هوافضا- علوم هوا فضا
توسط ستاد توسعه علوم شناختی؛

كتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد

كتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد

به گزارش هوا فضا کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی با هدف توسعه برنامه های پرورش کارکردهای اجرایی در ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی تهیه و تدوین شد.به گزارش هوا فضا به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر محمود تلخابی ضمن اشاره به این که افزایش مهارت های شناختی سبب بهبود عملکرد مغز در رویارویی با موقعیتهای واقعی زندگی مانند یادگیری و تصمیم گیری می شود، اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد موفقیت های فردی تحت تأثیر کارکرد بهینه توانایی شناختی است، ازاین رو باید تلاش شود تا مهارت های شناختی افراد جامعه در سطح مطلوب قرار گیرد.
وی اضافه کرد: برپایه راهبرد ستاد توسعه علوم شناختی، کارگروه پرورش شناختی با هدف توسعه سرمایه شناختی برای مخاطبان گروه سنی کودک و نوجوان سنین ۵ تا ۱۷ سال با اولویت آموزش شناختی فعالیت خویش را شروع کرد که بر مبنای آن مجموعه ای از فرصت های یادگیری خلق می شود تا کودکان و نوجوانان بتوانند مهارت های شناختی خویش را بهبود ببخشند.
وی اضافه کرد: به منظور بهبود کیفیت یاددهی، توانمندسازی معلمان با تولید منابع مختلف آموزشی در فرآیندهای آموزش های جاری با آموزه های شناختی هم در این کارگروه مورد توجه قرار گرفت.
تلخابی با اشاره به اینکه برای پرورش و ارتقای مهارتهای شناختی کودکان و نوجوانان سال قبل فراخوان طرح های پژوهشی و تحقیقاتی برای گروه سنی ۵ تا ۱۲ برگزار شد که در نتیجه آن ۲۹ طرح تحقیقاتی دریافت که بعد از بررسی نهایی، پنج طرح برای تولید محتوا منجر به انعقاد قرار داد شد.
عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی افزود: در جهت افزایش مهارت های شناختی کودکان و نوجوانان کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی با هدف توسعه برنامه های پرورش کارکردهای اجرایی تهیه و تدوین شد.
به گفته وی، بروشور«آموزه های شناختی» برای آموزش مجازی در دوران کرونا که شامل ۱۵ عنوان اصلی در رابطه با آموزش و پرورش شناختی بود بعد از تهیه و تدوین از راه وبسایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، شبکه های اجتماعی در دسترس عموم مردم قرار گرفت.
وی بیان نمود: در پانزدهمین فراخوان پرورش کارکردهای اجرایی برای گروه سنی نوجوانان ( ۱۲ الی ۱۷ سال)، ۱۹ طرح تحقیقاتی دریافت و در نهایت چهار طرح تحقیقاتی در مرحله انعقاد قرارداد قرار گرفت.
عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی طراحی و اجرای کارگاه آموزشی تحت عنوان «سازوکار توسعه بسته های پرورشی» برای مجریان همکار با کارگروه تربیت شناختی و هم تدوین معیارهای مناسب برای بازی های شناختی با نظر به جنبه های پرورش شاختی را از دیگر اقدامات و تلاش ها برای افزایش مهارت های شناختی در بین کودکان و نوجوانان برشمرد.
تلخابی انعقاد تفاهمنامه همکاری با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور، ترغیب شرکت ها برای سرمایه گذاری در حوزه تربیت شناختی و هم اندیشی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای بهسازی و ارتقای سرمایه شناختی دانش آموزان از دیگر اقدامات و فعالیت ها در جهت افزایش سرمایه و مهارت های شناختی است.
دبیر کارگروه شناختی ستاد توسعه علوم شناختی با تکیه بر استمرار تلاش ها و فعالیت ها برای افزایش سرمایه ها و مهارت های شناختی در بین کودکان و نوجوانان، اظهار داشت: شناسایی ابزارها و فناوری های شناختی در تربیت، همکاری با سمن ها در زمینه به کارگیری آموزه های علوم شناختی در تربیت، ایجاد شبکه میان شرکت ها، نهادها، افراد فعال و متخصصان در حوزه پرورش مهارت های شناختی و هم توسعه رویکردهای تربیت شناختی فرزند و توسعه نیروی انسانی و آموزش معلمان و والدین در دستور کار قرار دارد.

1400/02/31
18:38:03
0.0 / 5
1055
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا