هوافضا- علوم هوایی

تولید ماسكهای آنتی باكتریال نانو با كارایی تا ۴۰ بار شست وشو

تولید ماسكهای آنتی باكتریال نانو با كارایی تا ۴۰ بار شست وشو

هوا فضا: پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان موفق به تولید ماسک آنتی باکتریال نانو شدند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر فرید رضایی، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی درباب تولید ماسک آنتی باکتریال نانو اظهار نمود: این شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۳ با هدف فعالیت در زمینه فناوریهای جدید تاسیس شد. در ابتدا تحقیقاتی در زمینه تولید کربن فعال از مواد اولیه مختلف همچون پسماندهای زیستی در قالب چند پروژه دانشجویی و همکاری با دانشگاه رازی انجام شد که در نتیجه در سال ۱۳۹۴ شرکت موفق به دریافت تاییدیه دانش بنیان برای این محصول شد و شرکت به دانش فنی برای تولید گریدهای مختلف کربن فعال با بهره گیری از مواد اولیه متفاوت برای کاربردهای مختلف دست پیدا کرد و در سال ۱۳۹۶ موفق به دریافت تاییدیه نانومقیاس برای کربن فعال شد.

وی با اشاره به شیوع گسترده پاندمی کرونا در جهان و ایران اظهار داشت: نیاز به وسایل پیش گیری از مبتلاشدن و مواد ضد عفونی کننده موثر به شدت بالا رفته و این شرکت دانش بنیان نیز در این راستا اقداماتی انجام داده است که یکی از این اقدامات؛ تولید و عرضه ماسکهای سه لایه ضد باکتری است که به سبب دارا بودن نانونقره در الیاف مورد استفاده، مانع از تجمع ویروس ها و باکتری ها در سطح خود شده و تا ۴۰ بار شست وشو نیز اثرات خودرا حفظ نموده و قابل استفاده می باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی اضافه کرد: استفاده از این ماسک ها علاوه بر زیبایی و ساختار مناسب، می تواند موجب پیش گیری از آلودگی های زیست محیطی ناشی از دور ریختن ماسکهای یک بار مصرف و همین طور ممانعت از انتشار ویروس کرونا بوسیله ماسک شود. همین طور محلول نانونقره در غلظت های مختلف توسط این شرکت تولید می شود که این محلول و ماسکهای تولیدی در مراحل پایانی تست های خود هستند و به زودی تاییدیه های نهایی برای آنها ستاندن خواهد شد.

به نقل از وزارت علوم، دکتر رضایی با اشاره به اینکه این طرح از تابستان ۱۳۹۹ ثبت شده است، اضافه کرد: ماسکهای نانونقره هم اکنون داری تاییدیه اولیه بوده و بصورت سفارشی و محدود تولید می شوند که با ستاندن تاییدیه نهایی وارد فاز تولید انبوه خواهد شد.

منبع:

1400/02/07
19:17:09
0.0 / 5
740
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا