هوافضا- علوم هوا فضا
مدیركل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم تاكید كرد

تدوین شیوه نامه ساماندهی و بهبود برگزاری دوره های كارآموزی با استفاده از تجارب دانشگاه ها

تدوین شیوه نامه ساماندهی و بهبود برگزاری دوره های كارآموزی با استفاده از تجارب دانشگاه ها

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانشجویان را از راه توانمندسازی مهارتی دانشجویان میسر دانست و بر لزوم ساماندهی و بهبود برگزاری دوره های کارآموزی تاکید کرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر محمد سعید سیف در هفدهمین نشست مدیران ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که امروز (یکشنبه) به صورت مجازی در وزارت علوم برگزار شد، ضمن عرضه گزارشی از اقدامات طرح تحول همکاریهای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت اظهار نمود: پایش طرح تحول در بهمن ماه ۱۳۹۹ صورت پذیرفت و تابحال ۷۱ دانشگاه، پژوهشگاه و مرکز آموزش عالی کشور گزارش خویش را ارسال کرده اند.

وی طرح تحول را زمینه ساز انسجام بین همکاریهای دانشگاه با جامعه و صنعت دانست و ابراز امیدواری کرد: اثربخشی دانشگاه ها و فعالیتهای مشترک با جامعه و صنعت افزایش یابد.

به گفته دکتر سیف، طرح تحول همکاریهای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت، دارای ۶ هدف کلان، ۸ راهبرد اصلی و ۴۴ اقدام اجرایی می باشد.

به گفته دکتر سیف، اهداف کلان این طرح شامل افزایش متوسط سالانه ۱۰ درصدی حجم قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت، هم راستایی برنامه ها و تصمیم گیری ها در وزارت عتف و مراکز تابعه با نیازها و اولویت های کشور، هم افزایی کامل مراکز علمی با دستگاههای اجرایی جهت شناسایی و رفع نیازها و چالشها، ساماندهی و ایجاد ساختارهای توانمند برای ارتباط عرضه و تقاضای پژوهش و فناوری، اجرای ۲۵ درصد پروژه های تحصیلات تکمیلی به صورت مستقیم به سفارش صنعت و جامعه و مشارکت حداکثری اعضای هیئت علمی در رفع نیازهای صنعت و جامعه است.

وی تدوین مأموریت های ملّی، منطقه ای و استانی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی بر مبنای توانمندی ها و مزیت های نسبی، تدوین و تصویب قوانین و برنامه های مورد نیاز جهت بهبود و توسعه‌ی همکاری مشترک دستگاههای اجرایی دولتی مختلف با دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی، تدوین و اجرای سازوکارها و روش های نوین در شیوه همکاری میان دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی با جامعه و صنعت، توسعه و اجرای گسترده و هدفمند طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی، افزایش تاثیر فعالیتهای پژوهشی مورد نیاز کشور در استخدام، ارتقاء و ترفیع اعضای هیئت علمی، اختصاص مشوق های مناسب برای اعضای هیئت علمی فعال در حل چالش های ملّی، منطقه ای و استانی، توسعه، ساماندهی و پایش مستمر دوره های مهارت افزایی دانشجویان و دانش آموختگان بر مبنای نیازهای بازار کار در سطح ملّی، منطقه ای و استانی با همکاری وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی و ساماندهی و افزایش کیفیت و بهره وری دوره های کارآموزی دانشجویان را همچون اقدامات ستاد وزارت خانه در اجرای این طرح برشمرد.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، سازماندهی و شبکه سازی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری به منظور رفع نیازهای کشور را ضروری دانست و اضافه کرد: در این راستا مراکز علمی هر استان همکاری مؤثر و دانشگاه معین استان هم در تشکیل آن می تواند نقش مؤثری داشته باشد.

وی ضمن اشاره به اهداف برگزاری دوره های کارآموزی، تصریح کرد: افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانشجویان از راه توانمندسازی مهارتی دانشجویان، آشنایی با شرایط بازار و مهارت های مورد نیاز برای حضور در بازار کار، تقویت مهارت های نرم و سخت در دانشجویان با هدف افزایش خودباوری و اعتماد به نفس جهت ورود به بازار کار و اشتغال مهارت های ارتباطی حرفه ای، فنی، حقوقی و مالی مورد احتیاج به کارآموزان از اهداف برگزاری این دوره هاست.

وی تصریح کرد: بعنوان راهنمایی و سفارش باید شیوه نامه ای به منظور ساماندهی و بهبود برگزاری دوره های کارآموزی تدوین شود و در این راستا از تجربه های دانشگاه های مختلف کشور بهره گیریم تا بتوانیم شاخصهای دوره های کارآموزی مطلوب را کسب نماییم.

بر اساس اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پیشنهادات و نقطه نظرات خویش را برای برنامه های سال ۱۴۰۰ عرضه کردند.

منبع:

1399/12/17
23:36:02
0.0 / 5
767
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا