هوافضا- علوم هوا فضا

راهكار جدید پژوهشگر ایرانی دانشگاه انگلیس برای تشخیص بیماری از روی بازدم

راهكار جدید پژوهشگر ایرانی دانشگاه انگلیس برای تشخیص بیماری از روی بازدم

هوا فضا: محسن رحمانی و همکارانش از دانشگاه ناتینگهام ترنت و دانشگاه ملی استرالیا (ANU)، داربست نانویی برای تشخیص غلظت های خیلی کم از زیست نشانگرها ساخته اند که قادر به تشخیص بیماری از روی بازدم است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، یک تیم بین المللی از دانشگاه ناتینگهام ترنت و دانشگاه ملی استرالیا (ANU) یک داربست نانوذره سه بُعدی ساخته اند که قادر به تشخیص غلظت خیلی کم مولکول های موجود در هوا است. این پژوهشگران می گویند این دستاورد گامی بزرگ به سمت اندازه گیری نشانگرهای زیستی است؛ چونکه مولکول های بسیار کوچکی در بیماری نقش دارند و در محیط های گازی مانند بازدم انسان می توان آنها را یافت.
این داربست شامل ترکیبات منحصر به فردی از نانوذرات فلزی و نیمه هادی است که می توانند در سنسورهای بسیار کوچک قرار گیرند. این حسگرها می توانند در دستگاه های تشخیصی ساده و کوچک جیبی ادغام شوند که در صورت شناسایی عامل خطر، به کاربر هشدار می دهد و از آنها می خواهد در اسرع وقت به دنبال مشاوره پزشکی و آزمایش های بعدی باشند.
پروفسور محسن رحمانی از گروه مهندسی دانشگاه ناتینگهام ترنت، یادآور می شود: مزیت استفاده از بازدم بیماری این است که پر از نشانگرهای زیستی است که می تواند به ما در تشخیص بیماریهای مزمن کمک نماید، اما مشکل این است که غلظت این نشانگرها در محیط های گازی خیلی کم است.
وی با تاکید بر اینکه تا حالا مساله نبود یک آشکارساز قابل اعتماد حل نشده است، افزود: نانوماده جدید ما قادر به تشخیص غلظت کم نشانگرهای زیستی است که آزادانه در این محیط ها حرکت می کنند. این نانوماده سنسور نیازی به باتری، سیم یا تجهیزات آزمایشگاهی بزرگ و گرانقیمت ندارد.
بگفته این پژوهشگر ایرانی دانشگاه ناتینگهام این مزیت راه را برای نسل بعدی سنسورهای جیبی هموار می کند که به آسانی و با اطمینان بوسیله دمیدن روی آنها می توان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد.
رحمانی اشاره کرد: علاوه بر پتانسیل ایجاد کیت های سنجش بازدم، این مواد بسیار کوچک می توانند در پچ های پوستی ادغام شوند تا غلظت کمی از نشانگرهای زیستی فرار را که از پوست ما خارج می شوند، ردیابی کنند. این کار ممکنست امکان پیگیری سلامت ما را در زمان واقعی فراهم آورد.
قبل از این پژوهشگران نشان داده بودند که نشانگرهای زیستی شرایط حاد مانند دیابت و سرطان را نیز می توانند بوسیله آزمایش بازدم، نشان دهند. هر چند اگر غلظت این نشانگرها خیلی کم باشد، سنسورهای نوری امروزی نمی توانند آنها را اندازه گیری کنند. سنسورهای نوری امروزی هنگامی که در معرض غلظت بالایی از نشانگرهای زیستی در محیط مایع مانند ادرار برای آزمایش حاملگی یا خون برای بیماریهای مزمن، قرار می گیرند به سبب داشتن موادی با قابلیت سنسوری، رنگ آنها تغییر می کند.
برمبنای اعلام ستاد توسعه فناوری نانو، این دانشمندان امیدوارند این مواد بسیار حساس مهندسی شده کمک نماید تا از بروز بیماریهای مزمن جلوگیری شود، نرخ زنده ماندن را افزایش دهد و هزینه های سیستم های بهداشتی به میزان قابل توجهی کم شود و همین طور می تواند نیاز به روش های آزمایش تهاجمی را از بین ببرد.
منبع:

1399/09/30
18:38:52
5.0 / 5
1062
تگهای خبر: باتری , دستگاه , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا