علوم هوا فضا

داده های علمی بیوبانك نقشه برداری مغز به چالش كشیده می شود

داده های علمی بیوبانك نقشه برداری مغز به چالش كشیده می شود

رویدادی در آزمایشگاه نقشه برداری مغز در جهت به چالش كشیدن داده های علمی بیوبانك برگزار می گردد.


به گزارش هوا فضا به نقل از معاونت علمی و فناوری، «پیش بینی سن بر مبنای خصوصیت های مورفولوژی تصاویر MRI ساختاری در افراد سالم» عنوان چالشی است که توسط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می گردد تا روشی نوین برای پیشبینی سن افراد ۲۰ تا ۷۰ سال عرضه شود. این رویداد اولین چالش ملی مبتنی بر داده های بیوبانک نقشه برداری مغز ایران است. داده های علمی بیوبانک نقشه برداری مغز ایران در بستر محاسبات سریع، برای اولین بار محققان را به چالش می کشد. این چالش در جهت رسالت آموزشی و ترویجی آزمایشگاه و با هدف عرضه روش نوین در پیشبینی سن افراد بین ۲۰ تا ۷۰ سال با استفاده از تصاویر MRI طراحی شده است. این چالش با داده های موجود در بیوبانک نقشه برداری مغز ایران و با به کارگیری سرور محاسبات سریع آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، در دو مرحله غیر حضوری و حضوری برگزار می گردد و محققان با آنالیز این داده ها به رقابت می پردازند.
ثبت نام چالش ۵ مهر ماه شروع شده است. شرکت کنندگان بعد از ثبت نام می توانند در تاریخ ۱۹ مهر داده های لازم را که بر وب سایت آزمایشگاه بارگذاری می شود، دریافت نمایند.
همینطور مرحله نهایی این مسابقه بعد از داوری نتایج اولیه، در اولین روز از آذر ماه ۹۹ برگزار می شود. بایو بانک نقشه برداری مغز ایران برای عرضه خدمات به پژوهشگران توسط آزمایشگاه نقشه برداری مغز ایران افتتاح شد. تصاویر نقشه برداری مغز موجود در بایوبانک در اختیار محققان کشور قرار می گیرد تا مسیر انجام تحقیقات آنها تسهیل شود. بایو بانک مانند مخزنی انباشته از اطلاعات میان رشته ای است که علاوه بر ذخیره سازی تصاویر مغز، اطلاعات ارزیابی بالینی مانند روانپزشکی، روانشناختی و همینطور آزمایش های نورولوژی و جراحی اعصاب و همینطور اطلاعات آزمایشگاهی شامل آزمایش های گوناگون مربوط به بیماری و سلامت مغز انسان و همینطور نوروپاتولوژی را شامل می شود. این آزمایشگاه با هدف پاسخگویی بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در زمینه ایجاد زیرساخت تصویربرداری و تحریک مغزی برای تحقیقات شناختی و عرضه خدمات دانش بنیان در حوزه علوم و فناوری های شناختی و نقشه برداری مغز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به راه افتاده است


منبع:

1399/07/19
11:27:20
5.0 / 5
1672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا