علوم هوا فضا
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

حوزه پژوهش و فناوری كشور فعال و سرزنده پیش می رود

حوزه پژوهش و فناوری كشور فعال و سرزنده پیش می رود

به گزارش هوا فضا معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: حوزه پژوهش و فناوری كشور در شرایط كنونی فعال و سرزنده پیش می رود.به گزارش هوا فضا به نقل از وزارت علوم، غلاحسین رحیمی در نشست مجازی با معاونان پژوهشی دانشگاه‎ها، پژوهشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری کشور که امروز (سه شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: به رغم همه تنگناها و مشکلاتی که کشور هم به علت تحریم ها و هم شیوع کرونا با آن مواجه می باشد، خوشبختانه حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده به پیش می رود.
رحیمی در این جلسه که با محوریت تشریح برنامه های هفته ملی پژوهش و فناوری برگزار شد، عنوان کرد: هفته ملی پژوهش و فناوری مهم ترین رویدادی است که در حوزه پژوهش و فناوری هر ساله در کشور برگزار می گردد که همواره مشارکت فعال اغلب بازیگران و نقش آفرینان را در این عرصه شاهد می باشیم.
وی با اشاره به اینکه هفته پژوهش و فناوری سال جاری مانند سالهای گذشته برگزار می شود ولی با عنایت به شرایط شیوع کرونا، در ابتدا اساس کار بر آن بود که برگزاری این رویداد به صورت حضوری برگزار گردد و بخش مجازی به کمک بخش اصلی بیاید؛ ولی به تدریج با وخامت شیوع این بیماری در کشور برگزاری این رویداد ملی به سمت تلفیقی از حضوری و مجازی رفت. بر مبنای آخرین تصمیم اتخاذ شده مقرر شد استفاده کامل از فضای مجازی برای برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری در نظر گرفته شود.
رحیمی ضمن اشاره به ارسال نامه ای به معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های سراسر کشور در خصوص آنکه بخش پژوهش دانشگاه ها باید فعال تر از گذشته عمل کنند، اضافه کرد: فعالیت ها باید بگونه ای باشد که شاهد انتشار مقالات بیشتر از گذشته باشیم و همینطور طرح های پژوهشی داخلی و بیرونی تقاضامحور فزونی یابد.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، به رغم آنکه در چند سال قبل از نظر اعتبارات پژوهشی، با عنایت به افزایش هزینه های پژوهش مانند: خرید تجهیزات و مواد اولیه در تنگنا بوده ایم، ولی خوشبختانه پژوهش در کشور نه تنها روند کاستی نگرفته بلکه رتبه کیفی مقالات در اسکوپوس در سال ۲۰۱۹، دارای رتبه ۱۵ و در و وب آف ساینس ۱۶ بوده ایم که الان به رتبه ۱۴ دست یافته ایم.
وی با اشاره به اینکه به رغم همه تنگناها و مشکلاتی که کشور هم به علت تحریم ها و هم شیوع کرونا با آن مواجه می باشد، تصریح کرد: خوشبختانه حوزه پژوهش و فناوری کشور فعال و سرزنده به پیش می رود.
رحیمی ضمن اشاره به اینکه هفته پژوهش و فناوری به شکلی بزرگداشت تلاش هایی است که منجر به توفیقات در سطح کشور شده است، ابراز امیدواری کرد که در برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری سال جاری با اهتمام جدی آنچه که در خور پژوهش و فناوری است را نشان دهیم.
عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم هم در ادامه این نشست هم ضمن تشریح برنامه های هفته ملی پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار سال ۱۳۹۹ هم از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه برگزار می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به همه گیری بیماری کووید -۱۹ در سرتاسر کشور و بر مبنای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درمورد عدم برگزاری تجمعات، ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری مصوب نمود که بیست و یکیمن نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار به صورت مجازی برگزار گردد.
نیسی تصریح کرد: علاقه مندان می توانند برای بازدید از نمایشگاه هفته ملی پژوهش و فناوری در زمان برگزاری به آدرس الکترونیکیwww.msrt-expo.ir رجوع نمایند.


منبع:

1399/09/13
13:29:51
5.0 / 5
1294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا