علوم هوا فضا

كشف و ثبت ۳۳ سیارك توسط پژوهشگران ایران

كشف و ثبت ۳۳ سیارك توسط پژوهشگران ایران

هوا فضا: در چهارمین روز از پنجاه و هشتمین اجلاس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس، جمهوری اسلامی ایران به قرائت بیانیه خود در ارتباط با کارهای صورت گرفته برای پایش اجرام نزدیک به زمین پرداخت و خبر کشف و ثبت 33 سیارک توسط پژوهشگران کشورمان اعلام گردید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در چهارمین روز از پنجاه و هشتمین اجلاس زیرکمیته علمی - فنی کوپوس، نمایندگان کشورها و نهادهای عضو ناظر به قرائت بیانیه پرداختند و طی آن موضوعات پسماندهای فضایی، نقش کشورهای باسابقه در کارهای فضایی در ایجاد پسماندهای فضایی و مسئولیت آنها در این خصوص یاد شده قرار گرفت و تاکید شد که ایجاد زباله فضایی نباید به اهرمی برای محدود کردن کارهای کشورهای نوپا در عرصه فضایی تبدیل گردد.
در ادامه، کارهای گسترده صورت گرفته درباب استفاده از فناوری فضایی جهت توسعه جوامع در زمینه های مختلفی شامل مدیریت بلایای طبیعی، پایش منابع آبی و خاکی، تهیه نقشه های زمین شناسی، پایش و تحلیل اثرات گرم شدن زمین و ذوب شدن یخ ها و یخچال ها، پایش میزان دی اکسید کربن در جو، بالا آمدن آب دریاها و دیگر موضوعات در این خصوص ارائه شدند.
ذیل موضوع اجرام فضایی نزدیک به سطح زمین (NEO)، کارهای صورت گرفته برای پایش و ثبت این اجرام و محاسبه دقیق مدار آنها و تحلیل امکان برخورد آنها به زمین ارائه شد. همین طور نظرات برخی کشورها درباب راهکارهای مقابله با این اجرام و سیارک ها ارائه شد.
جمهوری اسلامی ایران نیز به قرائت بیانیه خود در ارتباط با کارهای صورت گرفته برای پایش اجرام نزدیک به زمین پرداخت و خبر کشف و ثبت ۳۳ سیارک توسط پژوهشگران کشورمان اعلام گردید.
در بخش بیانیه های تخصصی و نوآوری های فنی نیز در نوبت عصر نخستین ارائه جمهوری اسلامی ایران با عنوان ارتباطات فضایی هوشمند با بهره گیری از آنتن های پلاسمایی توسط پژوهشگاه هوافضا ارائه شد.
به نقل از سازمان فضایی ایران، ارائه بعدی جمهوری اسلامی ایران در این بخش روز سه شنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ خواهد بود.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پنجاه و هشتمین نشست اجلاس سالیانه کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد موسوم به کوپوس (COPUOS) از روز دوشنبه ۱۹آوریل (۳۰ فروردین) در وین، پایتخت اتریش، شروع به کار کرد. این جلسه که تا ۳۰آوریل (۱۰اردیبهشت) ادامه دارد، باتوجه به شرایط همه گیری کرونا بصورت مجازی برگزار می گردد.
در امسال، سازمان فضایی ایران بعنوان متولی کارهای فضایی کشور، مبادرت به انتشار فراخوان عمومی برای ارسال دستاوردها، فعالیت ها و نوآوری علمی و تحقیقاتی دانشمندان، متخصصین و دانشجویان کرد که بعد از طی مراحل ارزیابی های فنی، دو گزارش از دانشگاه تهران و پژوهشگاه هوافضا، از میان گزارش های گوناگون دریافتی، موفق به شرکت در برنامه ارائه های زیرکمیته علمی-فنی کوپوس شده اند. همین طور سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و سایر نهادهای مرتبط بیانیه هایی ذیل دستورکارهای مختلف ارائه خواهند داد.
در ابتدای نشست مذکور موضوع عضویت کره شمالی در این کمیته باردیگر عنوان شد که با مخالفت کشورهای غربی خصوصاً انگلیس، کانادا، ژاپن، نیوزلند، رژیم صهیونیستی و همین طور اتحادیه اروپا مواجه گردید. در ادامه نمایندگان اتحادیه اروپا، گروه ۷۷ بعلاوه چین، اتریش، اتحادیه اروپا، سوئیس، ایتالیا، روسیه، آمریکا و کانادا مبادرت به ارائه اطلاعیه ای با هدف تشریح مهم ترین اقدامات و دستاوردهای فضایی خود کردند و نظرات خودرا درباب مطالبی مانند زباله های فضایی و پایداری طولانی مدت کارهای فضایی ابراز داشتند.
منبع:

1400/02/04
21:07:42
0.0 / 5
1034
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا