علوم هوا فضا

رفع مشكلات كشاورزی با سامانه پایش ماهواره ای و هوایی مزرعه

رفع مشكلات كشاورزی با سامانه پایش ماهواره ای و هوایی مزرعه

فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه موفق به طراحی و ساخت سامانه پایش ماهواره ای و هوایی مزرعه شدند که می تواند در رفع مشکلات حوزه کشاورزی بسیار کارساز باشد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، صباح معتمدی، مدیرعامل شرکت طراح این سامانه با اشاره به ساخت سامانه پایش ماهواره ای و هوایی مزرعه اظهار داشت: این سامانه که برای کمک به کشاورزان طراحی شده، تحت وب است و از تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی اروپا و آمریکا استفاده می نماید و دسترسی آن هم برای سازمان ها و هم برای کشاورزان امکان پذیر است.

مدیرعامل این شرکت اشاره کرد: در این سامانه که با حضور معاون اول رئیس جمهوری رونمایی گردید، با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای، پایش وضعیت رشد و سلامت محصولات کشاورزی انجام می شود و مشکلات اراضی کشاورزی نمایان می شود.

وی اضافه کرد: در گام اول دسترسی سامانه برای سازمان های کشاورزی برقرار شد که یکی از مهم ترین خدمات دراین زمینه برآورد سطح زیرکشت و تخمین عملکرد محصول است.

معتمدی اضافه کرد: این سامانه همین طور قادر می باشد برآورد میزان عملکرد محصول را باتوجه به الگوریتم هایی که برای آن توسعه داده شده، داشته باشد که در این میزان سطح زیرکشت چقدر محصول برداشت خواهد شد.

معتمدی اظهار نمود: این کاربرد کمک بزرگی برای سازمان های کشاورزی و برنامه ریزان این حوزه کشور خواهد بود، چونکه با داشتن آمار دقیق سطح زیرکشت و مقدار محصول برداشتی می توان بازار محصولات کشاورزی را به خوبی تنظیم و مدیریت و صادرات و واردات محصولات را کنترل کرد و این امر پیش نمی آید که یک دفعه محصولی در کشور آنقدر زیاد شود که کسی خریدار آن نباشد یا یک دفعه آنقدر کمیاب شود که قیمت آن سربه فلک بکشد.

وی با اعلان اینکه درگام بعدی دسترسی کشاورزان به سامانه تا اختتام اردیبهشت ماه امسال فعال می شود، اظهار داشت: در این دسترسی کشاورزان و شرکت های کشت و صنعت قادر خواهند بود گوشه به گوشه اراضی کشاورزی خودرا رصد کنند.

معتمدی اشاره کرد: دقت ماهواره ای که در این سامانه مورد استفاده قرار گرفته ۱۰ متر است، یعنی در هر هکتار از اراضی کشاورزی ۱۰۰ نقطه ۱۰*۱۰ قابل رصد خواهد بود و در این ۱۰۰ نقطه اطلاعاتی مانند وضعیت رشد محصول، وضعیت کلروفیل، سطح برگ، نیتروژن، نیاز آبی و تنش های محصول بصورت پنج روز یکبار بصورت نقشه و نمودار گزارش می شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر پایش ماهواره ای، خدمات هواشناسی ماهواره ای هم به کشاورزان در این سامانه ارائه می شود، به نحوی که گزارش وضعیت بارش، سرعت باد، رطوبت هوا به کشاورز اطلاع داده شده و پیش بینی وضعیت جوی چند روز آینده هم گزارش می شود.

معتمدی اشاره کرد: امکان سفارش خدمات هوایی با پهپاد مانند سمپاشی و محلول پاشی هوایی و تصویربرداری چند طیفی هوایی با دقت پنج سانتیمتر و نیز مدیریت مالی هم در این سامانه فراهم گشته است، به نحوی که گزارشی از هزینه کرد و درآمدهای کشاورزان محاسبه شده و در اختیار آنها قرار می گیرد و در نهایت مزیت دیگر این سامانه برقراری ارتباط کشاورز با کارشناسان کشاورزی است.

وی به مزیت های استفاده از پهپادها در انجام سم پاشی محصولات کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: در این روش صرفه جویی بسیاری در زمان صورت می گیرد به نحوی که یک هکتار زمین کشاورزی تنها ظرف هفت تا هشت دقیقه سم پاشی می شود.

معتمدی اضافه کرد: در این روش صرفه جویی بالایی در مصرف سم و آب صورت می گیرد، به نحوی که مصرف سم در این روش ۳۰ درصد نسبت به روش های دیگر کمتر است، همین طور میزان مصرف آب نیز به شدت کاهش یافته به نحوی که اگر در سم پاشی معمولی یک لیتر سم با ۴۰۰ لیتر آب مخلوط می شود در این روش، هر لیتر سم تنها با ۹ لیتر آب مخلوط شده و برای سم پاشی استفاده می شود.

وی اظهار نمود: علاوه بر این در این روش از خسارت محصولات کشاورزی هم جلوگیری می شود، چونکه در روش های دیگر تجهیزات سم پاشی باید وارد مزرعه شوند که در اینصورت احتمال لطمه محصول وجود دارد، اما در این روش محصول بدون لطمه و از هوا سم پاشی می شود.

مدیرعامل این شرکت در ادامه به آشنایی سه ساله این شرکت با پارک علم و فناوری کرمانشاه اشاره نمود و اضافه کرد: شرکت ما نخستین شرکت فضاپایه در غرب کشور است که سال ۱۳۹۶ افتتاح شد و یک سال پس از شروع فعالیت شرکت توانستیم وارد پارک علم و فناوری شویم.
به نقل از وزارت علوم، معتمدی اشاره کرد: مجموعه پارک خدمات خوبی ازجمله تامین مکان، تسهیلات بانکی، معافیت مالیاتی، برگزاری دوره های آموزشی و ارائه مشاوره های حقوقی، حسابداری و بازاریابی را در اختیار کسب و کارهای نوپا قرار می دهد، اما از همه اینها مهم تر اعتماد به نفسی است که به شرکتها داده و از آنها در راه پیشرفت و رشد حمایت می کند.
1400/02/05
13:18:43
0.0 / 5
879
تگهای خبر: آموزش , خدمات , طراحی , فضایی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا