هوافضا- علوم هوا فضا

كشف انبوه جیوه در یخچال های ذوب شده گرینلند

كشف انبوه جیوه در یخچال های ذوب شده گرینلند

به گزارش هوا فضا محققان اخطار می دهند که یخچال های ذوب شده گرینلند حاوی مقادیر بسیار زیادی جیوه است و وجود این مقدار جیوه در آب های آزاد صنعت ماهیگیری را تهدید می کند.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، پژوهشگران آمریکایی مقدار جیوه شناسایی شده در آب های مجاور یخچال های درحال ذوب گرینلند را اعلام نکرده اند. آنان با نمونه گیری از این آب ها در تلاش هستند وضعیت اکوسیستم نواحی ساحلی نزدیک به قطب شمال را اندازه گیری کنند.
در عین حال یک نمونه گیری دیگر از رودخانه هایی که از این آب ها تغذیه می شوند، نشان داده است سطح جیوه در هر لیتر از آب های مذکور بیشتر از ۱۵۰ نانوگرم بوده که ۱۵۰ برابر بیشتر از مقدار متوسط این ماده در رودخانه هاست. رسوبات جیوه زیاد موجود در رسوبات رودخانه ها هم که بعضاً به ۲۰۰۰ نانوگرم به ازای هر لیتر می رسیده نگران کننده بوده است.
در حال حاضر، پژوهشگران به دنبال پاسخ به دو سوال هستند: این مقدار جیوه از کجا به قطب شمال آمده و مقصد آن کجاست. محققان بعید می دانند این مقدار جیوه به دنبال فعالیتهای انسانی در قطب شمال شکل گرفته باشد و از طرفی قصد دارند با شناسایی مقصد این مقدار جیوه از تشدید آلودگی جلوگیری نمایند.


منبع:

1400/03/07
15:08:07
0.0 / 5
789
تگهای خبر: سیستم , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا