هوافضا- علوم هوا فضا
در گزارش هوا فضا تشریح شد:

ژنها چه نقشی در تأثیرگذاری داروهای كرونا بازی می كنند

ژنها چه نقشی در تأثیرگذاری داروهای كرونا بازی می كنند

به گزارش هوا فضا دبیر كارگروه فارماكوژنتیك داروهای در رابطه با كرونا در پژوهشگاه ژنتیك اظهار داشت: با بررسی ژن افراد در صدد هستیم كه شخصی سازی درمان كرونا را به نتیجه برسانیم.دکتر سید مسعود هوشمند عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در پژوهشگاه زیست فناوری ژنتیک افراد را مورد بررسی قرار می دهیم که در نهایت مبحث شخصی سازی درمان مبتلایان به کرونا را اجرایی نماییم.
وی با اشاره به اینکه تابحال در مورد سرطان و بیماری های در رابطه با مغز و اعصاب مبحث شخصی سازی را در این پژوهشگاه مورد بررسی قرار داده ایم، بیان نمود: بخشی از این مطالعات هم در فرایند درمان اجرایی شده است؛ بدان معنا که خیلی از افراد که مبتلا به سرطان و بیماری های در رابطه با مغز هستند با شخصی سازی درمان بهبود می یابند.
هوشمند با اشاره به اینکه از اسفند ماه با شروع اپیدمی کووید ۱۹ در کشور مطالعاتی در زمینه بررسی داروها و تاثیر آن بر ژنتیک افراد را آغاز کردیم، تصریح کرد: ازاین رو در صدد برآمدیم تا علاوه بر بررسی ژنتیک افراد و شخصی سازی درمان مبتلایان به کرونا، داروهایی که برای درمان کووید ۱۹ پیشنهاد شده اند را ارزیابی نماییم.
وی افزود: تابحال داروهایی مانند «فاویپراویر»، «هیدروکسی کلورکین»، «لوپیناویر»، «ریتوناویر»، را در جهت درمان افراد مبتلا به کووید ۱۹ مورد بررسی قرار دادیم؛ در بررسی ها مشاهده کردیم که استفاده از این داروها در بعضی افراد تاثیر دارد و در بعضی دیگر بی تاثیر است.
پیدا کردن نقشه ژنتیکی افراد در جهت درمان کرونا
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اینکه فعلاً این ۴ دارو را در بدن افراد با ژن های مختلف مورد بررسی قرار داده ایم، بیان نمود: استفاده از فارماکوژنتیک و پیدا کردن نقشه ژنتیکی افراد برای متابولیسه کردن دارو می تواند برای داروهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
دبیر کارگروه فارماکوژنتیک داروهای در رابطه با کرونا با تاکید بر اینکه تا وقتی یک دارویی توسط یک فرد استفاده نشود نمی توانیم تاثیر آن دارو در بدن شخص را متوجه شویم، بیان نمود: ازاین رو با نتایج این تحقیقات می توانیم ببینیم که تاثیر یک دارو با استفاده از نقشه ژنتیکی فرد تاثیر گذار است یا خیر.
وی اضافه کرد: البته در بررسی های دارویی از تجربه استفاده برخی داروها در بیماری های سارس و مرس هم بهره می بریم که زودتر به نتیجه برسیم.
شخصی سازی درمان کووید ۱۹
به گفته هوشمند، این تحقیقات دارویی در واقع برای شخصی سازی درمان مبتلایان به کووید ۱۹ است هر چند داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد و داروهای استفاده شده معمولاً برای مصارف دیگر است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری عنوان کرد: البته هنوز نتایج این بررسی ها مشخص نشده که بدانیم کدام دارو در کدام فرد تاثیر گذار است.
دبیر کارگروه فارماکوژنتیک داروهای در رابطه با کرونا با تاکید براینکه ژنتیک افراد در تاثیر گرفتن از دارو نقش بسزایی دارد، بیان نمود: در بررسی ها به نتیجه رسیدیم که بعضی از این داروها در ژن برخی افراد، تاثیر مثبت دارند و در بعضی دیگر تأثیری ندارند.
هوشمند تصریح کرد: «سیتوکروم اکسیداز ۴۵۰» بعنوان یک ژن در بدن زیرمجموعه های زیادی دارد؛ این زیرمجموعه ها سبب می شود که نتوانند دارو را به خوبی متابولیسه کنند؛ بدان معنا که باید دارو مورد استفاده قرار بگیرد تا ببینیم تاثیر مثبت یا منفی در بدن شخص می گذارد.
به گفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه زیست فناوری، بر مبنای تحقیقات پیشین از ۶۲۵ ایرانی یک نفر کمبود «Iga » دارد که یک نوع نقص ایمنی خفیف است. پیشنهاد ما این است که این افراد در خط مقدم برای درمان به عنوان درمان کننده قرار نگیرند و با بیماران تماس نداشته باشند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به اینکه هنوز کووید ۱۹ دارویی برای درمان ندارد، بیان نمود: بنابراین داروهای بیماری های دیگر را مورد بررسی قرار می دهیم تا ببینیم مصرف یک دارو در متابولیسم افراد تاثیر مثبت دارد یا منفی؛ اگر نتایج مشخص شود افراد بدون مشکل درمان می شوند.
دبیر کارگروه فارماکوژنتیک داروهای در رابطه با کرونا اضافه کرد: با شخصی سازی درمان با استفاده از ژن، زودتر به درمان این بیماری خواهیم رسید که نتیجه بزودی مشخص می شود و می توانیم پس از تأیید، آنرا در پروتکل درمانی قرار دهیم.


منبع:

1399/05/13
12:11:29
5.0 / 5
1824
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا