علوم هوا فضا

اتمام ذخایر معادن كوچك مقیاس تا سال ۲۰۵۰

اتمام ذخایر معادن كوچك مقیاس تا سال ۲۰۵۰

به گزارش هوا فضا رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور با اشاره به اینكه بر مبنای برآوردهای جهانی تا سال 2050 ذخایر معادن كوچك مقیاس تمام می شود، اظهار داشت: عمق اكتشاف ما بسیار كم است، بدین سان به جهت اینكه بتوانیم بقای خویش را در بحث مواد معدنی و تأمین خوراك كارخانه ها حفظ نماییم، باید به عمق دقت نماییم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا شهیدی با بیان این که در حالیکه حدود ۶۶ درصد کل معادن کشور مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی را در خود جای داده اند و مقدار کمی منابع فلزی دارند، بر اهمیت معادن کوچک تصریح کرد و اضافه کرد: معادن کوچک می توانند در اشتغال اثرگذار باشند. باتوجه به اینکه معادن کوچک به سرمایه گذاری کمی نیاز دارند بخش خصوصی به سادگی می تواند در آن ورود کرده و دست به فعالیت بزند، بدین سان کوچک مقیاس ها در رشد اشتغال تأثیر بسزایی دارند.
شهیدی درباره اهمیت توجه به اکتشاف ذخایر پنهان تصریح کرد: در کل دنیا شرکت های معدنی بزرگ به این نتیجه رسیده اند که ذخایر معادن کوچک مقیاس تا سال ۲۰۵۰ به اتمام می رسد؛ درنتیجه باید هدف آنها اکتشاف ذخایر پنهان باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به اقدامات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای رشد اکتشافات اظهار داشت: از سال ۱۳۸۱ مبحث ژئوفیزیک هوایی را مورد توجه قرار داده ایم تا به اکتشاف ذخایری برسیم که در زیر زمین نهفته هستند و شاهدی از آنها در سطح زمین دیده نمی گردد.
وی با بیان این که این معادن برپایه آمارها و مطالعات در عمق ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری زمین قرار دارند، تصریح کرد: این در شرایطی است که عمق اکتشاف ما بسیار کم است، بدین سان به جهت اینکه بتوانیم بقای خویش را در بحث مواد معدنی و تأمین خوراک کارخانه ها حفظ نماییم باید به عمق دقت کنیم.
شهیدی با بیان این که بر مبنای برنامه های وزارت صمت، احیای معادن کوچک مقیاس برعهده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است، اظهار داشت: قرار شده این شرکت در سال ۱۳۹۹ دست به صدمه شناسی حدود ۱۰۲۰ معدن کوچک مقیاس بزند تا مشکلات شان را حل کند؛ به عبارتی کلینیکی بوجود آمده تا وضعیت معادن کوچک مقیاس بررسی شود تا باردیگر به چرخه تولید بازگردند.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به پیشینه این سازمان برای ورود به مبحث معادن کوچک، خاطرنشان کرد: این سازمان در دهه ۸۰ در ۱۰ استان فعالیتهایی را انجام داده و به توسعه اکتشاف معادن کوچک کمک کرده؛ به صورت مثال برای بعضی از معادنی که به واسطه نقصان در بخش اکتشاف تعطیل شده بودند، اقدامات اکتشافی و ژئوفیزیک انجام داده است.
به نقل از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی افزود: هم اکنون وظیفه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اکتشاف مواد معدنی است و مبحث معادن کوچک ارتباطی به شرح وظایف ما ندارد؛ البته اگر از ما درخواست شود بطور حتم به فعالان این حوزه کمک می نماییم.
منبع:

1399/05/29
13:55:05
5.0 / 5
1720
تگهای خبر: سرمایه گذاری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا