هوافضا- علوم هوا فضا

شناسایی و تشخیص نقص های ژنتیكی با فناوری نوین محققان كشور

شناسایی و تشخیص نقص های ژنتیكی با فناوری نوین محققان كشور

به گزارش هوا فضا محققان یکی از شرکتهای استارتاپی موفق به توسعه فناوری برای داده کاوی و تشخیص عوامل مؤثر بر نقص های ژنتیکی شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، شهریار علوی، مدیرفنی این شرکت استارتاپی با اشاره به اینکه در این شرکت در جهت توسعه دستگاههای توالی یابی نسل جدید برنامه ای برای کاوش داده های اگزوم طراحی شده است، اظهار داشت: این برنامه می تواند چندین داده اگزوم را همزمان و تنها در چند ساعت کاوش کند و این خصوصیت آنرا به یک ابزار بسیار قدرتمند برای یافتن داده های خام اگزوم تبدیل نموده است.
وی اظهار نمود: این محصول از همگرایی علم ژنتیک و فناوری اطلاعات به وجود آمده است که با استفاده از آن می توان نقص های ژنتیکی بیمار را شناسایی کرد. برای این کار ما از بیمار نمونه خون دریافت می نماییم و این نمونه با استفاده از نسل جدید توالی یابی ها مورد بررسی قرار می گیرد تا اطلاعات ژنوم بیمار استخراج شود.
علوی افزود: در قدم بعد این داده ها وارد نرم افزار می شود و با برنامه طراحی شده مورد بررسی قرار می گیرد تا عامل بیماری پیدا شود. این عامل به پزشک و آزمایشگاه معرفی می شود تا مراحل درمان بر طبق این اطلاعات پیگیری شود.
مجری طرح یکی از مزیت های این فناوری را خودکار بودن فرایند جستجو در بانک اطلاعات و استخراج گزینه های احتمالی مؤثر در بروز بیماری عنوان نمود و خاطرنشان کرد: با استفاده از این برنامه مبادرت به پایش بیشتر از ۱۰۰۰ بیمار کردیم.
بر مبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، وی پایگاه داده اگزوم را از دیگر مزایای این فناوری دانست و اظهار داشت: این توانایی به این شرکت این قابلیت را داده است که با سرعت بالا جهش های موجود در نمونه را شناسایی کنند.
منبع:

1399/11/08
23:16:07
0.0 / 5
1073
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا