاکید گردیده است.
وی افزود: در بند اجرایی دانشگاه ها، برای اساتید مسئولیت هایی تعریف شده است و دانشگاه امام حسین درصدد است علاوه بر آن مسئولیت ها، اعضای هیات علمی این دانشگاه با همکاری دستگاه های اطرف قراردادشان مسئله یابی کنند و بتوانند مسائل را تعریف و به صورت پروژه اجرایی کنند.
قائم مقام ستاد اجرایی نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: در این نشست بعد از بحث های مفصل و با عنایت به اقدام ملی ۲۱ از راهبرد کلان ۶ نقشه جامع کشور که در آنجا ما وظیفه داریم بعنوان نقشه جامع کشور آیین نامه ارتقاء را بازبینی نماییم و در مورد دانشگاه امام حسین(ع) هم مقرر شد برای مدت زمان ۴ سال اختیار برای اعمال تغییرات در ارتقا اعضای هیات علمی این دانشگاه داده شد.
کبگانیان دانشگاه امام حسین را همچون دانشگاه های دستگاهی در حوزه دفاعی کشور دانست و اظهار داشت: است، قرار شد دانشگاه امام حسین(ع) چهار سال این آئین نامه را به صورت آزمایشی انجام دهند و موظف شدند گزارش ها را طبق مصوبه به شورایعالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی ارائه نمایند تا پس از این مدت یک جمع بندی شود و گام های بعدی این کار به پیش رود.
وی ابراز امیدواری کرد که سایر دانشگاه های کشور هم به مأموریت های خاص خود توجه داشته باشند.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: وزیر علوم هم در جلسه امروز بر تسریع مأموریت گرا کردن دانشگاه ها تصریح کرد و ما هم از وزارت علوم درخواست کردیم که مأموریت گرا شدن دانشگاه ها را مورد توجه قرار دهد بخصوص آنکه زیرنظام های مختلف آموزشی باید مأموریت های خاصی داشته باشند و امکان دارد این امر مقداری رعایت نشود.
کبگانیان خاطرنشان کرد: علاوه بر آن از وزارت علوم خواستیم که نظام رتبه بندی دانشگاه ها صرفاً بر مبنای مقالات ISI نباشد و طبق سند آمایش نظام رتبه بندی دانشگاه ها باید بر مبنای شاخصهای خاصی باید و وزارت علوم هم این موارد را کتبا به ما اعلام خواهند کرد تا برای تصویب در دستور کار قرار گیرد.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر اینکه ما با شاخص ISI مخالفتی نداریم، تصریح کرد: خروجی پژوهش ها که به صورت مقاله که در ISI، اسکوپوس و ISC و مجلات معتبر مورد قبول است، اما مشکل این است که مقاله برای این مقاله شده است درحالی که مقاله باید محصول جانبی حل یک مساله باشد، به طوریکه مساله ای حل و ثبت گردد و وزارت علوم نظام رتبه بندی را بازبینی خواهد نمود و ما وظیفه داریم شاخصهای رتبه بندی را در ستاد مورد بررسی قرار دهیم.1399/04/04
12:16:37
5.0 / 5
2222
تگهای خبر: وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا