هوافضا- علوم هوا فضا
مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران خبر داد

ارائه بیش از ۷۵۰ میلیارد تومان خدمات مالی و اعتباری برای دانش بنیان ها

ارائه بیش از ۷۵۰ میلیارد تومان خدمات مالی و اعتباری برای دانش بنیان ها

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه خدمات صندوق در بخش های تسهیلات، مشارکت و سرمایه گذاری، ضمانت نامه و کارگزاری نهادها برای فعالین اکوسیستم فناوری در کشور صورت می گیرد، اظهار داشت: با فعالیت یک دهه ای صندوق از سال 89 تا آخر سال 99، تا حالا بیش از 750 میلیارد تومان در سه بخش موردنظر خدمات تامین مالی صورت گرفته است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران بمنظور بهره مندی همه شرکت های دانش بنیان و فناور از خدمات این صندوق و آشنایی با شرایط لازم برای بهره مندی از هرکدام از خدمات تسهیلات، ضمانت نامه و لیزینگ، وبینار "معرفی خدمات مالی و اعتباری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران" را روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار کرد.
دکتر محمدمهدی فریدوند، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و رئیس انجمن (VC) در بخش ابتدایی این وبینار به بیان مقدمه ای از فعالیت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران همچون نهادهای تخصصی حوزه ی فناوری کشور است که با ماموریت تامین مالی در این عرصه از سال ۸۹ تاسیس شده است. ماموریت ما تامین مالی شرکت های دانش بنیان و فناور از قبیل صدور ضمانت نامه، پرداخت تسهیلات، سرمایه گذاری و کارگزاری وجوه دولتی است و اهتمام بر این است که این خلا تامین مالی را که بانک ها در بعضی از بازه ی فعالیت شرکت معمولا نمی توانند صورت دهند را جبران نماییم.

فریدوند در ادامه به بیان توضیحات کلی از خدمات مالی و اعتباری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: خدمات صندوق در بخش های تسهیلات، مشارکت و سرمایه گذاری، ضمانت نامه و کارگزاری نهادها برای فعالین اکوسیستم فناوری در کشور صورت می گیرد و با فعالیت یک دهه ای صندوق از سال ۸۹ تا آخر سال ۹۹، تا حالا بیش از ۷۵۰ میلیارد تومان در سه بخش موردنظر خدمات تامین مالی صورت گرفته است.

فریدوند در ادامه به بیان توضیحاتی مختصر از انواع خدمات تامین مالی، رشد صندوق در ارائه این خدمات در دو سال اخیر و مزیت خدمات صندوق در مقایسه با سایر نهادهای مالی پرداخت.

سید حمیدرضا بهنام فرد، مدیر ارزیابی و اعتبارات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز در ادامه به ارائه تخصصی از خدمات صندوق در بخش تسهیلات و مدلهای مختلف تسهیلاتی و نکات کلیدی و مهم مربوط به این بخش پرداخت که جزییات مربوط به هر کدام از این مدلهای تسهیلات بصورت زیر بیان شد.
• تسهیلات نمونه سازی: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر ۱۲ ماهه مختص شرکت های دانش بنیانی که بمنظور ورود به بازار محصول جدید یا ارتقاء آن نیاز به تسهیلات دارند.
• تسهیلات سرمایه در گردش: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر ۹ ماهه و مختص شرکت های دانش بنیانی که بمنظور حفظ و بهبود چرخه تولید نیازمند تسهیلات هستند.
• تسهیلات تولید صنعتی: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر ۱۲ ماهه برای شرکت های دانش بنیان که بمنظور افزایش توان و ظرفیت تولید نیازمند گسترش زیرساخت و ماشین آلات هستند.
• تسهیلات لیزینگ: شرکت های دانش بنیان برای فروش محصول دانش بنیان خود می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
• تسهیلات ودیعه رهن محل کار: بمنظور تامین فضای کار، شرکتها می توانند از این خدمت تا ۷۰ درصد کل مبلغ کارشناسی شده و تا سقف پنج میلیارد ریال برای تهران رهن محل کار تسهیلات دریافت نمایند.
• تسهیلات خرید محل کار: جهت خرید فضای کار، شرکت های دانش بنیان می توانند تا میزان ۷۰ درصد کل مبلغ کارشناسی شده مکان مورد معامله و تا سقف ۳۰ میلیارد ریال برای تهران، تسهیلات دریافت نمایند.
• تسهیلات پایه: جهت تامین هزینه های جاری، شرکتها می توانند از این خدمت (با پرداخت ۱ مرحله – تنفس و بازپرداخت حداکثر ۲۴ ماهه) استفاده کنند.
• تسهیلات کارگشایی: جهت تامین هزینه های جاری، شرکتها می توانند از این خدمت (با پرداخت ۱ مرحله – بازپرداخت ۳ یا ۱۲ ماهه) استفاده کنند.

مهرداد میرمعنا، مدیر امور حقوقی و قراردادهای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز در بخش سوم این وبینار به ارائه تخصصی مربوط به خدمات ضمانت نامه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: یکی از نیازهای اصلی شرکت های دانش بنیان دریافت ضمانت نامه برای تضمین قراردادها و شرکت در مناقصات آن هاست. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران که از سالیان گذشته بعنوان یکی از قدیمی ترین صندوق های فناوری کشور در ارائه این نوع خدمت فعالیت می کند، باتوجه به این نیاز ارائه خدمات ضمانت نامه ای را یکی از اصلی ترین خدمات خود قرار داده است که از سال ۹۲ به شرکت های فعال در حوزه فناوری کشور ارائه می شود.

میر معنا افزود: یکی از اشکالات اساسی دریافت خدمات ضمانت نامه ای برای شرکتها که قبلا بوسیله نظام بانکی کشور ارائه می شد، نبود مدل هایی ارزیابی برای ارزیابی شرکت های دانش بنیان در نظام بانکی کشور بود که بنا بر این مقدار اعتبار تخصیص داده شده متناسب با سطح دانش فنی شرکت صورت نمی گرفت و نظام بانکی برای صدور این ضمانت نامه ها یا تضامین قوی و یا سپرده نقدی بالایی را از شرکت دریافت می کرد. در همین راستا صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران مدل هایی را طراحی نموده است که بتواند ارزیابی شرکتها را بصورت صحیح انجام دهد تا این ضمانت نامه ها را بصورت کاملا تسهیل شده و با حداقل تضامین در اختیار شرکت های دانش بنیان و فناور قرار دهد. همین طور اینکه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران از نظر پذیرش این ضمانت نامه ها توسط نهادهای کارگزاری مشکلی ندارد.

وی افزود: یکی از موارد مهم در بخش ضمانت نامه این است که شرکتها بدون هیچ محدودیتی می توانند از این خدمات بهره مند شوند، فقط باید پروسه اعتبارسنجی و ارزیابی صندوق را پشت سر بگذارند. چونکه تمامی خدمات صندوق برمبنای همین اعتبارسنجی و ارزیابی که تنها یکبار صورت می گیرد، به شرکت اختصاص داده می شود.

مدیر امور حقوقی و قراردادهای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران همین طور اظهار داشت: در جهت تسهیل گری خدمات ضمانت نامه ای صندوق، ما مدلهای بانکی را مورد ارزیابی قرار دادیم و بر روی آنها پروسه تسهیل سازی را برای شرکت های فعال در حوزه ی فناوری صورت دادیم. همچون این تسهیل سازی این است که در این مدلها ما سپرده ی نقدی را به حداقل رسانده ایم و نسبت به بانک ها ۵۰ درصد کاهش داده ایم که مبلغ ۵ درصد مبلغ ضمانت نامه است. کارمزدها نیز به حداقل رسیده است و مبلغ ۲ درصد بصورت سالیانه است. از دیگر موارد این است که شرکتها بجای پرداخت کارمزد می توانند سپرده نقدی در اختیار صندوق قرار دهند و بعد از اختتام زمان ضمانت نامه سپرده نقدی خودرا دریافت می کنند.

میر معنا در ادامه با اشاره به کارفرمایی هایی که تا حالا ضمانت نامه های صندوق را پذیرفته اند، اظهار نمود: صندوق ها و بانک ها، معادن، شهرداری ها، صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آب و برق (وزارت نیرو)، دانشگاه و مراکز آموزشی و سایر حوزه های خاص، جزو کارفرمایی هایی هستند که تا حالا ضمانت نامه های صندوق را پذیرفته اند.

دکتر محمدی، مدیر سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز به بیان توضیحات مربوط به خدمات سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: خدمات سرمایه گذاری همچون خدمات جدید صندوق هست که دو سال است، شروع شده است. در این نوع خدمت کلیه شرکت های فناور، دانش بنیان، استارت آپ ها و هسته های فناور جهت بررسی بمنظور سرمایه گذاری می توانند به صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران مراجعه کنند.

محمدی درباب پروسه سرمایه گذاری صندوق، اظهار نمود: پروسه سرمایه‎گذاری در صندوق طی چهار مرحله بررسی اولیه (شامل ارائه اولیه و معرفی اجمالی تیم، محصول و بازار)، بررسی موشکافانه (شامل ارائه برنامه کسب وکار و تحلیل رقبا، مزیت رقابتی، جریان نقدی)، ارزش گذاری (شامل جزییات جریان درآمدی و هزینه ای و داده های تاریخی (در صورت وجود)) و در نهایت قرارداد (شامل ارائه ترم شیت اولیه و انعقاد قرارداد) صورت می گیرد.

محمدی افزود: مدل خدمات هم سرمایه گذاری نیز توسط صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ارائه می شود که با نوع سرمایه‎ گذاری متفاوت می باشد. در این پروسه نیاز به حضور حداقل سه طرف و حداکثر چهار طرف است که در حالت سه طرفه صندوق عامل، صندوق نوآوری و کارگزار حضور داشته و در حالت چهار طرفه یک شرکت یا تیم یا گروه به حالت سوم اضافه می شود.

در بخش پایانی وبینار نیز به پرسش و پاسخ حول مطالب ارائه شده پرداخته شد.1400/02/21
10:44:09
0.0 / 5
862
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا