هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد

چالش های كشور برای تولید فاكتور ۸ و ۹ مشتق از پلاسما

چالش های كشور برای تولید فاكتور ۸ و ۹ مشتق از پلاسما

به گزارش هوا فضا محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان دارویی مبادرت به تولید فاکتور ۸ و ۹ مشتق از پلاسما برای درمان بیماران مبتلا به هموفیلی کردند، ولی آنها اعتقاد دارند بنا به دلایلی این داروها در کشور با قیمت بالایی تولید می شود؛ ازاین رو درمان بیماران مبتلا به این بیماری هم پرهزینه شده است.


دکتر رضا سید حسینی، معاون اجرایی یکی از شرکتهای فعال در عرصه تولید دارو در گفتگو با ایسنا، تولید عامل های ۸ و ۹ را از محصولات دانش بنیان این شرکت نام برد و اظهار داشت: پروتکل درمانی برای بیماران مبتلا به هموفیلی در هر کشور متفاوت می باشد. کشورهای پیشرفته مانند امریکا، انگلستان و فرانسه پروتکل درمانی "پیشگیری" برای بیماران مبتلا به هموفیلی را برای خود تعریف کرده اند. در این پروتکل درمانی، بیماران مبتلا بر مبنای تجویز پزشک به صورت روزانه و هفتگی فاکتور ۸ را دریافت می کنند.
وی با تکیه بر اینکه این رویکرد باعث می شود بیماران هموفیلی همانند افراد عادی یک زندگی عادی داشته باشند، افزود: ازاین رو بیماران مبتلا به هموفیلی در این کشورها همانند سایر مردم به مدرسه می روند، با هم سن های خود بازی می کنند و هیچ محدودیتی برای یک زندگی نرمال برای آنها وجود ندارد.
حسینی اظهار نمود: از آنجایی که تولید فاکتور ۸ و ۹ بر مبنای پلاسما است، برای تولید آن احتیاج به پالایشگاه خود است و در کشورهایی مانند ایران که چنین پالایشگاه هایی وجود ندارد، تولید این داروها گران خواهد شد؛ ازاین رو پروتکل درمانی دیگری برای بیماران مبتلا به هموفیلی تعریف می شود.
مدیر اجرایی این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: به این معنا که در کشور برای بیماران مبتلا به هموفیلی زمانی عامل های ۸ و ۹ تجویز می شود که فرد مبتلا با مشکلاتی چون خونریزی روبرو شده باشد.
وی در اینباره توضیح داد: بر مبنای پروتکل درمان کشور، روش درمان این بیماران در گام نخست "توصیه ای" است، به این معنا که از بیماران درخواست می شود که گرفتار صدمه نشوند. این روش درمانی محدودیت های بسیاری را برای بیماران بوجود می آورد و در گام دوم در صورتیکه فرد گرفتار مشکلات و عوارض ناشی از این بیماری شود، فرد بیمار وارد فاز درمانی خواهد شد.
حسینی تصریح کرد: اشکال واضحی که در این روش وجود دارد، این است که این بیماران تنها مورد درمان قرار می گیرند و رویکرد پیشگیرانه برای این بیماری وجود ندارد. این رویکرد درمانی، باعث ناتوانی در فرد بیمار می شود.
به قول وی مفصل این بیماران گرفتار خونریزی های مکرر می شود و این خونریزی های چندین باره، باعث بروز خشکی در مفصل خواهد شد که در این صورت احتیاج به تعویض مفصل است.
حسینی افزود: شاید در ظاهر هزینه ها در رویکرد "درمانی" کمتر باشد، ولی اگر طرحی برای پیشگیری در بروز «عوارض این بیماری» داشته باشیم، هزینه های درمانی این دسته از بیماران کاهش خواهد یافت، ضمن آنکه در این صورت مبتلایان به هموفیلی در کنار سایر افراد زندگی عادی خواهند داشت.
مدیر اجرایی این شرکت دانش بنیان افزود: ولی هم اکنون به علت کمبود این داروها چاره ای جز اینکه با این پروتکل درمانی ادامه دهیم، نداریم.
وی ضمن اشاره به تولید فاکتور ۸ نوترکیب از جانب یکی از شرکتهای دانش بنیان در کشور، اظهار داشت: این دارو با حجم محدود تولید می شود و نیاز همه بیماران هموفیلی را تأمین نمی کند، ضمن آنکه تولید این دارو وارد فازهای سختی شده است و این بیم وجود دارد که همین مبحث سبب شود بیماران هموفیلی گرفتار مشکلات ناشی از عدم دسترسی به این دارو شوند که در این صورت باید نیاز دارویی خویش را از بازار آزاد تهیه کنند.1400/02/14
21:01:29
0.0 / 5
780
تگهای خبر: دانش بنیان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا