هوافضا- علوم هوا فضا

پذیرش ایده های نوآورانه در زمینه تثبیت كود فسفاته در خاك

پذیرش ایده های نوآورانه در زمینه تثبیت كود فسفاته در خاك

هوا فضا: طی فراخوانی از شركت های خلاق و فناوران دعوت شده تا ایده های نوآورانه خودرا در زمینه اصلاح كود فسفاته و ثتبیت آن در خاك عرضه كنند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مبادرت به برگزاری چالش نوآوری در زمینه توسعه راهکارهای پیشنهادی مبتنی بر نانوفناوری بمنظور افزایش حلالیت کودهای فسفاته در آب و جلوگیری از تثبیت آن در خاک کرده است.
عنصر فسفر دومین عنصر مغذیِ محدودکننده تولید محصول در بیشتر خاک های ایران است که نقش مهمی در متابولیسم گیاهی دارد و یکی از عناصر غذایی ضروری برای رشد گیاه محسوب می شود. تامین مقدار کافی فسفر موجب رشد سریع تر گیاه، افزایش رشد ریشه و زودرسی محصول می شود و در صورت کمبود این عنصر در خاک، کودهای فسفاته مانند سوپرفسفات تریپل، سوپرفسفات ساده و … استفاده می شوند.
این عنصر در خاک به دو شکل معدنی و آلی یافت می شود. شکل معدنی آن، به صورت ترکیبات کلسیم، آهن، آلومینیوم، فلوئور و شکل آلی آن به صورت ترکیبات فیتین، فسفولیپیدها و اسیدهای نوکلئیک است. بر خلاف عناصری مانند نیتروژن، چرخه فسفر در طبیعت تنها بین اکوسیستم های خاکی و آبی در گردش است و این امر اهمیت نظارت و مدیریت چرخه فسفر را در خاک دوچندان می کند. در این راستا شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال توسعه راهکارها و روش هایی مبتنی بر فناوری نانو جهت « اصلاح کود فسفاته بمنظور جلوگیری از نامحلول شدن و تثبیت آن در خاک» چالش نوآوری را برگزار می نماید.
بنابر اعلام دبیرخانه چالش های فناوری و نوآوری نانو، شرکت های دانش بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند تا ۱۲ مردادماه فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خودرا به دبیرخانه چالش ارسال نمایند.
بعد از اتمام مهلت ثبت طرح ها و غربال آنها (ارزیابی اولیه غیرحضوری)، داوری حضوری طرح ها صورت خواهد گرفت و سرانجام طرح های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت. برگزیدگان مرحله نخست، ۳ ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود بسازند یا نمونه اولیه خودرا تکمیل کنند. شرکت کنندگان برگزیده در مرحله اول، در جریان مرحله دوم چالش (ساخت نمونه آزمایشگاهی) به صورت گام به گام با پیشبرد طرح خود تا سقف ۷۰ میلیون ریال از حمایت های نقدی و غیرنقدی بهره مند می شوند. شرکت کننده ای که بهترین نتیجه را در ارزیابی های فنی و اقتصادی به دست آورد، ضمن دریافت جایزه ۳۰۰ میلیون ریالی، می تواند از سایر حمایت های تجاری سازی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بهره مند شود.1399/04/28
13:43:36
5.0 / 5
2121
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا