علوم هوا فضا

افزایش 50 برابری عمر توربین ها با نانوپوشش

افزایش 50 برابری عمر توربین ها با نانوپوشش

با خارج شدن شرکت زیمنس از کشور و ناتمام ماندن پروژه های توربین سازی شرکتهای داخلی در این حوزه وارد شدند، ضمن آنکه یکی از شرکتهای فناور موفق به پوشش دهی سطح پره های توربین شد که اعمال آن باعث افزایش ۵۰ برابری عمر پره های توربین شد.


به گزارش ایسنا، حسن علم خواه، رئیس هیئت مدیره یکی از شرکتهای فناور فعال در حوزه پوشش دهی، با اشاره به اینکه تا کنون پره های ۲۴ توربین را با ساختارهای نانو پوشش دهی کرده ایم و قرارداد پوشش دهی ۲۴ توربین دیگر هم منعقد شده است، اظهار داشت: در طول سالجاری ۱۲ توربین شرکت توربور کمپرسور نفت آسیا (OTEC) و ۱۲ توربین شرکت توربین های گازی خاورمیانه (MIGT) را پوشش دهی کردیم که هر توربین ۶۴۴ پره دارد که با این پوشش های نانوساختار، عمر پره ها ۵۰ برابر افزایش یافته است.
به قول وی با توجه موفقیت آمیز بودن پوشش دهی این توربین ها، قرارداد پوشش دهی ۲۴ توربین دیگر منعقد شده است
علم خواه افزای خاطرنشان کرد: با خروج شرکت زیمنس از ایران به بهانه تحریم ها، فرایند طراحی توربین ها در داخل کشور نیمه کاره ماند که این کار توسط متخصصان داخلی به پایان رسید و در بخش پوشش دهی هم این شرکت مسئولیت ایجاد پوشش های سخت روی پره توربین ها را به عهده گرفت. در طراحی اولیه زیمنس از پوشش های سخت رایج استفاده می شد، اما ما از پوشش های میکرومتری حاوی مواد نانوساختار استفاده کردیم و به دو برابر استاندارد مورد نظر زیمنس رسیدیم و مقاومت به خوردگی ۴۰۰ ساعت مورد نظر زیمنس را به ۹۰۰ ساعت رساندیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه همدان اظهار نمود: هم اکنون از صنایع مختلف نظیر قطعه سازی، قالب سازی و ابزارسازی از خدمات ما بهره مند شدند. استفاده از پوشش های نانو باعث افزایش عمر و استقامت محصولات می شود. برای مثال یک شرکت کرکره سازی با پوشش های نانوی شرکت ما موفق شد تا عمر قالب های خویش را بگونه ای ارتقاء دهد که از ۳۰۰ کیلو تولید کرکره به ۳۰۰۰ کیلو کرکره با یک قالب رسید.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، رئیس هیئت مدیره این شرکت با اشاره به اینکه ما از روش رسوب گذاری فیزیکی از فاز بخار (PVD) که یکی از پرکاربردترین روش های لایه نشانی جهت دستیابی به پوشش های نانوساختار با خواص مطلوب است، استفاده می نماییم، خاطرنشان کرد: ۶ سال پیش یک دستگاه PVD از یکی از شرکتهای فناور خریداری کردیم و هم اکنون به علت تقاضاهای بالایی که برای خدمات دهی داریم، به دنبال تولید دستگاه PVD هستیم که پیشبینی می نماییم تا نیمه های سال آینده این دستگاه به بهره برداری برسد.
منبع:

1399/12/06
21:52:02
0.0 / 5
828
تگهای خبر: خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا