هوافضا- علوم هوا فضا
دستاورد نوین محققان كشور؛

شناسایی آلودگی برنج، شیر و آب با نقاط كوانتومی كربنی و تلفن های هوشمند

شناسایی آلودگی برنج، شیر و آب با نقاط كوانتومی كربنی و تلفن های هوشمند

پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی برمبنای نقاط کوانتومی کربنی سیستمی پیاده سازی کردند که از آن می توان برای شناسایی آلودگی های محیط ها آبی و همین طور محصولات کشاورزی و لبنی استفاده نمود.


دکتر حمیده احتسابی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: این پروژه با عنوان "تشخیص سریع آلودگی های آب و محصولات کشاورزی و محصولات لبنی" است که بر پایه استفاده از پیش ماده های نقاط کوانتومی کربنی اجرائی شد.
وی با اعلان اینکه این پیش ماده ها از مواد طبیعی سنتز شده است، اشاره کرد: در این طرح دستگاه ساده و ارزان قیمتی را عرضه کردیم که می تواند در ارزیابی های محیط زیستی مورد استفاده قرار گیرد.
احتسابی با اشاره به عملکرد این دستگاه توضیح داد: نقاط کوانتومی کربنی سنتز شده در این طرح، دارای شدت فلورسانس هستند و در حضور آلودگی، شدت فلورسانس آنها افزایش و یا کاهش پیدا می کند و با بهره گیری از نرم افزاری که برای آن تهیه شده، میزان شدت و یا کاهش فلورسانس این مواد در حضور آلودگی ها مورد سنجش قرار می گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه از این روش می توانیم تشخیص دهیم که نمونه مورد آزمایش آلوده است یا خیر، تصریح کرد: با بهره گیری از این دستگاه می توانیم آلودگی نیترات در آب، فلزات سنگین موجود در سبزیجات و یا برنج و یا آلودگی های آنتی بیوتیکی موجود در شیر را شناسایی نماییم.
مجری طرح با تاکید بر اینکه این دستگاه علاوه بر آلودگی محیط های آبی قادر به شناسایی آلودگی های موجود در نمونه های جامد است، اظهار داشت: برای این سیستم دو نوع نرم افزار تهیه شده است و از این طریق می توان از این دستگاه هم برای محیط هایی با چندین یون و یا برای محیط هایی برای سنجش میزان یک یون بهره برد.
احتسابی با اشاره به کاربردی شدن این سیستم در کشور، اضافه کرد: از دستاوردهای این طرح در مزارع و استخرهای پرورش ماهی برای اندازه گیری نیترات آب استفاده شده است، ضمن آنکه این دستگاه برای برآورد میزان فلزات سنگین در برنج و میزان آنتی بیوتیک موجود در لبنیات مورد استفاده قرار گرفته است.
بگفته وی دقت این سیستم در حد PPm است.
این محقق دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: روش های تشخیصی برمبنای تلفن های هوشمند بعنوان روش های نوین و جدید شناخته می شوند.1399/10/23
20:11:41
0.0 / 5
1158
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا