علوم هوا فضا
در نخستین سالنامه مهاجرتی ایران؛

فراز و فرود رتبه دانشجو فرستی ایران در جهان بررسی گردید

فراز و فرود رتبه دانشجو فرستی ایران در جهان بررسی گردید

اولین سالنامه مهاجرتی ایران با هدف ارائه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی منتشر گردید.به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری از انتشار اولین سالنامه مهاجرتی ایران آگاهی داد و اظهار داشت: در این سالنامه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. این اقدام را باید گامی باارزش برای قرار گرفتن ایران در بین کشورهایی که به شکلی نظام مند به تدوین و انتشار داده های مهاجرت اقدام نموده اند، دانست.
وی اظهار داشت: اطلاعات این سالنامه حوزه های گوناگون مهاجرتی را شامل می شود که در فصل های مختلف با ارائه اطلاعات دقیق به آن پرداخته شده است. آماری چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جا به جایی های دانشجویی، مهاجرت های کاری. البته اطلاعات مهاجرت های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارشات مرجع بین المللی که می تواند برای مسئولان اجرائی و پژوهشگران این حوزه بسیار مفید باشد، در آن موجود است.
ارائه اطلاعاتی جامع در حوزه جمعیت مهاجران ایرانی
رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: این سالنامه که توسط رصدخانه مهاجرت ایران زیر مجموعه پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف تدوین شده حاوی اطلاعات جامع مربوط به جمعیت مهاجران ایرانی در نقاط مختلف جهان به همراه سهم جمعیت مهاجران ایرانی از سبد جمعیت مهاجران جهان برمبنای فاکتورهای مختلف است.
به گفته کرمی، در این سالنامه مخاطبان با آخرین وضعیت و روند جابه جایی بین المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف با اتکا بر آخرین منابع موجود قابل استناد آشنا می شوند. البته وضعیت فراز و فرود رتبه دانشجو فرستی ایران در جهان، جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران، نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل های مهم این سالنامه است.
ارائه اطلاعات مفید مهاجرتی
کرمی با اشاره به اینکه مطالعه این سالنامه اطلاعات مفید دیگری را در اختیار مخاطب قرار می دهد، اضافه کرد: دراین زمینه می توان به آخرین وضعیت تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا بعنوان مهمترین مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در جهان و ایران، روند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و جایگاه جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه برتر آمریکا و جهان در مقایسه با دیگر کشورهای دانشجو فرست به این کشور اشاره نمود.
مشاور معاون علمی و فناوری بیان کرد: در این میان نکته مهمی وجود دارد، برای اولین بار اطلاعات بسیار جامعی از وضعیت ایران در مهاجرت های الزامی و پناهجوئی ( ورودی و خروجی) در آن آمده است که می تواند برای دستگاه های اجرائی و افراد محقق و دانشگاهی جذاب و قابل استفاده باشد.
گامی باارزش برای توجه جدیدی تر نهادهای بین المللی
کرمی انتشار «سالنامه آماری مهاجرت ایران» از بعد بین المللی را گامی مهم و باارزش دانست و اظهار داشت: برداشتن این گام، جایگاه کشور ایران در بین کشورهای در حال توسعه که برای سیاستگذاری و مدیریت هدفمند مهاجرت های بین المللی در تلاش هستند را برجسته تر می کند. همین طور چنین اقداماتی می تواند در امتداد میثاق نامه جهانی «مهاجرت های امن و نظام مند» زمینه توجه جدی تر سازمان ها و نهادهای بین المللی همچون سازمان بین المللی مهاجرت را بمنظور ارائه حمایت های مالی و معنوی بیشتر به ایران فراهم آورد.
به گفته کرمی، سالنامه آماری مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با همکاری گروه کثیری از پژوهشگران، دست اندرکاران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی در کشور توسط رصد خانه مهاجرت ایران تهیه شده است. مقرر است این سالنامه بصورت منظم و سالیانه به روز رسانی شود و از این منظر به عنوان مرجع علمی معتبر برای تحلیل و سیاستگذاری در حوزه مهاجرت خواهد بود. امید است تدوین این سالنامه به عنوان یک گام موثر و فراگیر در حوزه مطالعات مهاجرتی در کشور باشد. این سالنامه اوایل هفته آینده با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی می شود.

1399/05/02
23:44:27
5.0 / 5
2150
تگهای خبر: ارتباطات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا