علوم هوا فضا

صادرات سامانه گندزدایی آب ایرانی به امارات

صادرات سامانه گندزدایی آب ایرانی به امارات

هوا فضا: سامانه الکترولیز آب دریا که توسط پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی طراحی و تولید شده است، جهت نصب و بهره برداری به کشور امارات صادر شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در روزهای آخر سال ۱۳۹۹، قرارداد فروش و نصب سامانه الکترولیز آب دریا (ژنراتور تولیدکننده ماده گندزدای هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول) میان یکی از شرکت های دانش بنیان ایرانی با یک شرکت اماراتی برای استفاده در تصفیه و گندزدایی آب مزارع دریایی پرورش میگو و ماهی در کشور امارات به امضاء رسید.
در سامانه طراحی شده توسط این شرکت دانش بنیان ایرانی، آب دریا بعنوان ورودی دریافت شده و طی پروسه الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) با غلظت کلر آزاد مناسب برای گندزدایی آب، تولید و تزریق می شود تا بتوان شرایط حساس آب را برای پرورش میگو و ماهی فراهم نمود. این روش نوین، بتازگی در کشورهای پیشرو در صنعت پرورش آبزیان همچون کشورهای شیلی و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است.
طراحی و ساخت تمامی قطعات و تجهیزات به کار رفته در این سامانه کاملا ایرانی بوده و با کوشش تعدادی از مهندسان و پژوهشگران جوان شرکت دانش بنیان ایرانی به مرحله تولید، بهره برداری و صادرات رسیده است. در طراحی و ساخت این سامانه از تکنولوژی های جدید و دانش روز دنیا استفاده شده است که همچون آن می توان به آند با پوشش نانوساختار مخلوط اکسیدهای فلزی (آند MMO) اشاره نمود.
به نقل از ستاد نانو، سامانه های الکترولیز آب، در صنایع مختلفی کاربرد دارند که می توان به گندزدایی آب مورد نیاز شرب شهری و روستایی، گندزدایی آب خنک کاری و فرآیندی در صنایع نفت و گاز، گندزدایی آب توازن کشتی اشاره نمود. بطور کلی، این فناوری جایگزین مناسبی برای روش سنتی استفاده از گاز کلر است که گازی سمی، قابل اشتعال و قابل انفجار است. تا حالا پروژه های بزرگی در این خصوص در کشورمان توسط این شرکت دانش بنیان انجام شده است که می توان به پروژه انتقال آب خلیج فارس – بخش گندزدایی اشاره نمود.
منبع:

1400/01/23
15:25:24
0.0 / 5
896
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا