هوافضا- علوم هوا فضا

كارهای چهارگانه مركز نوآوری جغرافیا در دانشگاه تهران

كارهای چهارگانه مركز نوآوری جغرافیا در دانشگاه تهران

به گزارش هوا فضا مسئول مرکز نوآوری دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مراکز رشد و نوآوری به دنبال کاربردی کردن معلومات و تکمیل چرخه دانش هستند، تصریح کرد: کارهای مرکز نوآوری جغرافیا حول گروه های چهارگانه جغرافیا، یعنی جغرافیای انسانی (برنامه ریزی شهری و روستایی)، جغرافیای طبیعی (ژئومورفولوژی، اقلیم و مدیریت مخاطرات)، GIS و سنجش از دور و جغرافیای سیاسی خواهد بود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر شیرین محمدخان درباره اهداف و رویکردهای ایجاد مراکز نوآوری اظهار داشت: ایجاد مراکز رشد و نوآوری یکی از کلیدهای مهم تحول در سیستم دانشگاه هاست. شاید بتوان گفت مراکز نوآوری حلقه مفقوده بین دانشگاه ها و صنعت هستند، خصوصاً صنعت امروزی که با شتاب پیش می رود و مرزهای قدیمی را با سرعت نور پشت سر می گذارد.
وی ادامه داد: در صورتیکه در سالهای قبل داشتن اطلاعات می توانست بعنوان برگ برنده مورد توجه قرار بگیرد، اما حالا با یک جستجوی ساده در فضای مجازی، هزاران صفحه اطلاعات و دستورالعمل ها دردسترس است. پس سوال مهم این است، برگ برنده دنیای امروزی چیست؟ و در پاسخ به آن می توان اظهار نمود «نوآوری» است و یا به عبارت دیگر «جواب های خلاقانه برای سوال ها» که البته ممکنست همان پرسش های قدیمی باشند.
استادیار دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران اشاره کرد: ضعف های فراوان سیستم نوآوری قدیمی سبب شده است تا روش های جدیدی در جلب، جذب و هدایت نوآوری تشکیل گردد. یکی از این راهکارها مراکز نوآوری است که با هدف شتاب گیری در فضای دیجیتال امروزی به وجود آمده اند. هرچند این مراکز در مؤسسات مختلفی شکل گرفته اند و فعالیت دارند، ولی حضور و پویایی آنها در دانشگاه ها از اهمیت به سزایی برخوردار است، تا جایی که غول های صنعتی هم مبادرت به تأسیس مراکز نوآوری در دانشگاه ها کرده اند.
بگفته دکتر محمدخان، در رشته هایی مانند جغرافیا که کاربرد آن برای جامعه و صنعت شناخته شده نیست، این مرکز می تواند دانشجویان را جهت کاربردی کردن معلومات خود تشویق و راهنمایی کند و همین طور منجر به تکمیل چرخه علم و ثروت شود.
مسئول مرکز نوآوری دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران اشاره کرد: کارهای این مرکز حول گروه های چهارگانه جغرافیا، یعنی جغرافیای انسانی (برنامه ریزی شهری و روستایی)، جغرافیای طبیعی (ژئومورفولوژی، اقلیم و مدیریت مخاطرات)، GIS و سنجش از دور و جغرافیای سیاسی خواهد بود. البته حدس ما بر این است که ابتدا حوزه هایی همچون تحلیل فضایی، مخاطرات محیطی، برنامه ریزی شهری و روستایی، GIS و RS و گردشگری و ژئوپلیتیک در این مرکز فعال شوند.
وی درباره اهداف و رویکردهای راه اندازی مرکز نوآوری در دانشکده جغرافیا اظهار نمود: هدف ما در این مرکز، برگزاری مسابقات ایده پردازی، برگزاری استارت آپ ویکندها، برگزاری نشست های تخصصی در زمینه کسب وکار، ارائه مشاوره تخصصی کسب وکار، مشارکت فعال در برگزاری رویدادهای فناورانه، برگزاری رویدادهای در رابطه با توسعه فناوری و گسترش کسب و کارهای دانش بنیان همچون رویدادهای ترویج فناوری، سرمایه گذاری، مسابقه محور، استارت اپ ویکند، آموزشی و رویدادهای Reverse Pitch است.
استادیار دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران در ادامه اشاره کرد: با برگزاری نشست های تخصصی در زمینه کسب وکار، کمک به تهیه اسناد مالی، تجاری و کسب وکار به هسته های نوآور و ارائه خدماتی همچون مشاوره تخصصی، مشاوره حقوقی، مشاوره مالی، مشاوره تخصصی آزمایشگاهی (آزمایشگاه های ژئومورفولوژی، خاک شناسی، اقلیم شناسی، اقلیم دیرینه، کارگاه تصاویر هوایی و آزمایشگاه GIS و RS) می توان راه را برای فعالیت هر چه بیشتر دانشجویان و استادان در جامعه و صنعت هموار کرد و ضمن تربیت دانشجو در زمینه های تخصصی به توسعه کارآفرینی نیز اهتمام ورزید.
دکتر محمدخان تاکید کرد: حمایت دانشگاه از مراکز نوآوری و سرمایه گذاری های مادی و معنوی می تواند شرایط را برای بسط آنها بهتر کرده و روند رشد این مراکز را تسریع بخشد.
به نقل از دانشگاه تهران، از اهداف کلان برنامه های حمایتی پارک علم و فناوری می توان به افزایش ثروت در جامعه و درآمد ناخالص ملی بوسیله کسب و کارهای فناور، پشتیبانی از ایده های فناورانه بازارپسند برای تبدیل شدن به کسب وکار، ایجاد فرصت های شغلی جدید، پرورش کارآفرینان از میان صاحبان ایده، جهت دهی به پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به سمت کاربردی شدن و بازار هدف و افزایش تعداد شرکت های زایشی دانشگاه تهران اشاره نمود. بر این اساس، مراکز نوآوری و کارآفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در کنار سایر واحدهای پارک جهت تحقق ماموریت پارک علم و فناوری فعالیت دارند.
در این راستا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تا حالا ۹ مرکز نوآوری «دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر» حوزه تخصصی «کلیه رشته های فنی»، «پردیس کیش» حوزه تخصصی«IOT، هوش مصنوعی و بیگ دیتا»، «دانشکده جغرافیا» حوزه تخصصی «جغرافیا»، «کارولوکس دانشکده فنی» حوزه تخصصی «تمامی رشته های فنی»، «پردیس کشاورزی و منابع طبیعی» حوزه تخصصی «کشاورزی»، «پردیس ابوریحان» حوزه تخصصی «گیاهان دارویی»، «دانشکده فنی فومن» حوزه تخصصی «شیمی»، «دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی» حوزه تخصصی «سلامت و بهداشت روان» و«کوی دانشگاه تهران» حوزه تخصصی «loT-AL-IIo» را راه اندازی کرده است.
منبع:

1400/01/31
19:49:16
0.0 / 5
855
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا