هوافضا- علوم هوایی

اعلام رتبه جهانی ایران در فاكتورهای نفوذ دانش و همكاری صنعت و دانشگاه

اعلام رتبه جهانی ایران در فاكتورهای نفوذ دانش و همكاری صنعت و دانشگاه

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت رتبه جهانی ایران در شاخص تعداد فارغ التحصیلان را 3 و در شاخص تعداد پژوهشگران 60 جهانی دانست و اظهار داشت: این در حالیست که رتبه جهانی ایران در نفوذ دانش 116 و در شاخص همکاری دانشگاه با صنعت 97 جهانی است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر برات قبادیان در دومین همایش ملی صنعت و تجاری سازی کشاورزی که بصورت وبینار برگزار شد، دانشگاه ها را مبنای تحولات و توسعه در جهان دانست و اضافه کرد: دانشگاه های مدرن در ایران همزمان با تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ راه اندازی شدند.
وی با اشاره به هرم پذیرش دانشجو در کشور با تاکید بر این که متاسفانه این هرم در ایران وارونه است، اظهار نمود: در بیشتر کشورها بیشترین تعداد دانشجویان در دوره های کاردانی و کارشناسی است، در صورتیکه این وضعیت در ایران مربوط به دانشجویان تحصیلات تکمیلی می شود.
قبادیان همین طور به مقایسه ساختار دانشگاه ها اشاره نمود و تصریح کرد: در کشورهایی مانند آلمان ۸۰ درصد دانشگاه ها کاربردی هستند، در صورتیکه ۸۸ درصد دانشگاه های کشور ما غیر کاربردی هستند.
معاون وزیر صمت اشاره کرد: بمنظور ایجادتحول دراین زمینه ۱۰ طرح کلیدی در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت تعریف کردیم که یکی از آنها طرح توانمندسازی، تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) است.
وی "بومی سازی محصولات ارزبر" برای ۱۴۰۶ محصول فناورانه با مبلغی حدود ۱۰ میلیارد دلار را از دیگر طرح های این وزارتخانه نام برد و تصریح کرد: این طرح به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ گردیده، ولی تا حالا هیچ واکنشی از طرف این وزارتخانه دریافت نشده است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: طرح "شهرک فناوری و تحقیقاتی کاوش خودرو" از دیگر طرح های ما است تا از این طریق سالیانه از واردات حدود ۴ میلیارد دلار تجهیزات در رابطه با خودرو بی نیاز شویم.
قبادیان، "طرح تحول دانشگاه صنایع و معادن ایران"، "ساماندهی موسسات آموزشی و پژوهشی وزارت صمت"، "دره فناوری برتر لواسان"، "جذب ۵۰۰ نخبه دانش آموخته در حوزه های مختلف صنعتی" را از دیگر طرح های در دستور کار این معاونت عنوان نمود.
قبادیان، در ادامه به رتبه جهانی ایران در فاکتورهای نوآوری اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای رتبه بندی GII رتبه جهانی ایران در شاخص همکاری صنعت و دانشگاه در بین ۱۴۰ کشور، ۹۷ است.
وی رتبه جهانی ایران در شاخص اشتغال دانش را ۹۳ اعلام نمود و در شاخص نفوذ دانش ۱۱۶ دانست و افزود: بر طبق این رتبه بندی ایران در شاخص تولید مقالات علمی رتبه ۲۷، در شاخص خلق ثروت رتبه ۳۲، در شاخص هزینه کرد در بخش R&D رتبه ۴۳، در شاخص تعداد پژوهشگران رتبه ۶۰ و در شاخص تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی رتبه سوم جهانی را کسب کرده است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با طرح این سوال که با توجه به این همه فارغ التحصیل این دانش آموختگان در کدام مراکز مقرر است مشغول به فعالیت شوند، اظهار داشت: ما راهی نداریم، جز آن که به سمت خلق ارزش افزوده برای جامعه و رقابت در سطح جهانی حرکت نماییم.
وی به طرح "تاپ" این وزارتخانه اشاره نمود و اضافه کرد: این طرح در سال ۹۷ شروع شد و از طرف وزیر وقت صمت به دستگاهها ابلاغ گردید و هدف اصلی آن توسعه دانش بنیان بنگاه ها، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارتقای سطح مهارت های فارغ التحصیلان مشمول خدمت سربازی، ظرفیت سازی اشتغال بوسیله خلق ارزش افزوده جدید و تامین اشتغال زایشی و پایدار تعریف شده است.
قبادیان با اعلان اینکه در سامانه این طرح ۱۴ هزار شرکت و بنگاه، ۵ هزار پروژه را بارگذاری کرده اند، افزود: از میان این تعداد پروژه ها پس از غربالگری تعداد ۹۳۷ پروژه در سامانه طرح تاپ بارگذاری شده است.1400/02/22
23:34:36
0.0 / 5
808
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا