هوافضا- علوم هوا فضا
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد

لزوم بازبینی در نظام سیاست گذاری علم و فناوری

لزوم بازبینی در نظام سیاست گذاری علم و فناوری

هوا فضا: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحولات پرشتابی که در عرصه جهانی آموزش عالی و دانشگاه در جریان است و با بروز پاندمی کرونا هم سرعت گرفته بر ضرورت بازبینی در نظام سیاست گذاری علم و فناوری و اعمال تغییرات لازم در نقشه جامع علمی کشور در امتداد توسعه فناوری های نو از قبیل واقعیت افزوده تاکید نمود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی که با عنوان «دوفضایی شدن نظام آموزشی، فرهنگ کرونائی و فراگیری واقعیت گسترده» در افتتاحیه دومین همایش ملی مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری و فضای سایبر در ایران سخن می گفت، اشاره کرد: دو فضایی شدن یک پدیده دائمی است که با خلقت انسان و شکل گیری عالم ذهن و در کنار آن عالم عین به وجود آمده است.
وی با اشاره به اینکه عالم ذهن و عالم عین، قلمرو واقعیت گسترده است، اظهار نمود: هر چه به گذشته برگردیم بین عالم ذهن و عالم عین فاصله بیشتری بوده و هر چه فناوری های تبدیلی پیشرفته تری به وجود آمده، عالم ذهن به عالم عین نزدیک تر شده است. امروز نوآوری های ذهن، عینیت های قطعی را خلق می کنند و در حقیقت فناوری های نو، عرصه تبدیل ذهنیت ها به عینیت ها و امر خیالی به امر واقعی هستند؛ به عبارت دیگر، آنچه روز گذشته سورئال فرض می ‎شده، امروزه یک واقعیت شده است؛ به همین دلیل با مفهومی به نام «واقعیت گسترده» بعنوان یک تغییر فرامتغیری مواجه هستیم که برخاسته از اتصال وسیع به واقعیت های ذهنی است.
عاملی با اشاره به لایه ای شدن دوفضایی ها و شکل گیری دوفضایی های آموزش و پژوهش اظهار داشت: فضای اول در جهان مدرن، فضایی مبتنی بر نهادهای اجتماعی، تقسیم کار اجتماعی و سلسله مراتبی است ولی فضای دوم، لایه ای و الگوریتمی، تخصصی و تقاضا محور است و به لحاظ سلسله مراتب کاربری هم باتوجه به کاربر محور بودن این فضا که منتهی به تقویت «کسی بودن» می شود، با نوعی هم سطح شدن دسترسی مواجهیم. البته فضای دوم هم مثل فضای اول به مرور لایه های موضوعی، تخصصی و تقاضا محور پیدا کرده و جایگزین جامعه نهادی مبتنی بر تقسیم کار اجتماعی شده است.
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فرهنگ بعنوان زیست بوم زندگی، مقومات بیشتری در فضای دوم پیدا کرده و همه مسیر زندگی شامل کسب وکارها، آموزش، گذران اوقات فراغت و... بصورت نسبی به فضای دوم منتقل شده است، اظهار نمود: شرایط کرونا، روابط اجتماعی حضوری را تضعیف و سبب تقویت فاصله اجتماعی در فضای فیزیکی و گستردگی روابط در فضای مجازی شده است.
ایشان سپس به پیمایشی ملی که در بهمن ماه گذشته توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شده، اشاره نمود و اظهار داشت: ۸۷ درصد پاسخگویان پیمایش اعلام نموده اند که روزانه بین یک تا بیش از شش ساعت از اینترنت استفاده می نمایند و البته ۸۰ درصد پاسخگوها اعلام نموده اند که اوقات فراغت خودرا با خانواده سپری می کنند که نشان میدهد که همچنان خانواده، سطح فراگیر هویت جمعی است. ۴۰ درصد پاسخگویان اعلام نموده اند که در وضعیت کرونا فعالیت آنها در شبکه های اجتماعی بیشتر شده و ۳۸ درصد هم از افزایش تماشای تلویزیون در این دوره گفته اند. از نکات جالب این پیمایش این است که ۴۰ درصد محتوای تلویزیونی که تماشا می شود به خبر و ۴۸ درصد به فیلم و سریال اختصاص دارد و کمتر از یک درصد پاسخگویان محتوای آموزشی را تماشا می کنند.
عاملی با اشاره به اینکه فضای آموزش و پژوهش در سطحی وسیع تحت تاثیر دوفضایی شدن قرار گرفته و جهانی شدن نهاد علم و ظهور مدرسه های جهانی دانش و مهارت ها سبب تشدید رقابت کیفیت و هنجارهای نهادهای علمی در جهان شده است، اظهار نمود: استفاده از واقعیت گسترده برای بازاریابی در حوزه آموزش و پژوهش پزشکی، آموزش آناتومی، روانشناسی رفتاری و شناختی، فضانوردی، آموزش نظامی، آموزش نوشتن جذاب به کودکان و... از تحولات جدید فناوری در حوزه آموزش است. در وضعیت جدید، رقابت دانشگاه های برتر هم از سطح ملی به سطح جهانی توسعه پیدا کرده که می تواند یک رقابت برد – برد یا باخت بزرگ باشد. اگر به کیفیت ها و استانداردهای برتر خدمات و محتوای آموزش و پژوهش مبتنی بر صنعت واقعیت گسترده دست پیدا نکنیم هم در رقابت ملی و هم در رقابت منطقه ای منزوی می شویم و در رقابت های جهانی به عقب رانده می شویم.
طبق اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، او در آخر با تاکید بر این که واقعیت گسترده، ظرفیت پارادایمی برای تبدیل ایده آل ها به واقعیت ها شده است، اظهار نمود: نباید از ایده آل گرایی هراس داشته باشیم. باید به سمت نوآوری های جامعه نگر که تامین کننده مجموعه ای از نیازهای انسان و جامعه باشد حرکت نماییم، به آموزش و پژوهش متعالی و سرمایه شناخت نسبت به ماهیت انسان از منظر الهی دقت کنیم و کانون بازسازی را توجه به انسان کامل قرار دهیم.
منبع:

1400/02/10
13:12:33
0.0 / 5
792
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا