هوافضا- علوم هوایی
طهرانچی تأكید كرد

ضرورت خلق جریان ملی دانش در كشور

ضرورت خلق جریان ملی دانش در كشور

به گزارش هوا فضا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت ضرورت خلق جریان ملی دانش در کشور، اظهار داشت: علم تنها با اتکا به شبکه جهانی دانش، نمی تواند اقتدارآفرین باشد، بلکه لازم است که یک جریان ملی دانش در کشور شکل بگیرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری «فرهیختگان» که همزمان با چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی برگزار شد، ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع)، اظهار داشت: امروز متعلق به تمام پژوهشگران، فناوران، محققان و مدیران پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی است که تلاشهای آنها به بار نشسته و شایسته قدردانی است.
وی ضمن اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان، اظهار نمود: در این جشنواره جای «برنامه علمی برتر» خالی بود، چون که با راه اندازی سامانه پژوهشیار، یک نظام پژوهشی در دانشگاه بنیان گذاری شد که خود این نظام، یک جشنواره خاص را می طلبد. امیدواریم با به انتها رسیدن شیوع ویروس کرونا، جشنواره پژوهشیار با موضوعات مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرموده اند که "حرکت علمی بسیار مهم است"، خاطرنشان کرد: این مورد بسیار حائز اهمیت می باشد و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. دانشگاه باید در حرکت علمی سمت و سوی مشخص داشته باشد و به صورت شبانه روزی و با جدیت کوشیده تا این حرکت به جلو پیش برود.
دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه امروز بحث هایی مطرح می شود که باید مراقب آن بود، اظهار داشت: موضوعی که دارای اهمیت بیشتری در کشور است، اقتدار ایران سرافراز است. همه و همه در کشور، ابزار این اقتدار هستیم. هیچ کسی نمی تواند خویش را محور اقتدار کشور بداند. مقام معظم رهبری می فرمایند "اقتدار کشور سه مؤلفه دارد که این سه مولفه فرهنگ، علم و اقتصاد است." بسیار حائز اهمیت می باشد که این سه مؤلفه در کشور در هم تنیده شود و در عمل به منصه بروز و ظهور برسد.
وی ادامه داد: در میدان عمل است که امنیت و اقتصاد یک کشور می تواند تأمین شود، ازاین رو باید در این حوزه هوشیار باشیم.
دکتر طهرانچی با تاکید بر اینکه علم برای علم نباید بعنوان مقصد مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: علم به تنهایی امنیت آور نیست. علم و فرهنگ زمانی امنیت به وجود می آورند که در خدمت نگاه درونی (تربیت قوه عاقله) و نگاه بیرونی جامعه (منافع اقتصادی، اجتماعی و فناورانه) باشند. همینطور علم زمانی امنیت آور است که بتواند در سطح بین الملل مرجعیت آفرینی، الهام بخشی و تمدن سازی کند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت ضرورت خلق جریان علمی و جریان ملی دانش در کشور، اظهار داشت: علم تنها با اتکا به شبکه جهانی دانش، نمی تواند اقتدارآفرین باشد، بلکه لازم است که یک جریان ملی دانش در کشور شکل بگیرد. اگر در کشور جریان ملی دانش و فناوری درون زا خلق نشود و تربیت اجتماع در دست مدیران و تربیت کنندگان ملت قرار نگیرد، هر چقدر زیبا، شیوا و علمی با جامعه بین المللی صحبت کنید، هیچ جایگاهی نخواهید داشت.
وی ضمن اشاره به اهمیت شکل گیری جریان ملی دانش در کشور، اظهار داشت: در صورت نبود جریان ملی دانش اگر صدها هزار مقاله در جریان جهانی دانش هم عرضه شود، تنها به یک نقطه از آن پیکره تبدیل خواهد شد و هیچ اتفاق خاصی نمی افتد.
دکتر طهرانچی تاکید کرد: اگر در کشور اقتصاد پویا، اجتماع پویا و فناوری ماحصل فعالیت دانشگاهی خلق نشود، بسیار خطرناک می باشد. باید در این مورد مراقبت های لازم صورت گیرد. جامعه ای که امنیت و اقتصاد دارد، اگر این نعمت را کفران کند، امنیت و اقتصاد از او گرفته می شود. امروز کفران نعمت نسبت به پژوهشگران کشور، به یک جنگ تبدیل گشته که باید در مقابله با آن تلاش نماییم. چطور می شود قدر قهرمانان کشور را ندانست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با گرامیداشت یاد قهرمانان امنیت کشور، اظهار داشت: ما قدردان و مدیون قهرمانان امنیت کشور، شهدای حرم، دانشمندان شهید و... هستیم که البته برخی با بی انصافی می خواهند این مورد را بپوشانند.
دانشگاه باید برای اقتدار کشور، علم تولید کند
وی با تاکید بر اینکه ما باید در خدمت اقتدار کشور باشیم، نه اقتدار کشور در خدمت ما، اظهار نمود: دانشگاه باید برای اقتدار کشور، علم تولید نماید و دانشگاهیان باید در خدمت اقتدار کشور باشند. کشوری که از درون تهی می شود، مانند عصای موریانه خورده ای است که هیچ کسی نمی تواند به آن تکیه کند.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: چطور می شود در کشور علم درون زا، اقتصاد و اجتماع قوی و مودت اجتماعی نداشته باشیم، فناوری درون زا و جریان ملی دانش نتوانیم خلق نماییم، اما بگوییم می شود با هنر دیپلماسی کشور را به سمت جلو حرکت داد و از چالش ها عبور داد. این اتفاق غیر ممکن است. همه این موارد ابزار است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به یکی از آیات قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند می فرماید «یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ ما غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیمِ» این مورد بسیار مهم می باشد. چه چیزی ما را غره و مغرور کرده است، چه خنده ای بر دل ما نشسته که فکر می نماییم می توانیم قهرمان کارتونی این ملت شویم.
ایشان در ادامه تاکید کرد: ما امروز در دانشگاه آزاد اسلامی جشن تقدیر از پژوهشگران برگزار کرده ایم که بگوییم این دانشگاه به سهم خود زحمات و تلاشهای پژوهشگران، فناوران و مدیران پژوهشی را می بیند. بنده بر بازوان این عزیزان بوسه می زنم و قدردانی می کنم که تلاشهای پژوهشگران سبب شده امروز بعد از یک دهه، شتاب مقالات علمی کشور باردیگر مثبت و مراکز رشد حقیقی شود.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه از کل شرکتهای دانش بنیان کشور، یک هشتم آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: این دانشگاه تلاش زیادی در عرصه دانش بنیان و فناوری داشته است.
به نقل از دانشگاه آزا، دکتر طهرانچی در انتها ابراز امیدواری کرد: تلاشهای دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه های مختلف، فجری است که ان شاءالله صبحش پرفروغ خواهد بود.
منبع:

1400/02/08
15:59:43
0.0 / 5
1018
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا