هوافضا- علوم هوایی

سامانه ای برای حذف بارمیكروبی و كدورت آب در شرایط بحرانی

سامانه ای برای حذف بارمیكروبی و كدورت آب در شرایط بحرانی

به گزارش هوا فضا محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان با استفاده از غشاهای سرامیکی با حفرات نانومتری به ساخت سامانه های تصفیه آب برای شرایط بحرانی دست پیدا کردند که علاوه بر حذف کدورت و بار میکروبی قادر به حذف میکروارگانیسم هایی چون ویروس می باشد.


علی اکبر بابالو، عضو هیات علمی دانشگاه سهند تبریز و رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان فعال در حوزه نانو در گفتگو با ایسنا، سامانه تصفیه آب در شرایط بحران را از دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت نام برد و اظهار داشت: در داخل این سامانه از یکسری فیلترهایی با اندازه های حفرات نانومتری استفاده کردیم که از این طریق اجازه عبور ذرات و میکروارگانیزم ها داده نمی گردد.
وی ضمن اشاره به شیوع کرونا اظهار نمود: فیلتر مورد استفاده در این سامانه قادر به جذب میکروارگانیزم ها در مقیاس نانومتری است و از آنجایی که ویروس کرونا در ابعاد بیشتر از ۱۰۰ نانو متر است، قادر به جذب آن است؛ ضمن آنکه ویروس ها همواره همراه یکسری از ذرات دیگر هستند که این امر به بزرگتر شدن ابعاد آنها منجر خواهد شد.
بابالو با تکیه بر اینکه فیلتر نانومتری این سامانه قادر به جذب این میکروارگانیزم ها است، تصریح کرد: این سامانه در مناطقی که دسترسی به آب سالم نیست و یا در مناطق زلزله زده که دارای شرایط بحرانی هستند، این سامانه قادر به تولید آب قابل شرب است.
مجری طرح این سامانه را شامل گالن های ۲۰ لیتری دانست و تصریح کرد: آب موجود در منطقه در داخل این گالن ها وارد می شود و با انجام عملیات تلمبه زنی و با استفاده از غشاهای کربنی و سرامیکی موجود در آن، آب سالم را عرضه خواهد نمود.
وی با اشاره به اینکه این سامانه قادر به حذف بار میکروبی است و ذرات معلق و کدورت آب را جذب می کند ولی امکان حذف شوری آب را ندارد، خاطرنشان کرد: این سیستم در اهواز و سیستان و بلوچستان در حال تست میدانی است.
رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با تکیه بر اینکه فناوری این سامانه برای کاربردهای خانگی توسعه یافته است، افزود: این سامانه در جاهایی که شوری و سختی آب زیاد نباشد، قابل استفاده می باشد و می تواند آب آشامیدنی عاری از بار میکروب و کدورت را عرضه نماید.
بابالو با تکیه بر اینکه سامانه های تصفیه آب خانگی در دو مرحله می تواند آب را تصفیه کند، تصریح کرد: این سامانه دارای یک فیلتر کربنی برای حذف بو و طعم آب و یک غشای سرامیکی برای حذف کلیه آلودگی های آب است. در مناطقی که آب، دارای طعم و بوی خاصی باشد، فیلتر کربنی آنها را حذف خواهد نمود.
وی با تکیه بر اینکه عملکرد اصلی سامانه اصلی تصفیه آب خانگی فیلتر سرامیکی است، افزود: این بخش از سامانه از عبور کلیه آلودگی های آب، جلوگیری و آب سالم عرضه می کند.
بابالو افزود: فیلترهای مورد استفاده در سامانه تصفیه آب خانگی از نوع فیلترهای با ابعاد نانومتری است که به صورت زیر سینکی و یا رو کابینتی به شیر آب آشپزخانه متصل می شود و آب خروجی از آن عاری از هر نوع بار میکروبی است.
وی عمر مفید فیلترهای سرامیکی مورد استفاده در سامانه های تصفیه آب خانگی و شرایط بحرانی را ۵ سال ذکر کرد و اضافه کرد: در این زمان میتوان فیلتر سرامیکی را از محفظه خارج کرد و بعد از شست وشو باردیگر به محفظه بازگرداند.
بابالو ضمن اشاره به تفاوت این سامانه خانگی با سیستم های تصفیه عادی موجود در بازار، توضیح داد: سیستم های تصفیه موجود با استفاده از سیستمRO یا اسموز معکوس مبادرت به تصفیه آب می کنند که این روش در زمانی استفاده می شود که سختی و شوری آب بالا باشد و در شرایطی که سختی آب در کشور در حد استاندارد است، احتیاج به این نوع تصفیه نیست.
رئیس هیات مدیره این شرکت با اشاره به اینکه این سامانه ها در فاز تجاری سازی ساخته شده است، تصریح کرد: در حوزه صادرات هم موفق به صادرات غشاهای سرامیکی صنعتی به چین شدیم.1399/12/19
15:06:14
0.0 / 5
832
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا