علوم هوا فضا

نتایج یافته های پژوهشگران در زمینه اثرات حملات بر روی حافظه و تمركز

نتایج یافته های پژوهشگران در زمینه اثرات حملات بر روی حافظه و تمركز

هوا فضا: پژوهشگران كشور با حمایت ستاد علوم شناختی مطالعاتی را در زمینه تشخیص حملات ناشی از صرع اجرایی كردند و نتایج یافته های آنها نشان داد اختلال در توجه، تمركز و حافظه كوتاه مدت در گروه بیماران تشنجی سایكوژنیك بیشتر از بیماران مبتلا به صرع است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، لیلا سی منی، مجری این طرح پژوهشی، صرع را از شایع ترین بیماری های عصبی دانست که حدود نیم تا یک درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند و اظهار داشت: تابحال پژوهشگران به بررسی اختلات شناختی (توجه، حافظه، یادگیری) در این دو گروه از بیماران به صورت مجزا پرداخته اند که بعضی مطالعات از وجود اختلاف و برخی دیگر بر فقدان آن دلالت دارند.
وی افزود: همین طور مطالعات تصویربرداری با تکنیک های مختلف انجام شده است که تغییرات ساختاری و عملکردی در نواحی مختلف مغز خصوصاً در ناحیه پیشانی را نشان داده است. معمولا در این بیماران تشخیص دقیق به طور میانگین ۷ تا ۸ سال پس از شروع بیماری صورت می گیرد و در طول این مدت بیمار داروهای ضد صرع مصرف می کند.
سی منی اشاره کرد: تاکنون، تغییرات متابولیکی (شیمیایی) مغز در بیماران با حملات تشنجی سایکوژنیک و ارتباط آن با اختلال شناختی در ناحیه پیشانی بررسی نشده است و هدف از اجرای این پژوهش بررسی این تغییرات و مقایسه آن با افراد مصروع و سالم می باشد تا راهکارهای لازم برای تشخیص زودهنگام این بیماران از صرع واقعی و درمان های توانبخشی شناختی این بیماران ارائه شود.
بگفته این محقق، صرع با فعالیت غیرطبیعی مغز ایجاد می شود و تشنج ها ممکنست هر فرآیندی که مغز در آن دخیل است را تحت تاثیر قرار دهد. علایم و نشانه های تشنج می تواند شامل گیجی موقت، حملات خیره شدن، حرکات ناگهانی غیرقابل کنترل در بخش هایی از اعضای بدن، از دست دادن هوشیاری یا توجه، علایم روانی مانند ترس و اضطراب باشد.
سی منی در ادامه اضافه کرد: در اجرای این طرح پژوهشی ۴۰ بیمار با حملات صرع واقعی، ۴۰ بیمار با حملات تشنجی سایکوژنیک و ۴۰ فرد سالم مورد مطالعه قرار گرفتند که اختلال توجه و تمرکز، ریسک پذیری و حافظه کوتاه مدت در تمامی افراد سنجیده شد. سپس تمام افراد مطالعه تحت ام آر آی با بهره گیری از طیف نگاری تشدید مغناطیسی قرار گرفتند و نواحی پیشانی مغز آنان بررسی گردید.
وی درباره دستاوردهای این پژوهش اظهار داشت: نتایج بدست آمده نشان داد که گروه بیماران در ارزیابی های شناختی نمره کمتری را نسبت به گروه سالم به دست آوردند، همین طور اختلال در توجه و تمرکز و حافظه کوتاه مدت در گروه بیماران تشنجی سایکوژنیک بیشتر از بیماران مبتلا به صرع است.
برمبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این محقق با اعلان اینکه تغییرات مواد متابولیک به صورت از دست دادن نورون نیز در ناحیه پیشانی و تالاموس گروه بیماران دیده شد که این میزان تغییرات با تعداد حملات بیماری، اختلال توجه و تمرکز و حافظه کوتاه مدت بیماران ارتباط منفی داشت، اظهار داشت: این یافته ها می توانند در بیولوژی بیماری و درمان توانبخشی شناختی این بیماران حائز اهمیت باشند.
منبع:

1399/04/08
23:52:02
5.0 / 5
2194
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا