هوافضا- علوم هوایی
رییس انستیتو پاستور ایران خبر داد

تحلیل نتایج اولیه تزریق واكسن مشترك ایران و كوبا در اواخر خرداد

تحلیل نتایج اولیه تزریق واكسن مشترك ایران و كوبا در اواخر خرداد

هوا فضا: رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به شروع تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای برای 24 هزار داوطلب از هفته گذشته، اظهار داشت: امیدواریم با اختتام تزریق به افراد داوطلب در فاز سه این واکسن، بتوانیم نتایج اولیه را در اواخر خردادماه تحلیل نماییم تا در صورت مثبت بودن نظرات کارشناسان سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف را دریافت نماییم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری با بیان این خبر اظهار نمود: تزریق اولیه واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا که در فاز نهایی یا فاز سه قرار دارد، برای ۲۴ هزار نفر از مردم ایران در ۷ استان و ۸ شهر کشور شامل اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، ساری، بابل، همدان و زنجان انجام شده و از هفته گذشته تزریق دُز دوم برای این ۲۴ هزار نفر شروع شده است.
وی افزود: علاوه بر دو دُز واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا که به فاصله ۲۸ روز در ۸ شهر کشور تزریق می شود، در دو شهر زنجان و یزد دُز یادآور پس از یک ماه نیز به داوطلبان تزریق می شود. سازمان جهانی بهداشت عنوان می کند که همه واکسن ها به دُز یادآور نیاز خواهند داشت؛ اما شاید این واکسن، نخستین واکسنی باشد که دُز یادآور دارد و این کمک بسیار خوبی است که بتوانیم در مرحله کارآزمایی بالینی، نتایج را بررسی نماییم.

رئیس انستیتو پاستور ایران اشاره کرد: برمبنای شواهد، وجود دُز یادآور واکسن کرونا سبب می شود که سطح ایمنی افزایش بسیار زیادی داشته باشد و امیدواریم که بتوانیم شاهد ایمنی بسیار خوبی از این واکسن در سطح عمومی در کشور داشته باشیم.

دکتر بیگلری اشاره کرد: همه واکسن ها وقتی مورد مطالعه قرار می گیرند، از ابتدا کمیته های مستقلی وجود دارند که عوارض آنها را ثبت و پیگیری می کنند؛ اما در جمع بندی که برای ۲۴ هزار تزریق اولیه این واکسن داشته ایم، نگرانی خاصی بابت عوارض واکسن وجود نداشت که بتوانیم آنها را به واکسن مرتبط بدانیم.

وی ادامه داد: برای همه واکسن هایی که وارد مرحله کارآزمایی بالینی می شوند، با دقت و وسواس بسیار زیاد توسط چندین کمیته مستقل، بررسی های عوارض واکسن انجام می شود و این کمیته ها، خارج از مجموعه های تولیدکننده هستند تا عوارض احتمالی را شناسایی و در صورت تایید، برای واکسیناسیون عمومی از آن استفاده کنند. امیدواریم با اختتام تزریق واکسن به داوطلبان در فاز سه بالینی و تحلیل نتایج، بتوانیم مجوز استفاده عمومی را در آینده نزدیک دریافت نماییم.

دکتر بیگلری تصریح کرد: انستیتو پاستور ایران مجموعه ای با قدمت و سابقه درخشان بیش از یک قرن در تولید واکسن است و این موسسه اعتبار بالایی در ساخت و همین طور کنترل کیفی واکسن ها دارد که نشانه آن، وجود اثرات واکسن های انستیتو پاستور ایران در بدن تمام ایرانیها در نسل های مختلف است. نوزادانی که به دنیا می آیند، یکی از نخستین واکسن هایی که دریافت می کنند، واکسن های تولیدی انستیتو پاستور ایران است.

به نقل از وبدا، رئیس انستیتو پاستور ایران اشاره کرد: باتوجه به اعتماد عمومی نسبت به محصولات انستیتو پاستور ایران و دقت بسیار بالایی که در طراحی واکسن مشترک دو موسسه صاحب نام در تولید واکسن یعنی انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا شده، همانگونه که پیش بینی می شد، استقبال بسیار خوبی از حضور در فاز سه کارآزمایی بالینی این واکسن شد و تعداد داوطلبان در تمام شهرها به اندازه کافی بود و خوشبختانه باتوجه به ارتباط مردم و بدون عوارض بودن آن، دیگران را تشویق به حضور در این کارآزمایی می کردند و مسلما وقتی این واکسن به تولید انبوه برسد و وارد استفاده عمومی شود، باتوجه به کیفیت بالایی که دارد، اعتماد بیشتری از طرف مردم را خواهد داشت و مورد استقبال گسترده قرار می گیرد.1400/03/09
10:59:24
0.0 / 5
909
تگهای خبر: طراحی , كارشناس , كیفیت , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا